Kategorie
Ekowiadomości

Chrońmy dzieci przed cyberprzemocą!

Powszechność korzystania z Internetu w dzisiejszych czasach stała się faktem. Uczmy swoje dzieci rozsądnego, świadomego korzystania z możliwości, jakie daje to medium

W Polsce systematycznie przybywa internautów. Rośnie także liczba dzieci, które swój wolny czas wolą spędzić przed komputerem niż na zabawie na świeżym powietrzu.

Drugi europejski raport badający aktywność dzieci i młodzieży w Internecie pokazuje, że Internet staje się nieodłączną częścią ich życia. Z badań wynika, że w porównaniu z danymi z początku 2011 roku, odsetek użytkowników sieci w wieku od 7 do 12 lat wzrósł z 41 do 50 procent. 12 procent polskich internautów to dzieci poniżej 16 roku życia. 9 procent nie skończyło jeszcze 13 lat. Wśród najmłodszych użytkowników Internetu większość stanowią chłopcy. W grupie 7-12 lat w cyberprzestrzeni pojawia się ich aż 65 procent, a w grupie gimnazjalistów 60 procent.

Największą popularnością wśród dzieci i młodzieży cieszą się witryny promujące kulturę popularną, w tym także gry, serwisy plotkarskie, radia internetowe. Rekordowym zainteresowaniem cieszą się blogi, czaty i portale społecznościowe. Niepokoi fakt, że dzieci i młodzież coraz częściej odwiedzają strony zawierające treści pornograficzne i erotyczne. W porównaniu z wynikami poprzedniego badania eKid, w ciągu ostatniego półrocza wzrósł odsetek dzieci odwiedzających w Internecie takie strony. Wśród dzieci poniżej 13 roku życia aż 48 procent przynajmniej raz zajrzało na taką witrynę. W grupie wiekowej 13-15 lat odsetek ten wynosi aż 52 procent – o 10 procent więcej niż w poprzedniej edycji.

Psycholodzy alarmują, że Internet jest przesiąknięty treściami erotycznymi. Nawet przez przypadek co najmniej raz dziennie dziecko odwiedzi taką stronę. Sprzyja to także rozmowom o tematyce seksualnej, przeprowadzanych nie z rodzicami, lecz z przypadkowymi internetowymi znajomymi. Wiąże się z tym ryzyko uzyskania wypaczonego obrazu ludzkiej seksualności oraz doświadczenia cyberprzemocy. Szczególnie narażone są na to dzieci, w których domach seksualność jest tematem tabu.

W ostatnim czasie coraz więcej rodziców dzieci w wieku 10-15 lat zwraca się po pomoc do psychologów, bo obserwuje u nich niepokojące objawy: zaburzenia koncentracji uwagi, niepokój, lęk, brak zainteresowania nauką, zanik wrażliwości na uczucia innych ludzi, wagary, ryzykowne zachowania, które mogą być efektem zetknięcia z nieodpowiednimi treściami w sieci.

Powszechność korzystania z Internetu w dzisiejszych czasach stała się faktem. Tym bardziej istotne jest, aby nauczyć swoje dziecko rozsądnego, świadomego korzystania z możliwości, jakie daje to medium.

Foto

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.