| Czasu dla dziecka jest zawsze za mało

Czasu dla dziecka jest zawsze za mało

Jako rodzice dobrze znamy dyskomfort wynikający z braku wystarczającej ilości czasu dla dziecka. Co gorsza, dzieci też to odczuwają.

Doba jest dla nas wciąż za krótka. W tygodniu praca i szkoła, a w weekendy wszyscy chcemy po prostu odpocząć – wielu z nas najchętniej nie ruszałoby się z domu, z wygodnej kanapy i sprzed telewizora. Czas mija, a nasze dzieci domagają się zainteresowania. Łatwiej jest pozwolić im na proste przyjemności – gry komputerowe czy wielogodzinne surfowanie w Internecie – niż znaleźć dla nich chwilę. Te nawyki można jednak zmienić. Wystarczy nauczyć się rozsądnego zarządzania czasem.

Chwile dla dziecka

Wydawać się może, że po powrocie z pracy całkowicie oddajemy się dziecku. W praktyce jednak mamy jeszcze inne obowiązki – trzeba przygotować obiad, zrobić zakupy, posprzątać mieszkanie. Dopiero wieczorem znajdujemy czas dla naszych pociech. Przykładowo, w świetle Raportu Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich z 2015 roku ojcowie poświęcają potomstwu 32 minuty dziennie. To nie brzmi imponująco.

Współczesna psychologia utrzymuje, że dziecku należy poświęcić około pół godziny dziennie. Nie chodzi jednak o wydawanie mu poleceń czy pytania o szkołę. Ma to być czas, w trakcie którego rodzice naprawdę poznają swoją pociechę. I tej okazji zmarnować nie można. Dlatego tak istotne jest znalezienie luk w ciągu dnia – momentów, których nie wykorzystujemy ani na produktywność, ani leniwy wypoczynek. Nawyk planowania pozwala na zadbanie o rozsądne zarządzanie czasem.

Jak nie zmarnować czasu na zakupach?

Zakupy to konieczność, która wielu rodzicom spędza sen z powiek. Nie wszystkie dzieci lubią długie wyjścia do galerii handlowych, ale nawet przejście z nimi przez hipermarket może być bardzo nieprzyjemne. Znudzone dziecko, które potrzebuje zainteresowania rodziców i wyczuwa, że czasu w ciągu dnia ciągle jest dla niego za mało, próbuje zwrócić na siebie uwagę czy okazać swoją frustrację. Dobierane przez nie metody mogą być przykre również dla klientów sklepów.

W sklepie też można się bawić – i to w taki sposób, który nie będzie drażnić innych. Wystarczy zlecić maluchowi zrealizowanie małej listy zakupów. Bardzo wiele dzieci uwielbia też możliwość jeżdżenia z wózkiem po sklepie. Mogą w tym czasie poszukiwać konkretnych produktów, podliczać kwotę czy liczyć wszystkie opakowania w danym kolorze. Tu wszystko zależy już od kreatywności rodzica – ważne, by zwrócił na dziecko uwagę i o nim nie zapominał. Maluch, przyzwyczajony do zakupów, kosztów, standardowych produktów w koszyku, szybko zapamięta, co jest potrzebne w dorosłym życiu i pozna wartość pieniądza.

Na zakończenie sprawunków może być jeszcze drobiazg. W sklepach Netto, w ramach nowego programu lojalnościowego „Ze Scottiem do supermocy”, skierowanego do rodzin z dziećmi, za każde wydane 30 złotych otrzymasz w prezencie saszetkę z czterema kartami. Można je umieszczać w albumie, który kupisz za 9,99 zł. Kart w zestawie jest łącznie 108. Każda z nich zawiera ciekawostki, dowcipy, kolorowe ilustracje, a ponadto pomysły na gry, przekąski czy zabawy na świeżym powietrzu. Jeśli zatem nie wiesz, co możesz w wolnym czasie zaoferować swojemu dziecku – skorzystaj z takich kart.

Wspólne posiłki

Ponad połowa polskich rodziców znajduje na co dzień czas, by zjeść z dziećmi posiłek. Tak wynika z raportu TNS z lipca 2014 roku. Niestety, w porównaniu z raportem TNS z 2004 roku sytuacja uległa pogorszeniu – wówczas było to codziennością dla 83% rodzin.

Wspólne przygotowywanie i jedzenie posiłków ma ogromne znaczenie dla całej rodziny. Wzmacnia więzi między jej członkami, może być źródłem dobrej zabawy, uczy najmłodszych samodzielności. W ten sposób dzieci współuczestniczą w normalnym życiu dorosłych, dzięki czemu czują się dowartościowane i są traktowane poważnie. Gotowanie niech nie będzie karą, podobnie jak jedzenie przy jednym stole. Wciąż w Polsce pokutuje przekonanie, że przy jedzeniu się nie rozmawia. To bez wątpienia bardzo szkodliwa mądrość ludowa. Jedzenie jest wspaniałą okazją do prowadzenia rozmów, w trakcie których można zapomnieć o wszystkich nieprzyjemnościach dnia i zająć się swoją rodziną.

Pamiętajmy o kładzeniu nacisku na zdrową żywność. Im więcej uwagi my, jako dorośli, będziemy zwracać na zbilansowane posiłki, tym większe znaczenie będzie to miało dla naszych dzieci.

Aktywne weekendy

Każdy chce wypocząć. Jednak relaks nie powinien polegać na leżeniu brzuchem do góry w każdy weekend czy wakacje. Spędzanie czasu w sposób aktywny ma wpływ nie tylko na zdrowie czy poziom endorfin, ale również na wyrabianie w dziecku dobrych nawyków, które będzie ono praktykować w dorosłym życiu. Istotne jest więc, by najpierw poznać swoją pociechę i dowiedzieć się, w jaki sposób najbardziej lubi się bawić na świeżym powietrzu. Pole do popisu jest przecież ogromne.

A jeśli dziecko nie jest typem sportowca, nie trzeba na siłę wyciągać go na rower czy mobilizować do gry w piłkę. Proste spacery, weekendowe wypady na łono natury, uczestnictwo w ciekawych wydarzeniach w okolicy, zwiedzanie – wszystkie te rodzaje aktywności zaliczają się do aktywnego wypoczynku, w trakcie którego na pewno nie zmarnujemy czasu, a ponadto będziemy w pełni skoncentrowani na swojej rodzinie.

Czas wolny jest nie mniej ważny niż ten, który spędzamy w pracy. Jego odpowiednie wykorzystanie, dbałość o zdrowe nawyki i możliwość kontaktu z bliskimi to elementy, dzięki którym w ogromny sposób wpływamy na przyszłość naszych dzieci. Zarówno my, jak i nasze pociechy potrzebujemy czasu, który będziemy spędzać wspólnie – warto więc skorzystać z każdej nadarzającej się ku temu okazji.

 


Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera
Odwiedź stronę autorki/autora:
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Kasze glutenowe i bezglutenowe (11 przepisów na bezglutenowe dania z kaszą)

Kim jest doula?

7 powodów, dlaczego warto chodzić boso (także dla dorosłych)

Przejdz do: