Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Dlaczego warto używać foteliki samochodowe?

Fotelik dziecięcy stał się nieodłącznym elementem wyposażenia samochodu nowoczesnej rodziny. Niemal każdy rodzic już wie, że narodziny dziecka wiążą się z jego kupnem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, co sprawia, że stosowanie fotelika jest tak istotne. To natomiast prowadzi do błędów przy wyborze i montażu konkretnego modelu. Dlaczego więc warto używać fotelika samochodowego?

Regulacje prawne a stosowanie fotelika

Stosowanie fotelików samochodowych jest wymogiem prawnym, którego nieprzestrzeganie grozi poważnymi konsekwencjami. Polskie przepisy nakazują, by wszyscy pasażerowie, którzy nie posiadają więcej, niż 150 cm wzrostu podróżowali w foteliku. Wyjątkiem od tej reguły są przypadki, gdy dziecko wyrośnie z ostatniej kategorii wagowej (czyli 36 kg), a do tego mierzy co najmniej 135 cm wzrostu.

Najważniejszym powodem, dla którego foteliki samochodowe są tak istotne, nie są jednak restrykcje prawne oraz ewentualne kary, jakie grożą w przypadku braku ich przestrzegania. Najistotniejszym aspektem jest tutaj bowiem bezpieczeństwo przewożonego pasażera, który bezwzględnie potrzebuje dodatkowej ochrony podczas jazdy. Dlaczego tak jest?

Budowa ciała dziecka a konieczność używania fotelika

Dziecięca sylwetka znacznie różni się od budowy ciała dorosłego. Dzieci posiadają inną strukturę kości, która czyni je bardziej podatnymi na obrażenia. Stosunek ich masy głowy do reszty ciała jest też dużo większy, niż ma to miejsce w przypadku dorosłych, a ich mięśnie nie są jeszcze na tyle rozwinięte, by skutecznie zabezpieczyć organy wewnętrzne podczas ewentualnej kolizji. To wszystko sprawia, że podróżowanie z dzieckiem wymaga dodatkowego środka ochrony, jakim jest dobry fotelik samochodowy.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której podczas jazdy samochodem dochodzi do zderzenia czołowego. Mięśnie dorosłego potrafią do pewnego stopnia zamortyzować gwałtowny wstrząs, minimalizując ryzyko poważnych obrażeń. Mięśnie dziecka natomiast nie zapewniają takiej samej amortyzacji, w związku z czym jego ciało leci bezwładnie do przodu. Siła jaka napiera w tym momencie na głowę może spowodować nawet zerwanie kręgów szyjnych. Rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie do 4 roku życia fotelika RWF (tyłem do kierunku jazdy), który ochrania głowę i szyję pasażera, przyjmując na siebie znaczną część siły uderzeniowej.

Podobnie rzecz ma się z pasami bezpieczeństwa. Dorośli posiadają dobrze wykształconą miednicę oraz kolce biodrowe, które umożliwiają prawidłowe przeprowadzenie standardowych pasów samochodowych. Dziecięca miednica jest jednak na innym etapie rozwoju, dlatego też zapięcie ich zwykłymi pasami wiązałoby się z ryzykiem wypadnięcia podczas wypadku. Z pomocą przychodzi pięciopunktowa uprząż bezpieczeństwa, która utrzymuje ciało w odpowiedniej pozycji, zapewniając maksymalną ochronę w trakcie potencjalnych zderzeń.

W przypadku dzieci starszych, powyżej 4 roku życia, nie ma już konieczności stosowania fotelików RWF oraz pięciopunktowej uprzęży bezpieczeństwa. Pozostają jednak kwestie zabezpieczenia małego pasażera przed innymi uszkodzeniami ciała. W przypadku zderzeń bocznych fotelik 15 36 kg skutecznie chroni głowę Osłoną Boczną przy zagłówku. Dodatkowo foteliki dla starszaków zapobiegają niepoprawnemu siedzeniu lub kręceniu się dziecka oraz wspomagają poprawne zapięcie pasów. Mały pasażer w foteliku samochodowym siedzi poprawnie, wygodnie i jest zabezpieczony przed poważnymi uszkodzeniami ciała.

Jak wybrać dobry fotelik samochodowy?

Podczas kupna fotelika należy kierować się przede wszystkim wzrostem i wagą dziecka oraz własnymi potrzebami. Sprawdźcie, o czym jeszcze należy pamiętać podczas wyboru fotelika:

  1. Im mniejszy zakres wagowy, tym lepiej. Optymalnym rozwiązaniem jest stopniowe przechodzenie z modeli 0-13 kg na 9-18 i 15-36.
  2. Im dłużej dziecko jeździ tyłem do kierunku jazdy, tym bezpieczniej. Warto stosować foteliki RWF nawet do 4 roku życia dziecka.
  3. Montaż z pomocą systemu ISOFIX zapewnia o wiele lepszą stabilność, niż zapięcie fotelika standardowymi pasami samochodowymi.
  4. Bardzo ważną kwestię stanowią crash testy, jakim są poddawane siedziska dla dzieci. Przed zakupem konkretnego modelu należy sprawdzić, jak poradził on sobie z prestiżowym testem ADAC oraz – w przypadku fotelików RWF – czy przeszedł wymagający Test PLUS.
  5. Dobry produkt powinien posiadać możliwość regulacji poszczególnych elementów (jak zagłówek czy oparcie), dzięki czemu będzie lepiej dopasowany do zmieniającej się sylwetki dziecka, a do tego zapewni mu większy komfort podczas jazdy.

Wybór, montaż i sposób użytkowania fotelika dla dzieci to bardzo istotne kwestie, od których zależy bezpieczeństwo, zdrowie, a nawet życie małego pasażera. Przed zakupem konkretnego modelu, warto zapoznać się z powodami, dla których jego stosowanie jest tak ważne. Dzięki temu będziemy mogli dokonać najlepszego wyboru, a do tego – świadomi tragicznych konsekwencji, jakie wiążą się z nieprzestrzeganiem prawa – z większą uwagą podejdziemy do codziennego korzystania z fotelika.

Tekst powstał przy współpracy z abcGPS oraz sklepem dziecięcym z Poznania Boboking

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

1 odpowiedź na “Dlaczego warto używać foteliki samochodowe?”

Mnie się w końcu udało rozwiązać problem przewożenia trójki dzieci na tylnej kanapie. Udało mi się dzięki Smart Kid Belt, który jest alternatywnym rozwiązaniem do fotelików. Posiada on atesty i homologacje, a w ostatnich niezależnych testach zleconych przez fundację Jestem Potrzebny też uzyskał wysokie noty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.