Kategorie
Dieta naturalna

Co jeść jesienią, czyli dieta zgodna z porą roku

Jesień to okres występowania chłodnych wiatrów, zwłaszcza w naszym, umiarkowanym klimacie. Wietrzna pogoda oddziałuje na nasz organizm poprzez podnoszenie w ciele takich właściwości jak suchość, lekkość i aktywność. W tym czasie warto więc wybierać jedzenie, które będzie równoważyło oddziaływanie aury, czyli będzie bardziej oleiste/ wilgotne

Niezależnie od tego, w jakim jesteśmy wieku, nasz organizm ściśle współgra z otaczającą nas przyrodą i przemianami, jakie w niej zachodzą. W różnych porach roku nasze ciało ma inne naturalne potrzeby. To, czy będziemy za nimi podążać, zależy już od nas samych.

Dieta ajurwedyjska

Ajurweda polega na zapobieganiu chorobom poprzez zestrojenie środowiska wewnętrznego człowieka z jego otoczeniem zewnętrznym. Według niej ciało człowieka i jego wewnętrzna natura są odzwierciedleniem otaczającego nas wszechświata. Każda zmiana zachodząca poza ciałem człowieka znajduje więc swoje odbicie wewnątrz naszego organizmu. Dlatego też, aby cieszyć się pełnią zdrowia, należy jednocześnie obserwować warunki zewnętrzne i swój organizm, odpowiednio reagując na jego potrzeby. A że zdrowie dziecka jest w dużej mierze uzależnione od świadomości rodziców, dlatego w tym początkowym okresie powinniśmy robić to za nie.

Ajurweda kładzie nacisk na konieczność dostosowania się nie tylko do różnych przemian zachodzących w naturze, takich jak następstwo pór dni, pór roku, ale także tych związanych z cyklem życia człowieka. Dlatego na każdym etapie życia – w dzieciństwie, w okresie dojrzewania, w okresie menopauzy  itp.- dobrze jest  przyjrzeć się potrzebom swojego organizmu i spróbować dostroić się, a przede wszystkim naszą dietę, do warunków zewnętrznych.

Lepsze zrozumienie wpływu zmian w przyrodzie na nasz organizm, daje zaznajomienie się z koncepcją 20 właściwości. Każdy z pięciu elementów biorących udział w tworzeniu wszechświata, w tym także ludzi: powietrze, przestrzeń, woda, ogień, ziemia, posiada swoje unikalne właściwości. Powietrze jest suche, lekkie i mobilne; przestrzeń subtelna i lekka; ogień gorący; woda zimna, wilgotna i ciężka, a ziemia ciężka, stabilna i statyczna. Ciało człowieka jest mieszanką tych elementów, a zatem posiada również przypisane im cechy. Rozkład tych właściwości w organizmie każdego człowieka zostaje ustalony w momencie poczęcia i pozostaje niezmienny przez całe jego życie.

Odżywianie sezonowe

Wiosna, lato, jesień, zima – każda z pór roku wzmaga lub obniża działanie jakiejś właściwości. Gorące lato podnosi poziom ciepła w organizmie, chłód zimy sprawia, że w ciele jest więcej zimna, zaś wilgotność w czasie wiosny podnosi wilgoć. To tylko kilka z możliwych przykładów tych współzależności. Posiadając wiedzę o zależności organizmu ludzkiego od przyrody, możemy w prosty sposób wpłynąć na swoje zdrowie, poprzez uważną obserwację otoczenia i występujących w nim zmian.

W zależności od pory roku najlepiej zastosować dietę, której właściwości będą przeciwne do właściwości otoczenia. Ważne jest jednak, aby nie popaść w skrajność, dzięki temu zachowamy równowagę i dobre samopoczucie.

Jak jeść jesienią?

Jesień to okres występowania chłodnych wiatrów, zwłaszcza w naszym, umiarkowanym klimacie. Wietrzna pogoda oddziałuje na nasz organizm poprzez podnoszenie w ciele takich właściwości jak suchość, lekkość i aktywność. W tym czasie warto więc wybierać jedzenie, które będzie równoważyło oddziaływanie aury, czyli będzie bardziej oleiste/ wilgotne (np.: oleje nierafinowane, nabiał, cukinia, bakłażan) i ciężkie (potrawy smażone – kotleciki warzywne, warzywa duszone, pikantny dal – oraz potrawy z dodatkiem tłuszczu dobrej jakości: kasza z dodatkiem oleju lub masła, surówka z marchwi z dodatkiem oliwy/ oleju i rodzynek.

Pora jesienna obfituje również w deszcze, które zwiększają wilgoć i ciężkość w naszym ciele. Dobrze jest więc tym czasie spożywać coś, co tę wilgoć usunie. Odpowiednie do tego będą pokarmy o smaku ostrym – ostry smak nie tylko wysusza organizm, ale również działa rozgrzewająco. Jeżeli czujemy, że w naszym ciele jest zbyt dużo wilgoci, mamy na przykład ciągły katar, uczucie zaflegmienia układu pokarmowego lub astmę, dobre okażą się też produkty o smaku gorzkim i cierpkim. Niestety, smaki te posiadają również działanie wychładzające, dlatego w okresie jesiennym należy stosować je z umiarem. Najlepsze na jesień smaki to: smak kwaśny, słony, lekko pikantny oraz słodki.

Prosty, pożywny posiłek

Przy planowaniu posiłków należy pamiętać, że zbilansowana dieta powinna zawierać wszystkie 6 smaków. Jednocześnie powinniśmy zwracać uwagę na to, żeby w naszej diecie dominowały smaki, które mają właściwości przeciwne do występujących aktualnie w przyrodzie. Przykładowo w jesienny, chłodny i wietrzny dzień (suchość, lekkość, nadaktywność) proponuję zjeść barszczyk biały  z warzywami (smak słodki, kwaśny) z ostrymi przyprawami np.: ziele angielskie, kuleczki jałowca, liść laurowy, imbir świeży, gałka muszkatołowa i z dodatkiem soli. Do tego duszone warzywa (cukinia, bakłażan, pomidor, cebulka oraz przyprawy, np.: kurkuma, kmin, czarna gorczyca, asafetyda, majeranek, liście curry) oraz sałatka z sałaty i prażonych ziaren. Taki posiłek jest prosty, pożywny i zawiera wszystkie smaki w odpowiedniej proporcji. Poniżej znajduje się lista przykładowych produktów, korzystnie wpływających na ciało podczas jesiennych i chłodnych dni.

Foto

Autor/ka: Agnieszka Wielobób

Jest nauczycielką jogi i specjalistką ajurwedy, żoną i mamą. Prowadzi bloga na temat ajurwedy. Pisze felietony na temat ajurwedy i jogi dla kilku portali specjalistycznych.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.