Kategorie
Niemowlę

Co to jest Naturalna Higiena Niemowląt?

Proste, codzienne czynności z jakich składa się opieka nad niemowlęciem, mogą być wspaniałą okazją do nawiązania niezwykle bliskiego porozumienia między rodzicami i maluszkiem. Jednym ze sposobów zbudowania takiej bliskiej relacji, opartej na wzajemnym zrozumieniu, jest Naturalna Higiena Niemowląt

Proste, codzienne czynności z jakich składa się opieka nad niemowlęciem, mogą być wspaniałą okazją do nawiązania niezwykle bliskiego porozumienia między rodzicami i maluszkiem. Jednym ze sposobów zbudowania takiej bliskiej relacji, opartej na wzajemnym zrozumieniu, jest Naturalna Higiena Niemowląt.

Co to jest Naturalna Higiena Niemowląt (NHN) ?

Inna nazwa tego sposobu opieki nad dzieckiem to „wychowanie bezpieluchowe”. Jest to sposób opieki nad niemowlęciem i małym dzieckiem polegający na traktowaniu z szacunkiem wszystkich potrzeb życiowych niemowlęcia. Głód, ból, zimno, czy potrzeba bliskości opiekuna to nie jedyne odczucia komunikowane przez maluszka. Od pierwszego dnia życia dziecko sygnalizuje również potrzebę wypróżnienia i oddania moczu.

Rodzice stosujący Naturalną Higienę Niemowląt nawiązują z dzieckiem bliskie porozumienie, obserwują zarówno świadomy jak i nieświadomy język jego ciała i w pewnych odstępach czasu łagodnie proponują maluchowi skorzystanie z malutkiego nocniczka. Wychowanie bezpieluchowe można z powodzeniem stosować już od pierwszego dnia życia maluszka.

Na czym polega nawiązanie porozumienia?

Każde niemowlę od pierwszego dnia życia sygnalizuje różne potrzeby życiowe tak, jak potrafi: wyrazem buzi, stękaniem, marudzeniem, płaczem. Rodzic, obserwując dziecko, uczy się języka jego ciała. Dzięki temu lepiej rozumie aktualne potrzeby dziecka i może odpowiednio na nie reagować. Przykładem jest np. karmienie piersią na żądanie dziecka. Można powiedzieć, że Naturalna Higiena Niemowląt to po prostu „nocnik na żądanie”.

Efekty wychowania bezpieluchowego

Celem Naturalnej Higieny Niemowląt jest nawiązanie z maluchem bliższego kontaktu poprzez odpowiadanie na wszystkie jego potrzeby. Dzięki NHN zmniejsza się znacznie ilość zużywanych przez dziecko pieluszek. Maluch, którego potrzeby fizjologiczne są od początku dostrzegane i zaspokajane, szybciej osiąga samodzielność toaletową.

Dzięki NHN dziecko uczy się, że:

  • warto zwracać uwagę na odczucia płynące z wewnątrz ciała
  • warto komunikować swoje potrzeby
  • właściwym miejscem do wypróżniania jest nocnik/toaleta.

Dzięki NHN rodzice:

  • nawiązują lepsze porozumienie z niemowlęciem
  • umieją skuteczniej odpowiadać na jego potrzeby
  • mają lepszą kontrolę nad stanem jego zdrowia.

Przeczytaj: Naturalna Higiena Niemowląt a rozwój społeczny niemowlęcia

Autor/ka: Kinga Cherek

Pełnoetatowa mama piątki dzieci. Nosi w chuście, wychowuje według Naturalnej Higieny Niemowląt i lubi pieluszki wielorazowe. Swoje dzieci uczy w domu w ramach "spełniania obowiązku szkolnego poza szkołą". Autorka pierwszej w języku polskim książki na temat Naturalnej Higieny Niemowląt – „Pożegnanie z pieluszkami, czyli jak łatwo i przyjemnie nauczyć dziecko korzystania z toalety”. Właścicielka paru przyjaznych rodzicom miejsc w sieci: chusta.pl, bezpieluch.pl, szkolachustonoszenia.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.