Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Czy to już ciąża? Analizujemy pierwsze objawy i sygnały początku stanu błogosławionego

Ciąża to wyjątkowy stan, który wymaga adaptacji organizmu. Nieprzyjemne objawy są zupełnie normalne, jednak warto pamiętać, że każda kobieta inaczej przechodzi przez stan błogosławiony. Rozwijające się życie sprawia, że gospodarka hormonalna przyszłej matki ulega rozregulowaniu. Zdarza się, że dolegliwości ustępują po kilku miesiącach, a końcówka ciąży mija bezproblemowo. U niektórych pań jest odwrotnie, ponieważ pierwsze objawy są niemal niewyczuwalne, natomiast pogorszenie samopoczucia następuje w drugim trymestrze.

Pewne jest to, że nie należy bezwzględnie kierować się przyjętymi standardami, ponieważ nie da się przewidzieć dokładnego przebiegu ciąży u każdej kobiety.

Brak miesiączki

Spóźniająca się miesiączka sprawia, że wiele kobiet zaczyna podejrzewać ciąże. Należy jednak wiedzieć, że przesunięcie terminu owulacji nie jest niczym szczególnym. Zjawisko to może świadczyć o nieprawidłowym działaniu gospodarki hormonalnej. Wniosek jest prosty – nawet kilka miesięcy bez miesiączki nie jest równoznaczne ze stanem błogosławionym. Należy obserwować organizm, tak aby dostrzec inne objawy, które mogłyby świadczyć o zapłodnieniu. Warto także wspomnieć o plamieniu implantacyjnym, które występuje podczas zagnieżdżania się zarodka. Nierzadko jest ono mylone z krwawieniem menstruacyjnym. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://spokojnieociazy.pl/porady/pierwsze-objawy-ciazy-kiedy-i-w-jaki-sposob-wystepuja/

Wzrost temperatury ciała

Wzrost temperatury ciała nierzadko jest odnotowywany przed miesiączką. Okazuje się, że taka reakcja organizmu jest zupełnie normalna w ciąży (odpowiada za to progesteron). Nie bez powodu mnóstwo kobiet regularnie mierzy temperaturę podczas starań o powiększenie rodziny. Jej wzrost odnotowywany jest na kilka dni przed datą rozpoczęcia krwawienia. W większości przypadków wraca ona do normy na dzień przed okresem lub pierwszego/drugiego dnia menstruacji. Podwyższona temperatura ciała utrzymująca się przez 18-20 dni może być objawem ciąży. Niezwykle istotne jest to, aby pomiary wykonywane były o tej samej godzinie, a także w ten sam sposób

Mdłości, wymioty, bóle brzucha

Objawy ze strony układu pokarmowego mogą świadczyć o zapłodnieniu. Warto wiedzieć, że doświadcza ich nawet 50-70% wszystkich ciężarnych. Mogą pojawić się na bardzo wczesnym etapie (w okolicach 4 tygodnia). Najczęściej mijają po 14 tygodniach, jednak nie jest to regułą. Często utrzymują się one aż do dnia porodu, jednak nasilenie dolegliwości jest zmienne. Za samopoczucie przyszłej mamy odpowiada w tym przypadku podwyższone stężenie progesteronu, estrogenów, Beta-hCG. 

  • Mdłości i wymioty to najpowszechniejsze objawy ciąży, ale nie jedyne. 
  • Dość często zdarzają się zaparcia, które po pewnym czasie mogą prowadzić do pojawienia się hemoroidów. 
  • Nie można nie wspomnieć o bólach brzucha (w początkowym stadium mogą one imitować bóle menstruacyjne).

Wzrost/spadek apetytu

Jeśli u przyszłej matki występują męczące mdłości lub wymioty, to najczęściej dochodzi do spadku apetytu. Może okazać się, że ciężarna poczuje awersję do ulubionych potraw. Czasami przestaje ona tolerować konkretne produkty – sam ich zapach może wywołać dolegliwości pokarmowe. 

Panie, które czują się lepiej, nierzadko odczuwają wzmożone łaknienie. W tym czasie pojawiają się rozmaite zachcianki (np. na kwaśne/słone/słodkie smaki). Trzeba wiedzieć, że przemiana materii może wzrosnąć o nawet 25%, więc wskazana jest zwiększona podaż pokarmu. Nie oznacza to jednak „jedzenia za dwoje” – nadmierna masa ciała matki może zakłócić prawidłowy rozwój nienarodzonego dziecka.

Ból piersi

Już na początku ciąży może pojawić się ból piersi. Około 6 tygodni po zapłodnieniu dochodzi do rozrostu tkanki gruczołowej. Skutkiem tego jest obrzęk przewodów oraz gruczołów. Piersi stają się wyraźnie cięższe, a także większe. Ich tkliwość może być delikatna lub dokuczliwa. N

a uwagę zasługuje fakt, że omawiany objaw występuje także przed miesiączką. Należy zwrócić uwagę na zabarwienie brodawek oraz otoczek. W ciąży stają się one wyraźnie ciemniejsze, co jest wynikiem zwiększonej produkcji melanogenezy.

Częstsze oddawanie moczu

Kolejnym objawem ciąży może być częste oddawanie moczu. Należy zaznaczyć, że ta przypadłość dotyka ponad połowę ciężarnych. Rosnąca macica uciska pęcherz moczowy, który traci na objętości. Ponadto hormony powodują przekrwienie układu moczowego, czego konsekwencją jest zwiększona produkcja moczu. W żadnym przypadku nie można oczywiście wykluczyć infekcji dróg moczowych, które nie omijają również przyszłych matek. Właśnie dlatego dobrze jest wykonać badania, które wykluczą m.in. zapalenie pęcherza moczowego.

Chroniczne zmęczenie

Ciąża to dla organizmu prawdziwa rewolucja. W ciele kobiety zachodzi mnóstwo procesów, dzięki którym możliwy jest rozwój dziecka. Ciągłe zmęczenie nie powinno wzbudzać niepokoju. Dotyczy to także zaburzeń snu, które spowodowane są wzrostem stężenia progesteronu. Do tego dochodzą gwałtowne zmiany nastrojów, które są wynikiem wzmożonej pobudliwości nerwowej. Najczęściej mijają one po 4 miesiącu.

Zwiększona pigmentacja skóry

Nawet w pierwszym tygodniach ciąży można zaobserwować zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Zwiększona pigmentacja skóry sprawia, że ciemnieją piegi, znamiona, pachy, narządy intymne, obszar łączący mięśnie proste brzucha (linia biegnąca od pępka do spojenia łonowego), brodawki piersiowe.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.