Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Czy da się przygotować organizm dziecka na kontakt z bakteriami?

Zabawy w kałużach, piaskownicach – któż z nas tego nie doświadczył. Wydaje się, że w przypadku małych dzieci kontakt z bakteriami jest nieunikniony. Niestety, może on poskutkować objawieniem się atopowego zapalenia skóry. Jak je rozpoznać i co zrobić, by ustąpiło?

Atopowe zapalenie skóry – co to takiego?

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, to problem, który dotyka ok. 10-20% dzieci i niemowląt. Jest to przewlekła choroba skóry, która z czasem może się nasilać lub ustępować. Objawami wyróżniającymi AZS jest świąd, łuszczenie, pęknięcia i podrażnienia naskórka. Skórę atopową niezwykle trudno leczyć, a pojawienie się na ciele dziecka ran i zadrapań zwiększa ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnych.

Skąd bierze się AZS?

Trudno określić konkretną przyczynę pojawienia się AZS u dzieci, a wpływ na rozwój choroby może mieć bardzo wiele czynników. Specjaliści wskazują jej genetyczne pochodzenie – jeśli jedno z rodziców cierpi na AZS, astmę lub katar alergiczny, jest duża szansa, że problem odziedziczy ich potomstwo. Atopia może być również efektem życia w chłodnym i zanieczyszczonym środowisku. Delikatna skóra niemowlęcia jest niezwykle podatna na wnikanie alergenów, substancji drażniących i bakterii.

Czy w takim razie ograniczenie kontaktu z bakteriami pomoże pozbyć się problemu? Niekoniecznie. AZS objawić się pod wpływem reakcji na alergeny, te z kolei mogą występować w żywności, powietrzu a także… w środkach czystości wykorzystywanych na co dzień w naszych domach.

Objawy – na co zwrócić uwagę?

Gdzie szukać pierwszych objawów AZS u dziecka? Na początku zmiany skórne mogą pojawiać się na wewnętrznych częściach nadgarstków, łokci, kolan, za małżowiną uszną, na szyi oraz karku. Wraz z rozwojem choroby narażone są również twarz, policzki, usta i okolice uszu. Nieleczone, AZS może rozprzestrzenić się na całe ciało, powodując świąd, suchość, łuszczenie i pękanie skóry. Atopia sprzyja również powstawaniu ropnych krost, przebarwień i grudek.

AZS może odbić się także na zachowaniu dziecka. Nieustanne problemy ze skórą mogą powodować rozdrażnienie, kłopoty ze snem, a w późniejszych latach także spadek pewności siebie będący efektem źle wyglądającej skóry.

Jak walczyć z AZS?

AZS to choroba niezwykle trudna w leczeniu, a podstawą każdego działania powinno być minimalizowanie styczności z alergenami i prawidłowa pielęgnacja skóry dziecka. Jej objawy najczęściej ustępują wraz z wiekiem, a w ok. 40% przypadków możliwe jest całkowite wyleczenie. Kluczowe pod tym względem jest dbanie o prawidłowy stan skóry przy pomocy specjalnych preparatów. By terapia odniosła spodziewany skutek, zaleca się regularne wizyty u alergologa, dermatologa oraz dietetyka. Ważna jest również świadomość samych rodziców, ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarzy i baczne obserwowanie – co pomaga, a co wpływa negatywnie na dziecko.

Źródło: https://www.eloderm.pl/artykul/20,azs-u-niemowlat-i-dzieci.html

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.