Kategorie
Wychowanie

Jakim tatą jesteś dla swojego dziecka?

Nikodem Sadłowski w blogosferze znany jako Rock Daddy, propaguje idee zaangażowanego ojcostwa. Na co dzień wspiera ojców jako Dad’s Worker w jednej ze szkockich organizacji pozarządowych.

W dzisiejszych czasach jesteśmy ciągle oceniani. Często bez szansy na wypowiedzenie własnej opinii, nie wspominając już o wyrażeniu naszych emocji.  Dla mężczyzn może być to jeszcze większy problem, ponieważ okazywanie uczuć w naszej kulturze poczytywane jest jako niemęskie.

Każdy z nas ma swoją historię, swoje trudności i problemy. Jeśli jesteś ojcem, który szuka zmian, stara się wzmocnić relację z dzieckiem i zadbać o jego dobrostan, to możesz nazwać się bohaterem. Bycie świadomym swojej roli, to prawdziwy dar, który przychodzi po uświadomieniu sobie, jak ważnym wzorem możesz być dla swojego dziecka, bez względu na swoje problemy, sytuację w rodzinie, status majątkowy czy przeszłość. Chęć do zmian, świadomość tego, że można zrobić dla dziecka więcej, oraz akceptacja wsparcia są czymś niesłychanie ważnym.

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Jak zapanować nad reakcją na złość?

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Budowanie relacji i efektywna zmiana

Ojcowie, z którymi miałem okazję pracować, dali mi szansę wejścia w swój świat. W rozmowie twarzą w twarz opowiadali mi swoje historie. Słuchałem uważnie, często zadając niełatwe pytania, otrzymując przy tym szczere odpowiedzi. Mimo moich początkowych obaw większość ojców, z którymi miałem styczność, jest chętnych do współpracy. Zaskoczyła mnie ich otwartość i to, jak chętnie sięgają po wsparcie. Ojcowie są zawsze chętni do dyskusji na temat ich roli, są świadomi tego, że są tak samo ważni w życiu dziecka jak mama.

Moja rola to głównie zbudowanie relacji pomiędzy ojcem a dzieckiem, zidentyfikowanie występujących trudności, słuchanie tego, co ojcowie mają mi do powiedzenia, wymiana pomysłów pomocnych przy wprowadzaniu zmian. Przede wszystkim jestem dla ojca i pracuję z nim nad poprawieniem rzeczy istotnych dla dziecka i całej rodziny. Nieraz płakałem wraz z rodzicami, nieraz czuliśmy się bezradni. Życie niektórych rodzin, z którymi pracuję, nie należy do najlżejszych. Trudności w znalezieniu recepty na zmianę, która potrzebna jest rodzinie – często związane z samym systemem socjalnym – powodowały, że czułem się jak gdybym zawodził moich ojców.

SHANARRI

Jeśli już mówimy o samym systemie, większość profesjonalistów związanych z wsparciem rodziny i dzieci pracuje w oparciu o wskaźniki SHANARRI, które są częścią Szkockiej Legislacji „The Children and Young People (Scotland) Act 2014” (Ustawa o dzieciach i młodocianych). W większości przypadków dla rodzin taki żargon pozostaje niezrozumiały. Częścią naszej pracy jest wytłumaczenie i pokazanie, czym jest SHANARRI, i zaskakująco często jest to świetny fundament do zbudowania relacji między nami a rodzicami.

SHANARRI opiera się na szeroko pojętym dobrostanie dziecka. Jest to pojęcie szersze niż sama ochrona praw dziecka czy ochrona przed zagrożeniami. Jeśli mamy lepiej wspierać rodziny oraz upewnić się, że dzieci, młodzież, rodzice, opiekunowie oraz instytucje związane z dziećmi mają wspólne rozumienie tej idei, czyż nie powinniśmy mówić wszyscy tym samym językiem? Dlatego tak istotne jest przełożenie tych założeń na język zrozumiały dla rodziców i opiekunów. Burząc barierę i będąc równymi możemy zdziałać więcej.

Pracując na podstawie okręgu SHANARRI opieramy się na tym, co powinno być częścią codzienności dziecka, by wzrastało ono w poczuciu dobrostanu na każdej płaszczyźnie. W końcu każdemu zależy na tym, by nasze dzieci miały szansę wykorzystać swój pełny potencjał.

Tym razem na zakończenie mam dla Was dwa pytania, zadaję je sobie prawie każdego dnia jako ojciec i jako profesjonalista. Zadaję je także ojcom, z którymi współpracuję, i wiem, że mają one moc. Dwa wydawałoby się proste pytania:
„Jak Twoje własne dziecko opisałoby dzisiaj Twoje ojcostwo?”
oraz
„Jak chciałbyś, żeby Twoje dziecko opisało Cię za pięć lat?”

Avatar photo

Autor/ka: Nikodem Sadłowski

jest bloggerem i autorem książki biograficznej o autyzmie "Słowo na A". Zawodowo wspiera ojców (Dad’s Worker/Family Support Worker) w ramach pracy w organizacji pozarządowej w Edynburgu, w Szkocji. Jest tatą Maksa i Livii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.