Kategorie
Polecamy

Co zrobić, gdy w rodzinie lub wśród znajomych jest osoba wykazująca zaburzenia psychiatryczne?

Każdy z nas może mieć lepszy lub gorszy dzień. Jednak, gdy zauważymy, że nasi bliscy zaczynają się nietypowo zachowywać, warto dokładniej się im przyjrzeć. Zaburzenia psychiczne i psychiatryczne dotykają coraz większą część społeczeństwa. Szybkie tempo życia, intensywna praca, wysokie aspiracje. Wszystkie te czynniki mogą powodować rozstrój układu nerwowego. Jako osoby najbliższe nie powinniśmy bagatelizować sprawy. Warto namówić taką osobę na konsultację psychiatryczną.

Jakiego rodzaju zaburzenia leczy psychiatra?

Zaburzenia psychiczne mogą wynikać z szeregu różnych czynników. Podczas konsultacji psychiatrycznej specjalista przeprowadza wywiad lekarski, w którym stara się uzyskać jak najwięcej informacji o problemie danej osoby. Wśród najczęstszych schorzeń na tle psychicznym znajdują się:

 • depresja,
 • zaburzenia osobowości,
 • zaburzenia psychotyczne,
 • zaburzenia seksualne,
 • zaburzenia nerwicowe i lękowe,
 • zaburzenia odżywiania się,
 • problemy związane z uczuciami,
 • zaburzenia pamięci,
 • pracoholizm,
 • zaburzenia snu,
 • zaburzenia wynikające z bycia DDA (Dorosłym Dzieckiem Alkoholików),
 • problemy psychiczne w ciąży i połogu,
 • natręctwa.

Jak widać, lista schorzeń psychicznych jest stosunkowo długa. Dotykają one zarówno dzieci, kobiety, jak i mężczyzn w różnym wieku. Negatywne zachowania posiadające podłoże psychiczne utrudniają prawidłowe funkcjonowanie danej osoby, jak i całego jej otoczenia. Na szczęście większość tych zaburzeń można skutecznie leczyć. Pomocne w tej kwestii są psychoedukacja oraz farmakoterapia.

Gdzie najlepiej udać się po pomoc?

Dużym zaufaniem wśród pacjentów cieszą się specjaliści z Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMEDIC.pl. Osobom ze Śląska poleca się skorzystanie z konsultacji zespołu psychologów i psychiatrów Kliniki w Katowicach. Pełna oferta w tym zakresie znajduje się pod adresem internetowym: https://psychomedic.pl/psychiatra-katowice/. Klinika posiada także swoich specjalistów w Warszawie oraz Łodzi.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Konsultacja psychiatryczna z lekarzem Kliniki może przybrać formę konsultacji telefonicznej, wideo konsultacji lub tradycyjnej rozmowy w gabinecie. Niezależnie od formy konsultacji, należy wcześniej się na nią umówić za pośrednictwem formularza online lub infolinii (32 555 04 04). Jeśli pacjent posiada już jakąś dokumentację medyczną, to warto zabrać ją ze sobą na rozmowę.

Warto podkreślić, że Klinika gwarantuje dyskrecję i komfort wizyty. W razie potrzeby psychiatrzy wystawiają takie dokumenty jak: zwolnienia lub zaświadczenia lekarskie zgodne z wymaganiami ZUS, recepty, skierowania na szczegółowe badania.

Skorzystaj z darmowych webinarów o zdrowiu psychicznym

Jeśli interesujesz się tematyką zdrowia psychicznego lub chcesz namówić kogoś na konsultację psychiatryczną, to z całą pewnością godne polecenia są darmowe webinaria przygotowane przez specjalistów z PsychoMEDIC.pl.

Te internetowe spotkania odbywają się w każdy czwartek o godzinie 18. Uczestnicy mają okazję wysłuchać interesujących wykładów, ale także mogą zadawać pytania i prowadzić dyskusję z innymi uczestnikami spotkania. Nagrania z poszczególnych webinarów dostępne są na stronie internetowej Kliniki w zakładce Szkolenia.

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.