Domki do zabaw dla dzieci
| Domki do zabaw dla dzieci

Domki do zabaw dla dzieci

Domek do zabawy, który można ustawić w ogrodzie, to marzenie niejednego dziecka. Kupując taki domek dla dzieci, nieważne, czy z drewna, czy z plastiku, zawieszony na drzewie, czy stojący w zacienionym zakątku ogrodu, możemy być pewni, że nasze pociechy przepadną w nim na długie popołudnia.

W domku dzieci urządzają sobie zabawy „w dom”, meblują jego wnętrze, przynoszą tam najróżniejsze skarby, zapraszają swoich kolegów, a często także, gdy są starsze, lubią tam odrabiać lekcje, malować, czytać książki, oglądać bajki i zajadać się smakołykami.

Skąd wziąć domek dla dzieci?

Jeśli więc i ty, drogi czytelniku, zastanawiasz się nad tym, jaki prezent sprawić dla swojej pociechy, nie powinieneś się wahać ani chwili – domek to jeden z ciekawszych pomysłów dla dziecka w każdym wieku. Tym bardziej, że w ostatnich czasach możliwości zorganizowania takiej zabawki dla dziecka zdecydowanie się zwiększyły.

Jedną z możliwości nabycia domku jest zakup gotowego plastikowego, kolorowego modelu w jednym ze sklepów z zabawkami dla dzieci. Na zdjęciu: kolorowy domek z tworzywa sztucznego, przeznaczony dla młodszych dzieci. Fot. Ogrodosfera.pl

Jeszcze dwadzieścia lat temu zorganizowanie przestrzeni do zabawy w ogrodzie wymagało od rodziców nie lada pomysłowości, posiadania co najmniej zacięcia do majsterkowania, a przede wszystkim: dostępu do materiałów, takich jak drewno, mocniejszych elementów konstrukcyjnych, a także odpowiedniego terenu, na którym można bezpiecznie taki domek ustawić. 

W dzisiejszych czasach zdobycie domku dla dzieci nie wiąże się ani z wielkimi kosztami, ani nie jest to żadne złożone przedsięwzięcie logistyczne. Wystarczy udać się do pierwszego lepszego sklepu z zabawkami dla dzieci, marketu ogrodniczego lub internetowego sklepu z akcesoriami do użytku w ogrodzie, aby za niewielkie pieniądze kupić piękną gotową konstrukcję. Może to być plastikowy domek dla mniejszych dzieci, pomalowany na jeden z bajkowych motywów, przeznaczony nie tyko do użytku ogrodowego, ale też taki, który można ustawić na balkonie w bloku lub wstawić do mieszkania, gdy nadejdzie zima. Dla nieco starszych dzieci może być to domek drewniany piętrowy lub  drewniany domek na drzewie. Możliwości jest naprawdę wiele. Ceny domków zależą przede wszystkim od wielkości konstrukcji oraz od materiału konstrukcyjnego. Najtańsze plastikowe domki można kupić już za 300 zł. Najdroższe, rozbudowane modele z tarasami, balustradami, podwieszane na słupach lub z użytkowanymi pięterkami wewnątrz mogą kosztować nawet 2 tyś zł. Największe modele są zbudowane z drewna, niektóre z nich są kotwione głębiej w ziemi, a do wielu z nich używa się metalowych elementów konstrukcyjnych.

marta.jpg

Drewniany domek dla dzieci, złożony z dwóch kondygnacji. Jest to jeden z najbardziej urokliwych domków, jakie można znaleźć w sklepach: dostajemy go w postaci gotowych do złożenia desek. Podążając za instrukcją obsługi, w kilka godzin złożymy domek we własnym ogrodzie. Fot. Ogrodosfera.pl

O czym warto pamiętać wybierając domek dla dzieci?

Przede wszystkim, musi być to bezpieczne miejsce do zabawy. Ważne są więc materiały. Dziecko będzie intensywnie z takiego domu korzystało, dlatego materiały muszą być w stanie znieść największe nawet obciążenia. Żadnych ostrych krawędzi, cienkiego plastiku lub słabej jakości drewna. Oglądając domek w sklepie, spróbujmy prześledzić wszystkie ostre kanty, które wystają z konstrukcji – powinno być ich być jak najmniej. Sprawdźmy, jak wyglądają drabinki, jak wyglądają zawiasy w drzwiach. Spróbujmy uderzyć w ścianę domku pięścią. Jest to podstawowy test dla domku, po którym niebawem nasze dzieci będą skakały w najróżniejszych konfiguracjach.

tobi-toys-08-6.jpg

Plastikowe, małe domki dla dzieci pozbawione są ostrych kantów i niebezpiecznych gwoździ lub innych metalowych elementów konstrukcyjnych. Dodatkowo, nie są wysokie, przez co dziecko jest mniej narażone na urazy. Fot. Ogrodosfera.pl

Które domki są bezpieczniejsze: drewniane, czy plastikowe?

