Kategorie
Dziecko Rodzicielstwo Rozwój dziecka Rozwój seksualny

Rodzic nie może zrobić nic innego poza akceptacją orientacji seksualnej swojego dziecka

Ujawnienie się dziecka jako osoby homoseksualnej bywa dla części rodziców trudne. Szczególnie dotkliwie taką informację mogą przyjąć osoby, których religia przedstawia jasny, krytyczny pogląd na temat homoseksualizmu, oraz ludzie, którzy do tej pory oceniali homoseksualizm jako coś złego.

Rodzic, o ile nie jest osobą akceptującą wszystkie orientacje seksualne, powinien dać sobie w takiej sytuacji czas na spokojne zastanowienie i analizę. W takich momentach nie warto zbyt pochopnie mówić i działać.

Jak zrozumieć małe dziecko

Podręcznik świadomego rodzicielstwa

Rozwój seksualny dzieci

Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Pytania do rodzica:

  • Czym według mnie jest homoseksualizm? 
  • Co wiem na temat homoseksualizmu i relacji homoseksualnych? 
  • Jak orientacja seksualna mojego dziecka wpływa na to, czego chcę dla niej/dla niego? 
  • Jak orientacja seksualna mojego dziecka wpływa na to, czego chcę dla siebie? 
  • Jakie są moje główne obawy związane z orientacją homoseksualną? 
  • Jak orientacja mojego dziecka wpływa na moją miłość do niej/do niego? 

Ujawnienie się, nazywane coming outem, jest dla osoby homoseksualnej ważnym wydarzeniem. Często ludzie przygotowują się do tego procesu przez długi czas. Powiedzenie prawdy na temat swojej orientacji seksualnej dla większości osób homoseksualnych nie jest łatwe, zwykle wiąże się z wielkimi lękiem przed odrzuceniem i jednoczesną potrzebą bycia zaakceptowanym takim, jakim się jest.

Sam fakt, że dziecko przekazuje rodzicom informację o swojej orientacji seksualnej, może być uznane za pewnego rodzaju przejaw zaufania. Oznacza to, że więź między rodzicami a dzieckiem jest na tyle silna, że potomek chce być szczery i autentyczny w tej relacji. Realizacja tego możliwa jest jedynie wtedy, gdy rodzice będą znali jego orientację seksualną.

Zwykle rodzice chcą dla swoich dzieci szczęścia w życiu, co często rozumiane jest jako posiadanie bliskiej i trwałej relacji, założenie rodziny i sukces zawodowy. Informacja o homoseksualizmie wpływa na te wyobrażenia, gdyż wiele słyszy się o tym, że związki homoseksualne są mniej trwałe, a w polskich realiach pary homoseksualne nie mają prawa adoptować dzieci. Oznacza to, że dla rodziców pewna wizja życia ich dziecka się rozmywa. Warto pamiętać wówczas, że jest spora szansa, że podobne obawy i niepokoje ma sam nastolatek. Osoby homoseksualne są świadome swojej sytuacji prawnej, zwykle zdają sobie też sprawę, że ich orientacja nie wpływa na potrzebę tworzenia rodziny i posiadania potomstwa. Oznacza to, że w dorosłym życiu zmierzą się z pewnymi przeszkodami i trudnościami (z którymi na marginesie musi mierzyć się też sporo par heteroseksualnych), a przejść przez nie będzie im o wiele łatwiej ze świadomością tego, że są kochane, akceptowane i wspierane przez swoich rodziców. Dlatego rozmyślanie o tych przyszłych sytuacjach w momencie ujawnienia orientacji seksualnej przez dziecko nie jest wskazane.

Podsumowując, jest tylko jedna rzecz, którą może zrobić rodzic, dowiadując się o orientacji seksualnej swojego dziecka – zaakceptować ją. Nic, co rodzic powie bądź zrobi, nie jest w stanie wpłynąć na zmianę tej orientacji. Dziecko nie wybrało swojej orientacji świadomie, podobnie jak nie wybrało koloru oczu, który ma. Dziecko nie jest w stanie w sposób zależny od swojej woli kierować orientacją (gdyby ludzie mieli taką możliwość w świecie, w którym homoseksualizm bywa nieakceptowany, prawdopodobnie nikt nie wybrałby tej orientacji). 

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

U części rodziców pojawia się nadzieja, że być może na etapie nastoletnim bądź wczesnej dorosłości ujawniona orientacja homoseksualna jest jedynie testowaniem swojej seksualności, a po okresie młodzieńczym dziecko wróci do orientacji heteroseksualnej. Zmiany w orientacji są możliwe, jednak warto, by rodzice nie podsycali w sobie tego typu nadziei. Utrudnia ona akceptację dziecka takiego, jakie jest, i bycie z nim w szczerej relacji.

Artykuł to fragment książki „Rozwój seksualny dzieci”

Wystarczająco dobre życie

Dlaczego, mając (prawie) wszystko, nie jesteśmy szczęśliwi? Ta książka pomoże odkryć, na czym polega dobre życie. Wystarczająco dobre życie.

„Wystarczająco dobre życie” opowiada o tym, jak głęboko można poczuć się w zgodzie ze sobą i światem bez powierzchownych rewolucji. Otwiera nas na ciekawość, zrozumienie i pokorę wobec tego co większe, potężniejsze oraz… naprawdę ważne.

Avatar photo

Autor/ka: Karolina Piotrowska

Psycholog, seksuolog. Autorka książek "Rozwój seksualny dzieci", "Błogosławiony stan umysłu" oraz programu "Cud Narodzin". Pracuje z rodzicami w ramach spotkań indywidualnych, warsztatów i grup wsparcia. Prywatnie mama dwóch chłopców.

2 odpowiedzi na “Rodzic nie może zrobić nic innego poza akceptacją orientacji seksualnej swojego dziecka”

Ja tam bym sie z tym nigdy nie pogodzila ze moj syn jest homosekualny bo dla wierzacego czlowieka to jest ohyda i obrzydlistwo..teraz nie wierzy sie w zlo ktore szatan sieje a pisze o nim pismo sw tylko gada sie glupoty ze my cos musimy zaakceptowac ..swiat idzie na dno a my zamiast uczy dzieci przykazan i milosci do Boga to sami rodzice zyja jak psy bez zasad moralnych a potem poradnie psychologiczne pelne i psychiatryki bo samobojstwa polenia mlode pokoenie zamiast isc do egzorcysty i modlic sie za dziecko..jest nawet udowodnione naukowo ze ludzie gleboko wierzacy ani sie nie roztaja ani dzieci nie maja problemow z swa osoba bo wiedza dla kogo zyja ..dzisiejszy swiat to serio patologia i chce by to sie skonczylo juz bo nie pozwole by tacy Lgbt lazili po drogach i swe widzimisie nam wmawiali i swe poglady ale jak ida rodziny czy przedsiembiorcy to policja gazem i bija nas ? To wiadomo komu rzad i reszta sluzy a nie pozwole by w szkolach mi dzieci uczyli seksualizacji bo corka to nie szmata dajaca dupy byle komu .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.