Kategorie
Rodzina

Jak naturalnie chronić dom i otoczenie przed komarami?

Siatki w oknach, rośliny o odstraszającym zapachu i olejki eteryczne, czyli naturalne sposoby ochrony przed komarami i innymi owadami

Tak jak w przypadku ciała podstawą naturalnej ochrony przed komarami i innymi owadami jest odpowiednie ubranie, tak dla domu jest nią zamontowanie siatek w oknach. Dbajmy też, aby wieczorem nie otwierać na długo okien lub drzwi przy włączonym świetle.

Przeczytaj: Naturalne-sposoby-na-komary-i-inne-owadyRośliny odstraszające owady

Na oknach możemy ustawić rośliny, których zapach będzie dodatkowo odstraszał nieproszonych gości, takie jak: bazylia, mięta, kocimiętka i pelargonie.

Kocimiętka zasługuje na specjalną uwagę, gdyż działanie olejku z kocimiętki jest bardzo silne. Zawiera on nepetalakton, o udowodnionym działaniu odstraszającym na owady (komary, muchy, karaczany). Niestety olejek kocimiętki jest trudno dostępny w Polsce. Nie należy go stosować w czasie ciąży.

Komary nie znoszą też zapachów niektórych produktów żywnościowych, np. cebuli, czosnku, selera, wanilii. Dlatego po obiedzie możemy talerz z przekrojoną na pół cebulą położyć na kilka godzin na stole albo stoliku nocnym. To powinno spowodować spadek zainteresowania danym pomieszczeniem.
Podobnie działają liście pomidorów, bazylii, mięty i trawa cytrynowa. Możemy zgnieść je w moździerzu (jeden składnik lub mieszankę) i posmarować odkryte miejsca na skórze albo zostawić na talerzu na stole.

Olejki naturalne

Dla ochrony domu możemy tez stosować wymienione na początku olejki eteryczne w kominku aromaterapeutycznym (10-15 kropli mieszanki). Podczas sprzątania możemy dodać do mycia podłogi kilka kropli olejku lawendowego lub z trawy cytrynowej. Olejku lawendowego warto dodać też do płukania przy praniu zasłon i firanek.
Tak jak spray odstraszający komary, możemy skomponować perfumy do domu. Można wypróbować ożywczego połączenia mięty, lawendy i trawy cytrynowej z nutą eukaliptusa (stosunek olejków 3:3:2:1).

Foto 1,2

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Sroka

Z wykształcenia – ekonomistka, z pasji – propagatorka zdrowego i ekologicznego stylu życia oraz troski o Ziemię. Tworzy naturalne kosmetyki i zachęca do tego innych. Prowadzi warsztaty, wykłady i prezentacje na temat ekologicznej pielęgnacji ciała, na których pokazuje, jak w warunkach domowych przygotować naturalne kosmetyki i jak wybierać kosmetyki w sklepie. Interesuje się naturalnymi sposobami leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.