Kolczyki przyczyną alergii
Przekłuwanie uszu dziewczynkom we wczesnym dzieciństwie jest w Polsce dość częstym zjawiskiem. Aby otworki w uszach dobrze się goiły, po przekłuciu wkłada się w nie kolczyki ze srebra, złota bądź stali szlachetnej. Biżuteria wykonywana jest ze stopów, zawierających m.in. silnie alergizujący nikiel. Jak dowiedli naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, może być on odpowiedzialny za alergie nie tylko w dzieciństwie, ale też w późniejszym życiu.
Uwaga! Reklama do czytania
Poród naturalny
Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.
Karmienie piersią
Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Badanie przeprowadzono wśród 400 uczniów w wieku 7-8 lat i 16-17 lat. Okazało się, że około 30 procent z nich ma alergię na nikiel i dużo częściej cierpią na nią dziewczynki – te, które kolczyki miały zakładane właśnie we wczesnym dzieciństwie.
Nikiel jest powszechnym pierwiastkiem, z którym mamy styczność, gdy nosimy ubrania z suwakami, guzikami, zatrzaskami do ubrań. Substancja znajduje się w aparatach ortodontycznych, protezach, jest składnikiem garnków czy sztućców. Gdy zauważymy u naszego dziecka alergię na nikiel, najlepiej wyeliminować go całkowicie z otoczenia. Choć jest to dość trudne, biorąc pod uwagę fakt, w jak wielu przedmiotach codziennego użytku możemy go znaleźć.
Zakazać?
Zdania rodziców na temat przekłuwania uszu dzieciom wciąż są podzielone. Kwestia budzi też wiele skrajnych emocji. W Wielkiej Brytanii wystosowano nawet petycję do tamtejszego ministerstwa ds. dzieci z prośbą o ustalenie odgórnego, minimalnego wieku, od którego można dziecku przekłuć uczy. Pod dokumentem udało się zebrać około 33 tys. podpisów. Wszystkie te osoby twierdzą, że przekłuwanie uszu dziecka jest okrucieństwem i niepotrzebnie naraża malucha na ból. Kwestia bólu pojawia się również w argumentacji drugiej strony sporu, ale w nieco innym kontekście.
Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
Przekłuwanie uszu a ból
Ci, którzy decydują się na przekłuwanie uszu maluchom argumentują, że lepiej zrobić to we wczesnym dzieciństwie, bo wtedy dziecko szybciej zapomina o bólu i może się cieszyć kolczykami w późniejszym życiu. Agnieszka Ostapczuk, psycholożka i doula przyznaje, że takie myślenie może wynikać z nieświadomości rodziców dotyczącej tego, że małe dzieci też czują ból i też go, na swój indywidualny sposób, przeżywają.
– Oczywiście że dzieci czują ból, boli je to tak samo, jak każdego dorosłego (z zastrzeżeniem, że ludzie mają różne progi odczuwania bólu). Pamięć dzieci jest ulotna i zapomną szybciej o takich doświadczeniach, aczkolwiek istnieje też ryzyko, że takie wydarzenie stanie się w jakiś sposób traumatyczne, szczególnie w momencie krytycznym dla rozwoju dziecka. Taki zabieg może mieć swoje uzasadnienie w krajach, gdzie noszenie kolczyków jest mocno związane z tamtejszą kulturą, ale Polska do tych krajów nie należy – wyjaśnia psycholożka.
Przekłuwanie uszu jest decyzją rodziców. Zachęcamy jednak do tego, by przed jej podjęciem, zapoznać się z możliwymi konsekwencjami i poważnie zastanowić się nad tym, dlaczego właściwie chcemy to zrobić. Bo być może chodzi wyłącznie o presję otoczenia? Albo odzywa się w nas wewnętrzne dziecko, które samo kiedyś chciało mieć kolczyki, a nie mogło?
Foto: flikr.com/michellecarl