fbpx
| Chusta nie tylko na spacerze, czyli praktyczne aspekty chustonoszenia

Chusta nie tylko na spacerze, czyli praktyczne aspekty chustonoszenia

Chusta to doskonały sposób noszenia noworodka i małego dziecka. Jednak gdy maleństwo ma się pojawić zimą, niektórzy rodzice wstrzymują się z zakupem i noszeniem malucha aż do wiosny, traktując chustę jedynie jako środek transportu „w terenie”. Czy to dobry pomysł? Niekoniecznie.

Chusta doskonale sprawdza się w czasie wiosennych spacerów i letnich górskich wycieczek. Zimą również wyśmienicie otuli noworodka schowanego pod maminą kurtką. Ale to nie jedyne zadania chusty.

Magiczna moc przytulania

O magicznej sile przytulania i bliskości można wiele przeczytać i usłyszeć. Chusta wspiera budowanie więzi i nie należy ograniczać jej działania jedynie do czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Szczególnie gdy dodatkowo w grę wchodzi trudne ząbkowanie, kolki czy potrzeby małego dziecka, manifestowane płaczem lub grymasem niezadowolenia.

Młode mamy wielokrotnie i stale odczuwają trudy opieki nad niemowlęciem, szczególnie gdy na głowie również obowiązki domowe czy starsze rodzeństwo. A przecież chusta uwalnia ręce, w trudnych chwilach szczególnie warto korzystać z oferowanych przez nią korzyści. Nosząc dziecko w chuście musimy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, jednak ilość czynności, które chusta ułatwia, jest bardzo długa.

Łatwiejsza codzienność

Domowe porządki zdecydowanie łatwiej jest wykonać gdy nie trzeba co chwilę odrywać się do płaczącego w łóżeczku malca, można się bawić ze starszym rodzeństwem w towarzystwie najmłodszego członka rodziny, a niektóre prace w kuchni też mogą odbywać się z niemowlęciem na plecach.

Chusta to też trening dla młodej mamy. Noszenie warto rozpoczynać jak najwcześniej, gdyż łatwiej jest nosić trzy-, czterokilogramowego noworodka i przyzwyczajać swoje mięśnie do rosnącego ciężaru, niż po pół roku zmagać się ze znacznie większym obciążeniem. Dodatkowo pojawia się coraz więcej aktywnych zajęć dla chustowych mam (takich jak taniec w chustach) czy instrukcji w jaki sposób ćwiczyć z dzieckiem w chuście, aby szybko wrócić do formy sprzed ciąży.

Podsumowując: noszenie dzieci nie ogranicza się jedynie do wycieczek na zewnątrz jako substytut wózka. Chustowanie może być stałym elementem wczesnego macierzyństwa, bo każda chwila bliskości rodziców i dziecka jest bezcenna. Warto z niej korzystać jak najczęściej.

Foto

Kinga Pukowska

Prezeska Fundacji Polekont - Istota Przywiązania. Od 2004 roku wspiera młodych rodziców na początku ich drogi w zakresie Rodzicielstwa Bliskości oraz Slow Parenting. Trenerka rozwoju osobistego i kompetencji miękkich, coach i mediatorka. Działa również jako doula Stowarzyszenia Doula w Polsce, doradczyni chustowa oraz specjalistka w zakresie żywienia dzieci i dorosłych. Prywatnie żona i mama trójki dzieci w Edukacji Domowej. Swoje doświadczenia opisuje na blogu Pozytywy Edukacji.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://www.fundacjapolekont.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

niemowlę
Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania? Cz. 1

edukacja alternatywna
Znajomość języków to kluczowa kompetencja przyszłości

olini
Jak wybrać tłuszcz do smażenia?

edukacja alternatywna
Dlaczego leśna edukacja może uratować świat?

wychowanie
Jak pomóc dziecku regulować emocje?

zdrowie
7 powodów, dla których warto pozwolić dziecku się pobrudzić

wychowanie
5 rzeczy, które pomagają dzieciom w efektywnym wypoczynku

wywiady
MamaGathering 2019 – przestrzeń stworzona przez kobiety dla kobiet

wychowanie
17 pomysłów na zabawy podczas podróży

zdrowie
Czy w naszej strefie klimatycznej musimy chronić oczy dziecka przed słońcem? Rozmowa z okulistką Anną Klonowską