Kategorie
produkty rzeczy dla dzieci

Dobrana para, czyli orzesznica i mrówkojad – seria szwedzkich książek dla dzieci

Antropomorfizacja – kto pamięta ten termin z lekcji polskiego? Oznacza przypisywanie cech ludzkich przedmiotom, zjawiskom natury, roślinom i zwierzętom. To niezwykle częsty zabieg w literaturze dla dzieci. Pozwala pokazywać i podkreślać pewne zjawiska, zachowania czy cechy lepiej niż w przypadku ludzkich bohaterów.

Każde dziecko słyszało o tygrysie, krowie czy słoniu, ale mrówkojad i orzesznica to raczej zwierzęce oryginały. I dlatego właśnie podwójnie zabawny jest konkurs, który wymyśliły: na najdziwniejsze zwierzę. Wydawałoby się, że to właśnie one powinny go wygrać w cuglach!

Dziwne zwierzęta

Książka opowiada o tymże konkursie. Skąd ten pomysł? Otóż mrówkojadowi zdarzało się słyszeć, że jest dziwny, a szczególnie często zwracano uwagę na jego nos. Roztrząsając z orzesznicą kwestię dziwności, wpadli na pomysł konferencji dziwnych zwierząt, a potem na konkurs. Czy spośród tak wielu zgłoszonych oryginałów uda im się wyłonić zwycięzcę?

dziwne-zwierz_ta_10-11_700px
dziwne-zwierz_ta_420px_rgb

Kup w Natuli – 3o,71

Inna podróż

Mrówkojad i orzesznica wracają w powieści pod tytułem Inna podróż i znowu ich wspólna rozmowa staje się kamykiem, który wywołuje lawinę wydarzeń. Tym razem mowa jest o tym, czy świat jest jeden, czy każdy ma swój własny. Mrówkojadowi nagle jego las wydał się brzydki i ciasny. Zdecydował, że wyruszy w podróż, aby odkryć wielki świat, o istnieniu którego powiadomiła go orzesznica. Podróżowanie wydało się jednak być zajęciem na tyle skomplikowanym, że mrówkojad postanowił z niego zrezygnować na rzecz tak zwanej podróży wewnętrznej. A nie ma lepszej podróży w głąb siebie niż dobra sztuka teatralna. Podczas prac nad “Czerwonym Kapturkiem” okazało się, że mrówkojad pisuje wiersze…

seria rodzicielska

Pakiet: Jak zrozumieć małe dziecko + Rozwój seksualny dzieci

Pierwszy osadzony w polskich realiach przewodnik dla rodziców małych dzieci oraz całościowy poradnik o rozwoju seksualnym dzieci 0—18 lat.

inna-podroz_rozkladowka2_www
inna-podroz_420px_rgb

Kup w Natuli – 30,71

Sens życia

To trzecia część przygód niezwykłych przyjaciół. Mrówkojad miewa pewne niepokoje egzystencjalne, czuje się marnym paprochem otoczonym bezkresną ciemnością wszechświata. Uważa, że lekarstwem na ogarniające go czasem poczucie bezsensu może być pozostawienie po swoim istnieniu jakiegoś śladu. Pilnie poszukując sensu życia, spotyka Doris, surykatkę, która boryka się z podobnymi rozterkami. Ostatecznie mrówkojad wyjawił orzesznicy i surykatce efekt swoich poszukiwań. Otóż każdy ma swój własny sens życia, a dla mrówkojada są nim przyjaciele!

sens-zycia_srodek_2_www
sens-zycia_420pxrgb

Kup w Natuli – 30,71

Sam w domu

To książka różniąca się od pozostałych w serii. Jest tak samo pięknie wydana, w twardej oprawie, ze świetnym papierem i płóciennym grzbietem, ale ma inny format. W odróżnieniu od reszty to książka obrazkowa dla nieco młodszych czytelników, która wprowadza maluchy w świat leśnych przyjaciół.

sam-w-domu_2_700pxrgb
sam-w-domu_420pxrgb

Kup w Natuli – 32,90

Gdy orzesznica wybierała się z kretem Stellanem na kurs o zdrowych słodyczach, mrówkojad nie mógł sobie znaleźć miejsca. Znowu ogarnęły go ponure myśli. Kiedy szukał jakiegoś powodu, żeby sobie popłakać, przypomniał sobie o… cebuli. Następnie by jakoś wykorzystać całą górę nasiekanych kawałków, postanawił zrobić dla orzesznicy zupę. To był wspaniały prezent dla przyjaciela!

Seria Edukacyjna

Kiedy szkoła jest problemem

Książka dla każdego rodzica dziecka w wieku szkolnym. Dowiesz się z niej, w jaki sposób uczy się dziecko, kiedy uczy się efektywnie oraz jak je wspierać, by czuło się zmotywowane a nauka przynosiła mu radość.

Maskarada

Jeżozwierz zaprasza na bal kostiumowy. Mrówkojad jest zachwycony, ale Orzesznica… Ona wcale nie chce iść! To naprawdę bardzo dziwne. Do tego okazuje się, że istnieją różne kłamstwa. Białe kłamstwa i czarne kłamstwa. Ale przyjaciele w końcu trafią na bal i będą świetnie się bawić. Jak? I o co w końcu chodzi z tymi kłamstwami?

Kup w Natuli- 30,79

Genialny, zabawny język, przesympatyczne postacie głównych bohaterów (dość pragmatyczna i pogodna orzesznica oraz raczej pesymistyczny i niezaradny mrówkojad) oraz bardzo ciepło i z humorem pokazane przyjacielskie relacje między nimi to ważne zalety tych książek. Lotcie Olsson udał się trudny zabieg napisania językiem prostym, zrozumiałym nawet dla maluchów, bardzo mądrych i głębokich historii. Takie książki warto czytać dzieciom. I sobie też!

Książki dla dzieci można kupić w Natuli.pl

Autor/ka: Joanna Adamska

Polonistka i pedagog. Tylko chwilowo na emigracji. Książki dla dzieci kupuje sobie, ale chętnie pożycza je swoim dwóm córkom. Pani (nie tylko) od książek w Natuli.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *