Kategorie
Niemowlę

Rodzaje chust do noszenia dzieci

Chusta, w kontekście noszenia dzieci ma wiele znaczeń. Najważniejsze jest jedno – bliskość. Kawałek materiału dający obecność, dotyk, ciepło, bezpieczeństwo, a rodzicom wolne ręce.

Świetne książki dla rodziców i dzieci... zobacz naszą KSIĘGARNIĘ NATULI

Chusta, w kontekście noszenia dzieci ma wiele znaczeń. Najważniejsze jest jedno – bliskość. Kawałek materiału dający obecność, dotyk, ciepło, bezpieczeństwo, a rodzicom wolne ręce.

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

seria rodzicielska

Noszenie dzieci

32 PLN

Książka o tym, że noszenie dzieci naprawdę rozwiązuje codzienne problemy rodzicielskie.

Rodzaje chust do noszenia dzieci:

 • chusty wiązane:
  długie, kilkumetrowe. Dają najwięcej możliwości noszenia, w różnych pozycjach (z przodu, z tyłu, na biodrze). Dzięki zastosowaniu różnego rodzaju wiązań, idealnie sprawdzają się w domu już od pierwszych dni życia (szczególnie w kryzysowych sytuacjach kolki, ząbkowania czy niemowlęcych infekcji), jak również na wyprawach, wycieczkach, spacerach (pozwalają zdobywać miejsca trudno dostępne dla rodziców z wózkami). Dzięki zastosowaniu wiązań na oba ramiona, ciężar dziecka rozkładany jest symetrycznie na barki i całe plecy noszącego. Chusty wiązane mogą być:

  1. elastyczne:
  wykonane z delikatnej dzianiny bawełnianej, idealne dla noworodków i starszych dzieci. Doskonałe do kangurowania wcześniaków. Chusty elastyczne są łatwe do zawiązania, nie wymagają poprawiania i dociągania. Świetne na rozpoczęcie przygody z chustowaniem. Delikatnie otulają noszone dziecko dopasowując się do jego kształtu.2. tkane:
  wykonane z tkaniny bawełnianej o splocie diagonalnym, czyli takim, który jest lekko elastyczny po skosie materiału. Są szersze i nieco sztywniejsze od chust elastycznych, przez co wymagają większej dbałości o ułożenie i dociągnięcie ich na dziecku. Doskonałe dla starszych i cięższych dzieci. Specjalny splot oraz odpowiednio dobrana grubość chusty dobrze „niosą” nawet kilkuletnich przedszkolaków.

 • chusty kółkowe:
  noszone na jednym ramieniu. Proste w użyciu. Pas materiału z jednej strony zebrany dwoma odpowiednio wytrzymałymi kołami. Druga strona, przeplatana przez koła, pozwala na dopasowanie chusty do noszącego i na wygodne ułożenie dziecka. Ten rodzaj chust pozwala nosić dziecko od urodzenia (w pozycji leżącej). Starsze dzieci noszone są na biodrze oraz na plecach. Wadą chusty jest obciążanie rodzica na jedną stronę ciała, co przy dłuższym noszeniu może stanowić dyskomfort.
 • chusty kieszonki:
  typu pouch. Chusty na jedno ramię, bez możliwości regulacji. Najłatwiejsze w  użyciu. Muszą być dobierane do noszącego (inna chusta może być potrzebna mamie, inna tacie). Podobnie jak w chustach kółkowych, ciężar nie rozkłada się równomiernie.

Foto: Zdjęcia są ważne, chusta.pl

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

Poród naturalny 
34 PLN
Karmienie piersią 
34 PLN
Księga ciąży
43,15 PLN

Kinga Pukowska

Autor/ka: Kinga Pukowska

Prezeska Fundacji Polekont - Istota Przywiązania. Od 2004 roku wspiera młodych rodziców na początku ich drogi w zakresie Rodzicielstwa Bliskości oraz Slow Parenting. Trenerka rozwoju osobistego i kompetencji miękkich, coach i mediatorka. Działa również jako doula Stowarzyszenia Doula w Polsce, doradczyni chustowa oraz specjalistka w zakresie żywienia dzieci i dorosłych. Prywatnie żona i mama trójki dzieci w Edukacji Domowej. Swoje doświadczenia opisuje na blogu Pozytywy Edukacji.


Bestsellery księgarni NATULI

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *