Kategorie
Niemowlę

Chusta nie tylko na spacerze, czyli praktyczne aspekty chustonoszenia

Chusta to doskonały sposób noszenia noworodka i małego dziecka. Jednak gdy maleństwo ma się pojawić zimą, niektórzy rodzice wstrzymują się z zakupem i noszeniem malucha aż do wiosny, traktując chustę jedynie jako środek transportu „w terenie”. Czy to dobry pomysł? Niekoniecznie.

Magiczna moc przytulania

O magicznej sile przytulania i bliskości można wiele przeczytać i usłyszeć. Chusta wspiera budowanie więzi i nie należy ograniczać jej działania jedynie do czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Szczególnie gdy dodatkowo w grę wchodzi trudne ząbkowanie, kolki czy potrzeby małego dziecka, manifestowane płaczem.

Młodzi rodzice wielokrotnie i stale odczuwają trudy opieki nad niemowlęciem, szczególnie gdy na głowie również obowiązki domowe czy starsze rodzeństwo. A przecież chusta uwalnia ręce! W trudnych chwilach szczególnie warto korzystać z oferowanych przez nią korzyści. Nosząc dziecko w chuście należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, jednak ilość czynności, które chusta ułatwia, jest bardzo długa.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Noszenie dzieci

Poradnik dla noszących rodziców

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Łatwiejsza codzienność

Domowe obowiązki zdecydowanie łatwiej jest wykonać gdy nie trzeba co chwilę odrywać się do płaczącego w łóżeczku malca, można się bawić ze starszym rodzeństwem w towarzystwie najmłodszego członka rodziny, a niektóre prace w kuchni też mogą odbywać się z niemowlęciem na plecach.

Chusta to też trening dla młodej mamy. Noszenie warto rozpoczynać jak najwcześniej, gdyż łatwiej jest nosić trzy-, czterokilogramowego noworodka i przyzwyczajać swoje mięśnie do rosnącego ciężaru, niż po pół roku zmagać się ze znacznie większym obciążeniem. Dodatkowo pojawia się coraz więcej aktywnych zajęć dla chustowych mam (takich jak taniec w chustach) czy sposobów na ćwiczenie z dzieckiem w chuście.

Podsumowując: noszenie dzieci nie ogranicza się jedynie do wycieczek na zewnątrz jako substytut wózka. Chustowanie może być stałym elementem wczesnego rodzicielstwa, bo każda chwila bliskości rodziców i dziecka jest bezcenna. Warto z niej korzystać jak najczęściej.

Avatar photo

Autor/ka: Kinga Pukowska

Prezeska Fundacji Polekont - Istota Przywiązania. Od 2004 roku wspiera młodych rodziców na początku ich drogi w zakresie Rodzicielstwa Bliskości oraz Slow Parenting. Trenerka rozwoju osobistego i kompetencji miękkich, coach i mediatorka. Działa również jako doula Stowarzyszenia Doula w Polsce, doradczyni chustowa oraz specjalistka w zakresie żywienia dzieci i dorosłych. Prywatnie żona i mama trójki dzieci w Edukacji Domowej. Swoje doświadczenia opisuje na blogu Pozytywy Edukacji.

1 odpowiedź na “Chusta nie tylko na spacerze, czyli praktyczne aspekty chustonoszenia”

Pani administrator, wie Pani jak zabawnie brzmią w waszych podpisach sfeminizowane słowotwórstwa w postaci „prezeska”, „psycholoszka”? :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.