Czym jest ciemieniucha i dlaczego powstaje?
Należy wiedzieć, że ciemieniucha to objaw łojotokowego zapalenia się skóry, zlokalizowany w okolicy ciemiączka. To nic innego jak nadmiernie łuszcząca się skóra w postaci żółtawych czy też białawych łusek. Choć nie są to zmiany wywołujące u dziecka ból czy też świąd, to jednak należy je leczyć. Łojotokowe zapalenie skóry może przenieść się na inne obszary ciała dziecka, a ponadto może wystąpić sączenie się zmian, co prowadzi do nadkażenia bakteryjnego. Powstanie ciemieniuchy jest związane z aktywnością androgenów przekazanych przez matkę, które powodują nadmierną produkcję łoju.
Pielęgnacja dziecięcej skóry z ciemieniuchą – co należy wiedzieć?
Ciemieniucha może się nawracać, dlatego istotne znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka. Co ciekawe łuszcząca się łuska może wystąpić także u starszych dzieci, a nawet u osób dorosłych. Na ciemieniuchę można stosować preparaty nawilżające i zmiękczające, dzięki którym łatwiej wyczesuje się odpadające strupki. Co bardzo istotne, nie należy ich zdrapywać, bo można doprowadzić do stanu zapalnego i zakażenia skóry. Ciemieniuchę trzeba nawilżać i skrupulatnie wyczesywać odpadające strupki wplątujące się we włoski. Jakie preparaty można stosować na to schorzenie? Najlepiej myć codziennie główkę dziecka szamponem z emolientami, a także szczotkować przy użyciu szczotki z miękkim włosiem. W przypadku większych zmian na główce dziecka możesz natłuścić ją na dwie godziny czy też godzinę przed kąpielą. Doskonale sprawdzi się oliwka dla niemowląt, ale możesz wykorzystać nawet oliwę z oliwek. Dobrym wyborem będzie też wazelina. Choć na rynku dostępne są specjalne preparaty na ciemieniuchę, to posiadając kosmetyki z emolientami, nie musisz po nie sięgać i możesz wykorzystać właśnie te produkty. W pielęgnacji skóry głowy z ciemieniuchą ważne jest nałożenie preparatu nawilżającego i zmiękczającego na dłuższy czas, tak aby strupki stały się miększe i same odchodziły od skóry. Ponieważ ciemieniucha może nawracać należy uzbroić się w cierpliwość. Najczęściej utrzymuje się kilka tygodni. Należy wiedzieć, że praca gruczołów łojowych reguluje się u dziecka około 2 roku życia. Jeśli problem nawraca później, to może być on związany z alergią, grzybicznym zapaleniem skóry czy występowaniem łojotokowego zapalenia skóry także w innych miejscach na ciele.
Czy ciemieniucha wymaga konsultacji lekarskiej?
Jeżeli ciemieniucha się nasila, pojawiają się stany zapalne czy sączące się, to trzeba skonsultować się z lekarzem. Gdy łuski miękną i stopniowo odpadają bez widocznych zmian, to nie ma takiej potrzeby. Oczywiście, gdy następują częste nawroty objawów, to także warto zasięgnąć opinii pediatry czy też dermatologa. Dotyczy to oczywiście występowania dolegliwości u dzieci starszych, u których ten problem nie powinien już występować. Najczęściej, gdy rodzice postępują zgodnie z zaleceniami i wyczesują ciemieniuchę, to po uregulowaniu gospodarki hormonalnej i wytworzeniu się zdrowej bariery hydrolipidowej problem nie nawraca.