Kategorie
Ekowiadomości

Ćwiczenia fizyczne mogą być ważniejsze od jedzenia?

W starożytnych kulturach ludzie siedzieli wyprostowani, najczęściej na podłodze, w pozycji ze  skrzyżowanymi nogami, klęczeli, albo siedzieli „na kolanach” z piętami pod pośladkami. Pozycje te wymagają siły w nogach, pośladkach i plecach, a także równowagi i koordynacji. Dziś siedzimy na krzesłach i kanapach, co prowadzi do nieprawidłowej pozycji miednicy i problemów z krążeniem. Stąd dzisiejsze dolegliwości kręgosłupa i pleców, zaburzenia krążenia, usztywnienie mięśni.

joga

Polecamy mały eksperyment. Usiądź na podłodze w siadzie skrzyżnym, a następnie podnieś się do pozycji stojącej przy niewielkim lub zerowym wsparciu. Czy to jest możliwe? Oczywiście! Okazuje się, że można podnieść się z podłogi przy użyciu tylko jednej ręki, lub nawet bez jakiejkolwiek pomocy. Im wyższa sprawność mięśniowo-szkieletowa, tym jest bardziej prawdopodobne, że będziemy żyć dłużej niż ci, którzy nie mogą wykonać tego ćwiczenia. Oczywiście, powyższe ćwiczenie wymaga od nas sprawności fizycznej, szczególnie silnych kostek, łydek i kolan. Nasze ciało winno być otwarte i elastyczne, a tymczasem coraz częściej idzie w kierunku wyniszczającej stagnacji.

Z punktu widzenia Ajurwedy ćwiczenia mogą być ważniejsze od jedzenia. Rzeczywiście, jedzenie zapewnia prany (w hinduizmie i teozofii siła życiowa utrzymująca przy życiu wszystkie istoty żywe, utożsamiana z oddechem) lub energię. Ale jeśli kanały energetyczne organizmu są zapchane i zablokowane, jeśli system jest przepełniony, a przepływ krwi, hormonów i innych substancji nie jest idealny, to można właściwie nie korzystać z żywności, nie wchłonąć składników odżywczych. Ćwiczenia ułatwiają komunikację między komórkami, a organizm staje się prosty i czysty.

cwiczenia-fizyczne
mindbodygreen.com

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.