Rodzaje chust do noszenia dzieci
| Rodzaje chust do noszenia dzieci

Rodzaje chust do noszenia dzieci

Chusta, w kontekście noszenia dzieci ma wiele znaczeń. Najważniejsze jest jedno – bliskość. Kawałek materiału dający obecność, dotyk, ciepło, bezpieczeństwo, a rodzicom wolne ręce.

Rodzaje chust do noszenia dzieci:

 • chusty wiązane:
  długie, kilkumetrowe. Dają najwięcej możliwości noszenia, w różnych pozycjach (z przodu, z tyłu, na biodrze). Dzięki zastosowaniu różnego rodzaju wiązań, idealnie sprawdzają się w domu już od pierwszych dni życia (szczególnie w kryzysowych sytuacjach kolki, ząbkowania czy niemowlęcych infekcji), jak również na wyprawach, wycieczkach, spacerach (pozwalają zdobywać miejsca trudno dostępne dla rodziców z wózkami). Dzięki zastosowaniu wiązań na oba ramiona, ciężar dziecka rozkładany jest symetrycznie na barki i całe plecy noszącego. Chusty wiązane mogą być:

  1. elastyczne:
  wykonane z delikatnej dzianiny bawełnianej, idealne dla noworodków i starszych dzieci. Doskonałe do kangurowania wcześniaków. Chusty elastyczne są łatwe do zawiązania, nie wymagają poprawiania i dociągania. Świetne na rozpoczęcie przygody z chustowaniem. Delikatnie otulają noszone dziecko dopasowując się do jego kształtu.

  2. tkane:
  wykonane z tkaniny bawełnianej o splocie diagonalnym, czyli takim, który jest lekko elastyczny po skosie materiału. Są szersze i nieco sztywniejsze od chust elastycznych, przez co wymagają większej dbałości o ułożenie i dociągnięcie ich na dziecku. Doskonałe dla starszych i cięższych dzieci. Specjalny splot oraz odpowiednio dobrana grubość chusty dobrze „niosą” nawet kilkuletnich przedszkolaków.

 • chusty kółkowe:
  noszone na jednym ramieniu. Proste w użyciu. Pas materiału z jednej strony zebrany dwoma odpowiednio wytrzymałymi kołami. Druga strona, przeplatana przez koła, pozwala na dopasowanie chusty do noszącego i na wygodne ułożenie dziecka. Ten rodzaj chust pozwala nosić dziecko od urodzenia (w pozycji leżącej). Starsze dzieci noszone są na biodrze oraz na plecach. Wadą chusty jest obciążanie rodzica na jedną stronę ciała, co przy dłuższym noszeniu może stanowić dyskomfort.
 • chusty kieszonki:
  typu pouch. Chusty na jedno ramię, bez możliwości regulacji. Najłatwiejsze w  użyciu. Muszą być dobierane do noszącego (inna chusta może być potrzebna mamie, inna tacie). Podobnie jak w chustach kółkowych, ciężar nie rozkłada się równomiernie.

Foto: Zdjęcia są ważne, chusta.pl


Kinga Pukowska

Prezeska Fundacji Polekont - Istota Przywiązania. Od 2004 roku wspiera młodych rodziców na początku ich drogi w zakresie Rodzicielstwa Bliskości oraz Slow Parenting. Trenerka rozwoju osobistego i kompetencji miękkich, coach i mediatorka. Działa również jako doula Stowarzyszenia Doula w Polsce, doradczyni chustowa oraz specjalistka w zakresie żywienia dzieci i dorosłych. Prywatnie żona i mama trójki dzieci w Edukacji Domowej. Swoje doświadczenia opisuje na blogu Pozytywy Edukacji.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://www.fundacjapolekont.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

wychowanie
Dziecko idzie do przedszkola. Adaptacja dziecka

wychowanie
Dziecko idzie do przedszkola. Adaptacja rodziców

wywiady
“W kontakcie z dziećmi wybieram uwagę i ciekawość”. Rozmowa z Anną Kasprzycką

edukacja alternatywna
6 mitów na temat nauki języków obcych

POLECAMY
Podziemne jeziora i solne komnaty – ekscytująca podróż po Kopalni Soli w Wieliczce

ciąża i poród
Narodziny oczami dziecka

wychowanie
Jak nauczyć dzieci przeżywać złość?

ciąża i poród
Dlaczego dotykamy brzucha ciężarnej bez pytania jej o zgodę?

POLECAMY
Dzieci lubią kiedy jest mięciutko i przytulnie. 5 inspiracji do dziecięcego pokoju od Yellow Tipi

karmienie piersią
Nie jesteś lepszą matką. Nie jesteś gorszą matką!