fbpx
DZIEŃ DZIECKA - Zrób niespodziankę!
| Czy da się przygotować organizm dziecka na kontakt z bakteriami?

Czy da się przygotować organizm dziecka na kontakt z bakteriami?

Zabawy w kałużach, piaskownicach - któż z nas tego nie doświadczył. Wydaje się, że w przypadku małych dzieci kontakt z bakteriami jest nieunikniony. Niestety, może on poskutkować objawieniem się atopowego zapalenia skóry. Jak je rozpoznać i co zrobić, by ustąpiło?

Atopowe zapalenie skóry – co to takiego?

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, to problem, który dotyka ok. 10-20% dzieci i niemowląt. Jest to przewlekła choroba skóry, która z czasem może się nasilać lub ustępować. Objawami wyróżniającymi AZS jest świąd, łuszczenie, pęknięcia i podrażnienia naskórka. Skórę atopową niezwykle trudno leczyć, a pojawienie się na ciele dziecka ran i zadrapań zwiększa ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnych.

Skąd bierze się AZS?

Trudno określić konkretną przyczynę pojawienia się AZS u dzieci, a wpływ na rozwój choroby może mieć bardzo wiele czynników. Specjaliści wskazują jej genetyczne pochodzenie – jeśli jedno z rodziców cierpi na AZS, astmę lub katar alergiczny, jest duża szansa, że problem odziedziczy ich potomstwo. Atopia może być również efektem życia w chłodnym i zanieczyszczonym środowisku. Delikatna skóra niemowlęcia jest niezwykle podatna na wnikanie alergenów, substancji drażniących i bakterii.

Czy w takim razie ograniczenie kontaktu z bakteriami pomoże pozbyć się problemu? Niekoniecznie. AZS objawić się pod wpływem reakcji na alergeny, te z kolei mogą występować w żywności, powietrzu a także… w środkach czystości wykorzystywanych na co dzień w naszych domach.

Objawy – na co zwrócić uwagę?

Gdzie szukać pierwszych objawów AZS u dziecka? Na początku zmiany skórne mogą pojawiać się na wewnętrznych częściach nadgarstków, łokci, kolan, za małżowiną uszną, na szyi oraz karku. Wraz z rozwojem choroby narażone są również twarz, policzki, usta i okolice uszu. Nieleczone, AZS może rozprzestrzenić się na całe ciało, powodując świąd, suchość, łuszczenie i pękanie skóry. Atopia sprzyja również powstawaniu ropnych krost, przebarwień i grudek.

AZS może odbić się także na zachowaniu dziecka. Nieustanne problemy ze skórą mogą powodować rozdrażnienie, kłopoty ze snem, a w późniejszych latach także spadek pewności siebie będący efektem źle wyglądającej skóry.

Jak walczyć z AZS?

AZS to choroba niezwykle trudna w leczeniu, a podstawą każdego działania powinno być minimalizowanie styczności z alergenami i prawidłowa pielęgnacja skóry dziecka. Jej objawy najczęściej ustępują wraz z wiekiem, a w ok. 40% przypadków możliwe jest całkowite wyleczenie. Kluczowe pod tym względem jest dbanie o prawidłowy stan skóry przy pomocy specjalnych preparatów. By terapia odniosła spodziewany skutek, zaleca się regularne wizyty u alergologa, dermatologa oraz dietetyka. Ważna jest również świadomość samych rodziców, ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarzy i baczne obserwowanie – co pomaga, a co wpływa negatywnie na dziecko.

Źródło: https://www.eloderm.pl/artykul/20,azs-u-niemowlat-i-dzieci.html


Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera
Odwiedź stronę autorki/autora:


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

rodzina
,,Kochać to nie znaczy martwić się, kochać to znaczy ufać” – krótki tekst o byciu matką

zdrowie
Czy antybiotyki przyjmowane przed ciążą i w jej trakcie wpływają na zdrowie dziecka?

edukacja alternatywna
Czym jest “kultura błędu” i dlaczego nie warto wytykać błędów uczniom? Fragment książki “Nowa szkoła”

naturopatia
Jak leczyć wiosenne przeziębienie?

zdrowie
Bliskość sprawia, że dzieci są zdrowsze!

wywiady
“Weganizm jest prosty i można z nim żyć bez poczucia straty”. Rozmowa z Asją Michnicką

edukacja alternatywna
Nie dajmy się zadaniom domowym! Czego dzieci naprawdę potrzebują po wyjściu ze szkoły?

edukacja alternatywna
Dlaczego tak trudno zmienić polską szkołę? Fragment książki “Nowa szkoła”

edukacja alternatywna
“Nowa szkoła” to książka dla gotowych na zmianę polskiej szkoły

edukacja alternatywna
Jak uczy się mózg i jak szkoła może wspierać naturalne procesy uczenia się?