| Dobrana para, czyli orzesznica i mrówkojad – seria szwedzkich książek dla dzieci

Dobrana para, czyli orzesznica i mrówkojad – seria szwedzkich książek dla dzieci

Antropomorfizacja – kto pamięta ten termin z lekcji polskiego? Oznacza przypisywanie cech ludzkich przedmiotom, zjawiskom natury, roślinom i zwierzętom. To niezwykle częsty zabieg w literaturze dla dzieci. Pozwala pokazywać i podkreślać pewne zjawiska, zachowania czy cechy lepiej niż w przypadku ludzkich bohaterów.

Każde dziecko słyszało o tygrysie, krowie czy słoniu, ale mrówkojad i orzesznica to raczej zwierzęce oryginały. I dlatego właśnie podwójnie zabawny jest konkurs, który wymyśliły: na najdziwniejsze zwierzę. Wydawałoby się, że to właśnie one powinny go wygrać w cuglach!

Dziwne zwierzęta

Książka opowiada o tymże konkursie. Skąd ten pomysł? Otóż mrówkojadowi zdarzało się słyszeć, że jest dziwny, a szczególnie często zwracano uwagę na jego nos. Roztrząsając z orzesznicą kwestię dziwności, wpadli na pomysł konferencji dziwnych zwierząt, a potem na konkurs. Czy spośród tak wielu zgłoszonych oryginałów uda im się wyłonić zwycięzcę?

Kup w Natuli – 32,90

Inna podróż

Mrówkojad i orzesznica wracają w powieści pod tytułem Inna podróż i znowu ich wspólna rozmowa staje się kamykiem, który wywołuje lawinę wydarzeń. Tym razem mowa jest o tym, czy świat jest jeden, czy każdy ma swój własny. Mrówkojadowi nagle jego las wydał się brzydki i ciasny. Zdecydował, że wyruszy w podróż, aby odkryć wielki świat, o istnieniu którego powiadomiła go orzesznica. Podróżowanie wydało się jednak być zajęciem na tyle skomplikowanym, że mrówkojad postanowił z niego zrezygnować na rzecz tak zwanej podróży wewnętrznej. A nie ma lepszej podróży w głąb siebie niż dobra sztuka teatralna. Podczas prac nad “Czerwonym Kapturkiem” okazało się, że mrówkojad pisuje wiersze…

Kup w Natuli – 32,90

Sens życia

To trzecia część przygód niezwykłych przyjaciół. Mrówkojad miewa pewne niepokoje egzystencjalne, czuje się marnym paprochem otoczonym bezkresną ciemnością wszechświata. Uważa, że lekarstwem na ogarniające go czasem poczucie bezsensu może być pozostawienie po swoim istnieniu jakiegoś śladu. Pilnie poszukując sensu życia, spotyka Doris, surykatkę, która boryka się z podobnymi rozterkami. Ostatecznie mrówkojad wyjawił orzesznicy i surykatce efekt swoich poszukiwań. Otóż każdy ma swój własny sens życia, a dla mrówkojada są nim przyjaciele!

Kup w Natuli – 32,90

Sam w domu

To książka różniąca się od pozostałych w serii. Jest tak samo pięknie wydana, w twardej oprawie, ze świetnym papierem i płóciennym grzbietem, ale ma inny format. W odróżnieniu od reszty to książka obrazkowa dla nieco młodszych czytelników, która wprowadza maluchy w świat leśnych przyjaciół.

Kup w Natuli – 32,90

Gdy orzesznica wybierała się z kretem Stellanem na kurs o zdrowych słodyczach, mrówkojad nie mógł sobie znaleźć miejsca. Znowu ogarnęły go ponure myśli. Kiedy szukał jakiegoś powodu, żeby sobie popłakać, przypomniał sobie o… cebuli. Następnie by jakoś wykorzystać całą górę nasiekanych kawałków, postanawił zrobić dla orzesznicy zupę. To był wspaniały prezent dla przyjaciela!

Genialny, zabawny język, przesympatyczne postacie głównych bohaterów (dość pragmatyczna i pogodna orzesznica oraz raczej pesymistyczny i niezaradny mrówkojad) oraz bardzo ciepło i z humorem pokazane przyjacielskie relacje między nimi to ważne zalety tych książek. Lotcie Olsson udał się trudny zabieg napisania językiem prostym, zrozumiałym nawet dla maluchów, bardzo mądrych i głębokich historii. Takie książki warto czytać dzieciom. I sobie też!

Książki dla dzieci można kupić w Natuli.pl


Joanna Adamska

Polonistka i pedagog. Tylko chwilowo na emigracji. Książki dla dzieci kupuje sobie, ale chętnie pożycza je swoim dwóm córkom. Pani (nie tylko) od książek w Natuli.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://natuli.pl
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

3 niecodzienne sposoby na owoce w diecie dziecka

Juul na poniedziałek, cz. 85 – Przychodzi taki czas, kiedy rodzic powinien odpuścić

Ile kosztuje wegetarianizm i weganizm?

Przejdz do: