Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Co oznaczają leukocyty w moczu ciężarnej?

Leukocyty to białe krwinki, które są
elementem systemu immunologicznego. Ich niewielka ilość wykrywana jest w moczu kobiety w ciąży i wynika z zachodzących w organizmie zmian fizjologicznych. Podwyższony poziom leukocytów w moczu
ciężarnej może natomiast wskazywać na infekcję bakteryjną dróg moczowych lub inny stan zapalny dróg moczowych, a nawet nerek. Jakie są przyczyny leukocyturii?

Leukocyty w moczu w ciąży

Podczas ciąży w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian fizjologicznych. Mają one charakter adaptacyjny, a ich głównym celem jest zapewnienie jak najlepszych warunków dla rozwoju płodu. Narządem, który w dużym stopniu zmienia funkcjonalność, są nerki. Wpływ na to już od pierwszych tygodni ma relaksyna, czyli hormon wydzielany w czasie ciąży przez łożysko i ciałko żółte. Stopniowo zwiększa on przepływ krwi w nerkach, co wpływa na przyspieszenie procesu filtracji. Od 14. do 16. tygodnia ciąży całkowita objętość krwi krążącej przez nerki wzrasta nawet o 25% objętości wyjściowej. Ponadto na skutek zmian hemodynamicznych dochodzi do poszerzenia układu kielichowo-miedniczkowego, moczowodów i pęcherza. Następnie zwiększeniu ulega przesączanie kłębuszkowe, czego konsekwencją jest wzrost stężenia wydalanych wraz z moczem substancji, m.in. leukocytów. Ich obecność mieszcząca się w normie (od 0 do 5 komórek w tzw. polu widzenia) nie świadczy o stanie chorobowym. Zwiększony wzrost leukocytów w moczu w ciąży wykrywany jest podczas rutynowego badania ogólnego moczu w każdym trymestrze. Stan ten dotyczy nawet 60% kobiet w ciąży.

Podwyższone leukocyty w moczu ciężarnej

Podwyższone stężenie leukocytów w moczu jest stanem leukocyturii. Mówimy o nim, gdy liczba komórek w polu widzenia przekracza dopuszczalną normę. Do rozwoju leukocyturii najczęściej dochodzi w wyniku infekcji bakteryjnej dróg moczowych. Szczególnie sprzyja temu stan ciąży, podczas którego powiększająca się macica zaczyna uciskać na pęcherz moczowy. W konsekwencji dochodzi do zaburzenia jego funkcji, a przede wszystkim utrudnienia całkowitego opróżniania. Zalegający w pęcherzu mocz jest idealnym środowiskiem do kolonizacji patogenów i rozwoju stanu zapalnego. Wśród innych przyczyn leukocyturii w ciąży wymienia się również kamicę nerkową lub kłębuszkowe zapalenie nerek. Obecne w moczu leukocyty mogą pochodzić też z przedsionka pochwy, a dokładnie z domieszki w moczu śluzu pochwowego. Jego obecność bardzo często wynika z nieprawidłowego pobrania próbki moczu, który zostaje zanieczyszczony. Obecność śluzu w moczu, który odpowiada za stan leukocyturii, może wskazywać na zakażenia narządów płciowych.

Co ważne, leukocyturia przebiega niekiedy bezobjawowo lub skąpoobjawowo i w wielu przypadkach może zostać wykryta podczas rutynowych badań kontrolnych. Dlatego ogólne badanie moczu w ciąży powinno być wykonywane raz w miesiącu. Wzrost stężenia leukocytów w moczu wymaga dalszej diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia. W przypadku znacznego przekroczenia normy leukocytów w moczu niezbędne jest podjęcie antybiotykoterapii.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.