Kiedy lekarstwo się przeterminuje, to…
No właśnie, co z nim wtedy robimy? Pewnie wybieramy jedną z trzech metod: wyrzucamy do kosza na śmieci, spuszczamy z wodą w toalecie lub oddajemy leki do apteki. Rozsądek podpowiada, że ostatnia opcja jest najbardziej korzystna dla nas i dla środowiska. Tymczasem wyniki ostatnich badań naukowców z Michigan w USA poddają w wątpliwość sens prowadzenia programów zbierania przeterminowanych leków w celu ich utylizacji.
Badacze wykonali ocenę tak zwanego cyklu życia produktu (ang. life cycle) dla wyrobów farmaceutycznych, których pozbyto się na trzy różne sposoby. Przeprowadzono szczegółową analizę, uwzględniając substancje obecne w lekach i to, co może się z nimi później stać oraz energię niezbędną do ich transportu, utylizacji, oczyszczania wody, składowania, a nawet zanieczyszczenia powstające na każdym z tych etapów. W Stanach Zjednoczonych problem lekarstw, których termin przydatności minął, dotyczy około 90 milionów kilogramów rocznie.
1. Spuszczanie w toalecie
To najmniej efektywny sposób pozbywania się lekarstw z naszych domów. Oczyszczalnie ścieków nie radzą sobie z pozbywaniem się tych substancji z wody. W kontekście zanieczyszczeń emitowanych w całym procesie, toaleta wypada całkiem nieźle na tle pozostałych sposobów, jednak ilość składników, które w ten sposób przedostają się do środowiska, jest niedopuszczalna.
2. Oddawanie do aptek
Co robią z lekami apteki? Rozdysponowują nimi w celu utylizacji. Najczęściej są spalane – niemal 100% substancji farmaceutycznych zostaje zutylizowanych. Ten sposób jest mało opłacalny, ponieważ wymaga użycia dużej ilości energii oraz zanieczyszcza powietrze (podczas spalania leków). Na rzecz całkowitej utylizacji środków farmaceutycznych produkowanych jest 700 proc. więcej substancji rakotwórczych oraz innych zanieczyszczeń, wpływających na przykład na eutrofizację zbiorników wodnych, niż przy obecnej formie pozbywania się leków (40 proc. toaleta, 60 proc. śmietnik). Produkcja gazów cieplarnianych, widoczny nad miastami smog oraz zmniejszanie powłoki ozonowej wzrasta o 1700%. Ponadto np. w Szwecji, gdzie propaguje się właśnie oddawanie leków po terminie do aptek, uczestnictwo obywateli nie przekracza 40%, ponieważ wymaga to zbyt dużego zaangażowania.
3. Wyrzucanie do śmieci
Sposób ten wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami, niż pozostałe dwa. A do tego, chyba dość łatwo możemy to zrobić. Wyrzucanie wszystkich starych leków do domowych koszy na śmieci jest znacznie bardziej efektywne, niż nawoływanie do oddawania ich do aptek, oraz dużo skuteczniejsze niż wprowadzanie ich do wodociągów za pośrednictwem toalety.
Przed wyrzuceniem medykamentu musimy go do tego przygotować. Należy zmieszać go z czymś, czego zdecydowanie nie da się zjeść lub oddzielić od leku. W przypadku tabletek można je pokruszyć, rozpuścić w wodzie i wymieszać na przykład ze żwirkiem dla kotów czy gryzoni. Musimy to zrobić, by w czasie transportu lub na wysypisku nie trafiły w ręce osoby, która mogłaby ich użyć.
Źródło: money.pl
Foto