Kategorie
Sen dziecka

Lampka do pokoju – jak oświetlenie wpływa na dobry sen dziecka?

Sowy, lisy, chmurki… Lampka do pokoju dziecka występuje dziś w wielu odsłonach. Zanim jednak zainwestujemy w najmodniejszy model, warto zastanowić się, jakie źródła oświetlenia są najbezpieczniejsze dla małych domowników. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej lampki, a także wyjaśniamy, jak jej – z rozsądkiem! – używać.

Lampka nocna dla noworodka stanowi bardzo ważny – obok łóżeczka, przewijaka i fotela do karmienia – element wyposażenia pokoju dziecka. Zwykle jest to dodatkowe światło, z którego korzystamy, gdy chcemy przebrać lub nakarmić niemowlę, jednak część rodziców pozostawia zapaloną lampkę na całą noc, by dziecko czuło się bezpiecznie i nie wpadło w panikę, gdy się obudzi, a wokół panować będzie mrok. Tylko czy na pewno jest to dobry pomysł?

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Lampka nocna do pokoju dziecka – czy może się świecić przez całą noc?

Część lampek do pokoju dziecka już dawno utraciła swoją pierwotną funkcję. Designerskie, kosztowne modele często wyposażone są w głośniki, z których wydobywa się melodia znanych kołysanek, spirale, zwisające elementy i, oczywiście, projektory, które jednym kliknięciem zamieniają nudny sufit w rozgwieżdżone, tańczące niebo. Oglądanie takiego spektaklu może być przyjemne nie tylko dla dzieci – częściej to my, rodzice, z zapartym tchem wpatrujemy się w migoczące wzory, żałując, że „za naszych czasów” takich nie było. Co więcej, w wielu domach jest to jeden z wieczornych rytuałów. Nie ma w tym nic złego! Warunek jest jeden – niezależnie od tego, czy mówimy o prostej lampce, czy naładowanym funkcjami projektorze, pamiętajmy, aby korzystać z nich z głową. Lampka nocna w nocy, gdy dziecko śpi, powinna być zgaszona. Nawet korzystanie z niej tuż przed snem warto w miarę możliwości zminimalizować. Dlaczego? Odpowiedź kryje się w naszym… mózgu. 

Lampka do pokoju dziecięcego – jak światło wpływa na sen dziecka?

Najważniejszą rolą wieczornych rytuałów jest wyciszanie dziecka przed snem – to każdy rodzic wie doskonale. Masując czy głaszcząc dziecko po pleckach raczej nie skupiamy się na tym, by jego szyszynka zaczęła produkować większą ilość melatoniny – a taka, oprócz przyjemności płynącej z bycia blisko, jest przecież rola tych czułych zabiegów. Ale tym, co przede wszystkim uruchamia zwiększoną produkcję hormonu ciemności, jest – jak nietrudno zgadnąć – ciemność. W siatkówce oka znajdują się specjalne, wrażliwe na światło receptory. Gdy zbliża się noc, rozpoczyna się podróż impulsów nerwowych – od siatkówki do pinealocytów, czyli komórek szyszynki odpowiadających za syntezę i uwalnianie melatoniny. Zaburzenie tego procesu może wpłynąć negatywnie na sen – pogarsza się jego jakość, skraca długość, zakłócone zostaje przechodzenie z jednej fazy snu w drugą, a przede wszystkim – dziecku znacznie trudniej jest zasnąć.

Lampa sufitowa? Lampki nocne dla dzieci na ścianę? Niekoniecznie…

Co możemy zrobić, by rytm okołodobowy naszego dziecka działał jak najlepiej? Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, by światło było zarezerwowane dla dnia, a ciemność – dla nocy. Gdy cały pokój dziecka oświetla – co najwyżej – księżyc lub latarnia uliczna, nie warto odpalać w nim zimnych żarówek energooszczędnych i urządzeń elektronicznych. Emitują one światło niebieskie, które hamuje wydzielanie melatoniny, a przy tym odciągają uwagę od tego, co po zmroku najważniejsze – od snu. Oczywiście nie oznacza to, że lampka nocna do pokoju dziecięcego jest zakazana. Wręcz przeciwnie – bezpieczne, posiadające certyfikaty bezpieczeństwa oświetlenie idealnie nadaje się do czytania książek na dobranoc, a także przewijania i karmienia, co jest szczególnie ważne dla rodziców najmłodszych dzieci. Zadbajmy jednak o rozmiar samej lampki i barwę światła, które emituje. Lampy sufitowe i duże lampy ścienne nie będą dobrym rozwiązaniem, gdyż zwykle w znacznym stopniu oświetlają całe pomieszczenie. Dużo lepiej sprawdzą się niewielkie lampy dekoracyjne, które nie grają ani nie migoczą – po prostu świecą

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Noszenie dzieci

Poradnik dla noszących rodziców

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Lampki nocne dla dzieci – kiedy zmienić żarówkę?

Jak widzicie, idealna lampka dla noworodka wcale nie musi mieć wbudowanego projektora ani głośnika. Okazuje się jednak, że nawet najprostsza, najbardziej minimalistyczna lampa może zaburzać spokojny sen dziecka, jeśli będzie emitować zimne, wpadające w błękit światło. Tak jest też u was? Nic straconego! Po prostu zmieńcie dotychczasową żarówkę na nową – o barwie ciepłej. Ta druga do złudzenia przypomina stare, tradycyjne żarówki, jednak nie musicie obawiać się dużego zużycia prądu – w większości sklepów znajdziecie dziś energooszczędne żarówki ledowe, które dają równie dobry efekt, a przy tym pobierają aż 80 proc. mniej energii niż żarówki tradycyjne. Ale zastanawiając się nad tym, jaka lampka nocna do pokoju niemowlaka będzie odpowiednia, nie możemy też pominąć kilku innych, dość nietypowych rozwiązań. Oto one.

Lampka nocna dla niemowlaka – musi być ciepło!

Musi być ciepło? Musi, ale nie mamy na myśli temperatury w pomieszczeniu, tylko… oświetlenie. Czeka na was dużo różnych możliwości – i choć urocze lampki do pokoju dziecięcego to domena wielu producentów, nie musicie robić zakupów akurat w ich sklepie. Równie dobrze możecie wybrać się do sklepu fotograficznego i kupić tam lampę ciemniową – dokładnie taką, jakiej fotografowie używają w ciemni fotograficznej. Kolejnym – i mamy wrażenie, że dużo przyjemniejszym dla oka – pomysłem jest lampa solna, czyli połączenie bryły soli kamiennej i żarówki. Z jednej strony wpuszcza do pokoju delikatne, ciepłe światło, a z drugiej – pozytywnie wpływa na drogi oddechowe, poprawia samopoczucie i wspomaga koncentrację. Właśnie dlatego to doskonała lampka do pokoju niemowlaka i do pokoju ucznia.

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.