Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Czego uczy nas układanie puzzli?

Wśród rozrywek, które uczą i bawią kolejne pokolenia, bez wątpienia można wymienić układanie puzzli. Jest to forma zabawy, która wciąż jest popularna, mimo że na rynku pojawiło się wiele jej modyfikacji. Obecnie puzzle dostępne są już nie tylko w swojej tradycyjnej tekturowej formie, ale także w wersji materiałowej oraz wirtualnej jako puzzle online. Niezależnie od tego, na który typ puzzli się zdecydujemy, warto wiedzieć, że ich układanie uczy wielu umiejętności i rozwija pewne cechy u dzieci, pozytywnie wpływając na ich rozwój. Czego dokładnie uczy układanie puzzli? Podpowiadamy.

Puzzle uczą cierpliwości

Układanie puzzli to przyjemna forma spędzania wolnego czasu, która dedykowana jest nie tylko dzieciom, ale również młodzieży i osobom dorosłym. Dlatego może być świetnym sposobem na rodzinne spędzanie czasu. Wśród korzyści, które wynikają z układania puzzli, wymienia się przede wszystkim naukę cierpliwości. Dziecko na początku kiedy nie udaje mu się odpowiednio dopasowywać do siebie poszczególnych puzzli, może się nieco denerwować. Jednak taka zabawa uczy go tego, że porażka jest naturalną częścią naszego życia, a to, że niektóre rzeczy nam nie wychodzą, nie oznacza, że powinniśmy z nich rezygnować. 

Choć puzzle są świetną nauką cierpliwości to jednak, aby nie zniechęcić dziecka do układanek, warto najpierw pokazać mu łatwiejsze wzory, składające się z mniejszej liczby elementów i stopniować trudność obrazków w zależności od stopnia zaawansowania dziecka.

Puzzle mogą być wsparciem w nauce

Puzzle to forma rozrywki, która nie tylko uczy dzieci pewnych zachowań, wpływa na ich wyobraźnię przestrzenną, koncentrację czy wyciszenie, ale może stanowić również pewną pomoc dydaktyczną. Na przykład na stronie Puzzle Factory opiekunowie mogą znaleźć wiele ciekawych puzzli edukacyjnych, które przedstawiają na przykład mapę Polski, flagi różnych państw, budowę anatomiczną człowieka i wiele innych obrazków, które mogą być przydatne podczas nauki. Dziecko układając taką ilustrację, przy okazji przyswaja informacje, które się na niej znajdują. Jest to więc świetny sposób nauki poprzez zabawę.

Puzzle rozwijają wyobraźnię przestrzenną

Opiekunowie, którym zależy na tym, by ich dzieci jak najszybciej rozwinęły w sobie wyobraźnię przestrzenną, powinni pokazywać swoim podopiecznym układanki. Maluchy poprzez dopasowywanie do siebie poszczególnych elementów, które różnią się między sobą nie tylko kolorami, ale przede wszystkim kształtem, uczą się różnych symboli i obrysów, dostrzegają między nimi różnice i podobieństwa, a także zauważają pewne ciągi logiczne związane z dopasowaniem do siebie na przykład niewłaściwych puzzli. Układanki uczą też kreatywnego myślenia, a także logicznego rozwiązywania napotkanych problemów. U mniejszych dzieci mają doskonały wpływ na ich ciekawość poznawczą. Tradycyjne puzzle ćwiczą także sprawność manualną malucha. Co więcej, układanki mogą pozwolić dziecku również się wyciszyć na przykład przed snem.

Księgarnia Natuli

Księgarnia i wydawnictwo Natuli od wielu lat wspiera rodziców na każdym etapie wspaniałej, radosnej, choć często bardzo trudnej przygody, jaką jest rodzicielstwo. Wydajemy serię rodzicielską, współtworzoną przez najlepszych w Polsce ekspertów i autorów, specjalizujących się w tematach takich jak ciąża, poród, połóg, karmienie piersią, opieka nad dzieckiem, seksualność, rozwój, komunikacja czy zdrowie.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.