Kategorie
Zdrowie

Dlaczego drzemki są ważne?

Jesteśmy pracowici. I często pracę przenosimy do domu, zarywając noce, pracując w weekendy, na urlopie. Przerwy nie zawsze nas satysfakcjonują, dają upragniony reset. Niby czekamy na chociażby kilka dni wolnego, a mimo to nie potrafimy się nimi cieszyć. Nerwowo spoglądamy na skrzynkę mejlową i ekran telefonu, często z poczuciem winy.

Odpoczynek nam służy!

Przerwa w pracy może ożywić ciało i umysł poprzez zdystansowanie od stresu związanego z pracą. Nowe miejsca, kuchnia i środowisko społeczne może prowadzić do oryginalnych pomysłów i spostrzeżeń. Dobry sen pozwala dryfować mózgowi od jednego doświadczenia do następnego, nie zmuszając go, aby skoncentrował się na jednym zadaniu.

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Oto 7 powodów, dla których warto czasem się odłączyć, zrobić krótszą lub dłuższą przerwę od pracy

  1. Drzemka sprawia, że jesteśmy bardziej twórczy i szybko rozwiązujemy złożone problemy. Nasz mózg ma dwie dominujące funkcje: napędzanie zadań i marzeń. Działamy w oparciu o zadanie, ale intuicja pochodzi z marzeń. Kiedy wypoczywamy, nasz mózg jest odłączony i marzy. Jeśli dociera do niego jakaś informacja, to on znajduje kreatywne rozwiązanie. Dlatego wspaniałe pomysły i rozwiązania czasem przychodzą nam do głowy podczas rozwieszania prania.
  2. Drzemka poprawia wydajność. Nasza czujność spada w ciągu dnia, ale można ją szybko zreaktywować właśnie dzięki dwudziestominutowej drzemce. Korzyści dla mózgu, jakie daje nam nawet krótki odpoczynek, są ogromne.
  3. Dłuższy odpoczynek = większa wydajność. Zrelaksujmy się, a będziemy bardziej produktywni. Paradoksalnie, aby zrobić więcej, należy robić mniej. Częste drzemki, dłuższy sen nocny, urlopy, częste wakacje zwiększają produktywność, wydajność pracy i oczywiście służą zdrowiu.
  4. Drzemki pozwalają poprawić jakość relacji, które nawiązujemy. Badania naukowców z Harvardu wykazały, że brak silnych relacji jest równie szkodliwy jak palenie 15 papierosów dziennie. Niektórzy eksperci posuwają się dalej w swoich opiniach i uważają, że przeciążenie technologią jest jedną z przyczyn rozwodów. Czas na odpoczynek sprawia, że można być najlepszym partnerem, prawdziwie obecnym. Odpoczynek może ożywić i pogłębić relacje. Aby uzyskać najlepsze wyniki, drzemcie razem.
  5. Dłuższy sen nocny poprawia wyniki sportowe. Eksperci z Kliniki Zaburzeń Snu ze Stanford (USA) stwierdzili, że sportowcy mają lepsze wyniki, dobry nastrój i więcej energii w momencie, kiedy śpią aż 10 godzin na dobę przez 6 tygodni.
  6. Tygodniowy urlop pozwala nam zobaczyć, czego chcemy. I znów – pozwalają na dobry i dłuższy niż zwykle sen. Choć, jeśli jesteśmy na urlopie z dziećmi, to ciężko sobie to wyobrazić. Kiedy budzimy się trzeci dzień z rzędu na „wolnym”, pragniemy aktywności. “Nic nie robiąc” czujemy się nieswojo. Uznajmy to za wskazówkę, zapytajmy siebie, co właściwie chcemy zrobić? Odpowiedź zapewne przyjdzie sama w ciągu kolejnych dni wolnego.
  7. Przerwa w pracy pozwala zobaczyć, co nie działa. Dłuższy urlop tworzy przestrzeń fizyczną i emocjonalną, aby zobaczyć niedziałające schematy, które potrzebują modyfikacji.

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Jak zapanować nad reakcją na złość?

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Źródło: www.nytimes.com, ncbi.nlm.nih.gov, scientificamerican.com

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.