Kategorie
Ekowiadomości

Co wisi w powietrzu – odświeżacze powietrza szkodliwe dla zdrowia?

Dodatki chemiczne stosowane w odświeżaczach powietrza mogą powodować alergie, astmę i inne problemy zdrowotne

Odświeżacze powietrza – w aerozolu, dyfuzorze czy w postaci świecy zapachowej, można znaleźć w wielu domach. Na ile substancje w nich zawarte są bezpieczne dla naszego zdrowia? Nowe badania, opracowane przez naukowców z Emory University w Atlancie  (Atlanta Allergy & Asthma Clinic), potwierdzają, że dodatki chemiczne stosowane w odświeżaczach powietrza mogą powodować alergie, astmę i inne problemy zdrowotne.

Dr Stanley Finmen, który opracowywał raport końcowy, dotyczący szkodliwości odświeżaczy, stwierdza, że „Chemikalia zawarte w niektórych z tych produktów mogą wywołać przekrwienie błony śluzowej nosa, kichanie i wyciek z nosa (…)  Zebrano dużo danych obrazujących zmiany w czynności płuc, które wynikają z wdychania szkodliwych substancji obecnych w niektórych odświeżaczach, co w konsekwencji prowadzi do astmy”.

Wiele pięknie pachnących odświeżaczy powietrza zawiera szkodliwe lotne związki (VOC), m.in. formaldehyd, destylaty ropy naftowej, benzyny oraz limonen. Substancje te są znane z tego, że mogą powodować astmę i inne objawy infekcji dróg oddechowych, a także podrażnienie oczu, uszkodzenia kości i białaczkę.  Zawierają one także inne toksyczne składniki, takie jak alkohol benzylowy, kamfora, dichlorobenzen, etanol, naftalenu, fenol.

Niestety, umieszczony na opakowaniach odświeżaczy napis: „zawiera naturalne składniki” również nie gwarantuje nam bezpiecznego korzystania z tych produktów. To kolejny chwyt marketingowy – pod owymi „naturalnymi” składnikami często kryją się flatany (sole i estry kwasu ftalowego, które stanowią bazę dla lakierów i farb ftalowych oraz klejów). Dlatego koniecznie przeczytajmy etykietę, a jeżeli jakiś składnik wyda nam się podejrzany, szukajmy innego odświeżacza. Najlepiej zaś zróbmy w domu naturalny odświeżacz, np. z pomarańczy i goździków.

Na półkach sklepowych można znaleźć wiele produktów, których wpływ na nasze zdrowie jest co najmniej wątpliwy. Wiele z nich nie zostało nawet poddanych testom pod tym kątem. Dlatego kolejny raz apelujemy o rozwagę przy zakupach – nie tylko odświeżaczy, ale produktów wszelkiego rodzaju.

Artykuł o naturalnych odświeżaczach powietrza niebawem na Dziecisawazne.pl.

Raport Health Facts: www.nrdc.org

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.