Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Wyprawka szkolna, czyli co warto kupić do szkoły przed rozpoczęciem roku szkolnego?

Schyłek wakacji zwiastuje masę przygotowań do rozpoczęcia roku szkolnego. Przed rodzicami czasochłonne wyzwanie w postaci zakupu wszystkich niezbędnych przedmiotów. Co warto kupić do szkoły? Sprawdź, co powinna zawierać wyprawka szkolna, żeby o niczym nie zapomnieć.

Wyprawka szkolna – podstawowe wyposażenie

Nie ma wątpliwości, że wyprawkę szkolną najlepiej jest kompletować z wyprzedzeniem, co również pozwoli na rozłożenie kosztów w czasie. Często jednak odkładamy to na ostatnią chwilę. Zakupy robione w pośpiechu mogą sprawić, że zapomnimy o kilku niezbędnych przedmiotach.

Dlatego przygotowaliśmy kompleksową listę zakupów do szkoły, która pomoże ci skompletować pełną wyprawkę szkolną – zarówno dla pierwszoklasisty, jak i starszego dziecka.

W wyposażeniu ucznia powinny znaleźć się przede wszystkim:

Od czego zacząć kompletowanie wyprawki szkolnej?

Każda placówka może mieć inne wymagania dotyczące szkolnej wyprawki. Kompletowanie wyposażenia dla dziecka należy też dopasować do jego wieku. Inne przedmioty znajdą się w plecaku ucznia szkoły podstawowej, a inne w plecaku licealisty. Przykładowo maluch będzie marzyć o przyborach plastycznych, kolorowych akcesoriach czy piórniku z „bajkowym” wzorem. Starszak natomiast o modnym plecaku, stylowych butach czy gadżetach.

Wyprawka szkolna dla uczniów klas 1-3 obejmuje przede wszystkim dobrej jakości plecak, kolorowy piórnik, masę przyborów plastycznych (farby, plasteliny, kredki, bibuły), proste zeszyty i akcesoria do pisania. Starszym dzieciom w klasach 4-6 kupujemy już różnorodne zeszyty – w kratkę, linie, czyste.

Organizowanie wyprawki szkolnej dla licealistów wciąż leży w gestii rodziców. Przeważnie jednak to dzieci decydują, jak ma ona wyglądać. Licealista już wie, jaki plecak będzie potrzebny, a także ile zeszytów i długopisów mu się przyda. Często skupia się też na modnych akcesoriach i gadżetach ułatwiających naukę – fiszkach, pomocach naukowych i elektronice.

Lista rzeczy które powinny znaleźć się w wyprawce szkolnej: zeszyty, akcesoria plastyczne, plecak, piórnik, przybory, śniadaniówka, bidon lub butelka Sodastream, strój sportowy, obuwie na zmianę, teczka na prace plastyczne, kalkulator.

Zanim zaczniesz kompletować wyprawkę szkolną, sprawdź, jakie zalecenia ma dana placówka. Choć wydaje się, że w każdej szkole powinny być te same, w rzeczywistości szkolna wyprawka często zależy od indywidualnych wymagań nauczycieli (mają oni w tym pewną dowolność). Przeważnie jednak szkoły mają podobną listę niezbędnych przedmiotów.

Przygotowując wyprawkę, nie skupiaj się wyłącznie na przyborach szkolnych i książkach. Zadbaj też o to, by dziecko mogło odpowiednio nawodnić się w każdej chwili. Jest to niezwykle ważne! Dzieci w wieku wczesnoszkolnym powinny wypijać około 1,75 l wody dziennie, a starsze – 2-2,5 l (2 litry – dziewczynki, 2,5 litra – chłopcy)[1].

Zapotrzebowanie na wodę wzrasta, kiedy dziecko jest aktywne fizycznie. Dlatego naucz malucha, żeby w dni z lekcjami wychowania fizycznego zawsze z uwagą dbało o nawodnienie. Przedmiotami, które ułatwią prawidłowe nawadnianie, są małe butelki SodaStream z kolekcji My Only Bottle. Można je wielokrotnie uzupełniać wodą, nie kupując przy tym wody w plastikowych butelkach. Co więcej, dzieci mogą zabierać do szkoły wodę gazowaną przygotowaną w saturatorze SodaStream.

