Ty też możesz pomóc szukać zaginionych dzieci!
Charytatywna akcja Fundacji – ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.
Każdego roku ginie w Polsce bez wieści około 3,5 tysiąca dzieci. Szuka ich Fundacja ITAKA. Służy do tego całodobowy bezpłatny telefon 116 000 w sprawie zaginionego nastolatka i dziecka.
Numer 116 000 działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Można na niego dzwonić z terenu całego kraju: z każdej komórki i każdego telefonu stacjonarnego.
Kto może dzwonić?
- rodzice i opiekunowie, którym zaginęło dziecko
- nieletni uciekinierzy, którzy potrzebują wsparcia
- dziennikarze, policjanci i wszyscy inni, którzy mogą pomóc w poszukiwaniach.
Jak powstał telefon?
116 000 Telefon w Sprawie Zaginionego Nastolatka i Dziecka ruszył 5 marca 2009 roku. Linia została uruchomiona w odpowiedzi na dyrektywę Komisji Unii Europejskiej, która zarezerwowała 116 000 jako wspólny numer dla całej Unii Europejskiej w sprawie zaginionych dzieci.
W 2010 r. specjaliści ITAKI otrzymali za jego pośrednictwem 277 zgłoszeń zaginięć nieletnich. Aż 240 spraw udało się rozwiązać!
KAŻDY RODZIC MOŻE POMÓC W POSZUKIWANIACH!
Kupując charytatywną poduszkę – niezapominajkę można wesprzeć działanie bezpłatnego telefonu 116 000 w sprawie zaginionego nastolatka i dziecka. Dzięki wpływom ze sprzedaży poduszek możliwe będzie dalsze działanie telefonu 116 000, pod którym można w każdej chwili, 24 godziny na dobę, całkowicie bezpłatnie uzyskać pomoc i poradę.
Poduszki dostępne są w serwisie Allegro. Szczegóły na www.zaginieni.pl/niezapominajka.
Dlaczego niezapominajka?
Kwiat Niezapominajki to symbol Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego, który jest obchodzony na całym świecie 25 maja każdego roku. Jest to dzień szczególnej pamięci o zaginionych dzieciach i okazja do przypominania, jak zmniejszyć ryzyko zaginięcia i co zrobić, jeśli do niego dojdzie. Charytatywne poduszki – niezapominajki Fundacji ITAKA dedykowane są głównie dzieciom, którym należy się szczególna opieka podczas nadchodzących wakacji.