Wyprawka do szkoły dla pierwszoklasistów

Dziecko, które dopiero rozpoczyna przygodę ze szkołą, często jest pełne energii i ciekawe nowych rzeczy. Rodzice natomiast zazwyczaj chcą kupić dosłownie wszystko, co może zostać użyte w szkole (oczywiście w zależności od budżetu). Warto jednak trzymać się zaleceń placówki i nie kupować niektórych przedmiotów na wyrost. Wyprawka szkolna dla pierwszoroczniaka nie musi być ogromna. Część niezbędnych przedmiotów znajduje się w wyposażeniu szkoły i nie trzeba ich kupować.

Co można kupić do szkoły dla pierwszoklasisty? Na liście warto umieścić:

  • zeszyty 16-kartkowe w kratkę i dwie linie (ewentualnie okładki na zeszyty i naklejki do podpisania);
  • mocny plecak lub tornister, wspierający plecy;
  • piórnik (z wyposażeniem lub bez niego);
  • książki i okładki na książki;
  • nożyczki;
  • kredki (świecowe i ołówkowe);
  • ołówki;
  • gumki do ścierania;
  • flamastry;
  • okładka na legitymację szkolną;
  • farby (plakatowe i akwarelowe) oraz pędzle;
  • bibuły w różnych kolorach;
  • blok rysunkowy, techniczny i blok kolorowy;
  • klej w sztyfcie lub w płynie;
  • plastelina
  • teczka na prace plastyczne;
  • worek na kapcie i zmienne obuwie;
  • strój na zmianę do ćwiczeń;
  • śniadaniówka i bidon;
  • segregator i koszulki.

Wyprawka szkolna dla starszych dzieci

W przypadku starszych uczniów lekcje wyglądają nieco inaczej. Nie będzie już tak dużo zajęć plastycznych (co oznacza dużo mniej przyborów plastycznych). Pojawi się więcej liczenia i rozwijania logicznego myślenia. Wraz z upływem czasu dojdą też przedmioty, takie jak chemia, biologia i fizyka. Dlatego też wyprawka szkolna u starszaków będzie wyglądać inaczej, obejmując niektóre przedmioty z powyższej listy plus:

  • akcesoria geometryczne – linijka, ekierka, kątomierz, cyrkiel (dla dużo starszych);
  • kalkulator;
  • grubsze zeszyty do różnych przedmiotów;
  • długopisy (czarny, niebieski i kolorowe);
  • karteczki samoprzylepne;
  • papier milimetrowy i blok techniczny;
  • zakreślacze.

Czeka cię również wymiana niektórych przyborów, z których dziecko mogłoby jeszcze długo korzystać w kolejnych latach… ale zawierają bajkowe motywy. Starsze, dojrzewające dzieci mogą już nie chcieć z nich korzystać, dlatego konieczna będzie wymiana np. plecaka, worka na buty czy stroju na WF.

Starszakowi możesz też kupić dzienny planner i magnetyczny suchościeralny plan lekcji, który powiesi na lodówce lub w pokoju. Zadbaj również o wyposażenie biurka – przydatne będą wszelkie organizery, które pozwolą uporządkować miejsce do nauki i pośrednio zwiększyć efektywność dziecka.

Zdolna dziewczynka w wieku szkolnym uczy się z zadowoleniem

Co oprócz szkolnych przyborów – przydatne gadżety i elektronika

Wyprawka szkolna obejmuje niezbędne przedmioty, ale jeśli chcesz jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo dziecka i jego lepszy rozwój, możesz wziąć pod uwagę kilka przydatnych gadżetów.

Coraz popularniejsze stają się lokalizatory GPS. Nie chodzi tu o kontrolowanie dziecka, a czuwanie nad jego bezpieczeństwem. Jest to przydatne szczególnie w przypadku młodszych dzieci, które wybierają się na wycieczkę szkolną bądź samodzielnie wracają ze szkoły.

W długoterminowych planach możesz uwzględnić również zakup tabletu lub laptopa/komputera, które przydadzą się m.in. na wypadek zdalnej nauki. Tego typu urządzenia, choć bywają pułapkami, mogą stać się wsparciem w rozwoju kreatywności i poszerzaniu wiedzy dziecka. Przydają się m.in. podczas planowania, organizacji czy rozwoju umiejętności cyfrowych (w tym kodowania).

[1] https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/powrot-do-zrodla-czyli-kilka-slow-o-wodzie/

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.