Doświadczenie pokazuje, że w kwestii bezpieczeństwa zdecydowanie przodują domki plastikowe. Zdecydowanie łatwiej tutaj o wyeliminowanie jakichkolwiek kantów – ścianki w plastikowych domkach mogą mieć zaokrąglone krawędzie, co jest praktycznie niemożliwe do uzyskania w przypadku domków drewnianych. Drewno, jak wspomniano wyżej, wymaga zastosowania ciężkich elementów konstrukcyjnych: metalu. A także gwoździ, które nierzadko bywają przyczyną wypadków na placach zabaw. Zdecydowanie jednak można temu zapobiec, jeśli dokonuje się regularnego przeglądu stanu domku – warto to robić szczególnie po upływającej zimie. Śnieg, niskie temperatury, a także wiatry i wszechobecna wilgoć, działająca naprzemiennie ze słońcem przypiekającym wiosną mogą zdecydowanie pogorszyć jakość drewnianej konstrukcji. Sprawdźmy stan drewna, łączeń, a także newralgicznych elementów konstrukcji, takich jak więźba dachowa, balustrady, a także elementy złączeniowe między ściankami. Warto też wyczyścić domek z mchu i odmalować jego elewację. Wymaga to nieco czasu i zaangażowania.

Konserwacja domków dla dzieci

Zdecydowanie prostsze w konserwacji i mniej awaryjne są domki do zabaw z plastiku. Wystarczy umyć je wodą ze szlaucha, z dodatkiem detergentu. Tutaj jednak musimy liczyć się z tym, że domki plastikowe nie zostawiają nam zbyt wielu możliwości aranżacyjnych –  zdecydowanie ciekawsze konstrukcje możemy uzyskać z drewnianych desek. Kolejną ciekawą zaletą domków plastikowych jest ich lekkość: z łatwością przeniesiemy taki domek. Jest to istotne dla właścicieli większych działek i bardziej złożonych ogrodów. Dodatkowo, musimy liczyć się z tym, że domki ogrodowe z plastiku mogą funkcjonować jak małe szklarnie: plastik sprawia, że konstrukcja kumuluje ciepło wewnątrz. Dodatkowo, pokolorowany plastik może z czasem zmieniać barwę, a to może diametralnie zmniejszyć walory estetyczne takiego budyneczku. W przeciwieństwie do domków z drewna, wyblakłych ścian w plastikowych domkach raczej nie odmalujemy tak, aby wyglądał równie spektakularnie jak w pierwszych dniach użytkowania. Zdecydowanie więc jakiekolwiek przeróbki nie są w stanie doprowadzić domków plastikowych do odświeżenia.

Tutaj mamy przykład ciekawie skomponowanego domku z całym kompleksem sprzętów na placu zabaw. Jest to plac zabaw “Słoneczny Relaks”, zbudowany z bardzo dobrej jakości drewna cedrowego. Drewno tego rodzaju nie należy do najtańszych, jednak jest to inwestycja na lata: niezwykle odporne na działanie czynników pogodowych, przez długie lata nie próchnieje, butwieje ani też jego konstrukcja nie będzie zbyt szybko nadwątlona naprzemiennie działającym słońcem i deszczem. Fot. Ogrodosfera.pl

Dopasuj domek do wieku dziecka

Rozważając kwestię tego, czy lepiej jest wybrać domek plastikowy, czy domek drewniany, zwróćmy przede wszystkim uwagę na wiek dziecka. Domki plastikowe przeznaczone są głównie dla najmłodszych dzieci: w tym wieku najważniejszą rolę odgrywają intensywne kolory, ciekawy motyw bajkowy, a przede wszystkim: bezpieczeństwo konstrukcji. Poza tym, domki plastikowe są niewielkie, co świetnie wpisuje się w gabaryty malucha, który jeszcze nie chodzi do szkoły. Gdy zauważymy, że plastikowy domek dla rosnącego dziecka był bardzo atrakcyjną zabawką, wówczas, z  biegiem lat, możemy zastanowić się nad zorganizowaniem mu większego i droższego modelu – tym razem zbudowanego z drewna. Tutaj spotkamy naprawdę rozbudowaną ofertę w sklepach.

tommy.jpg

Mały drewniany domek dla przedszkolaków i dzieci w początkowym wieku szkolnym. Jest to domek, który spełnia całkowicie potrzeby zarówno chłopców, jak i dziewczynek. Zamykane drzwi, weranda, a także nieco miejsca pod domkiem, które dzieciaki chętnie wykorzystują do tworzenia sobie niewielkich kryjówek. Domek można pomalować na dowolne kolory: wedle fantazji i upodobań naszych dzieci. Gdy aktualny motyw zaczyna się nudzić, deski można potraktować heblarką, aby zedrzeć farbę i pokryć deski zupełnie innym kolorem. Fot. Ogrodosfera.pl

Zadbaj o certyfikaty

Niezależnie od tego, na jaki domek się zdecydujemy, warto zadbać o to, aby był to produkt kupiony u renomowanego, znanego producenta, który może poświadczyć, że produkt posiada odpowiednie atesty bezpieczeństwa. Takie atesty dają nam gwarancję, że produkt – przynajmniej w podstawowym względzie, przy standardowym użytkowaniu – nie będzie stwarzał zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Drewniany domek z werandą i spadzistym dachem. Wyposażony w zamykane drzwi i okna ze szprosami. Fot. Ogrodosfera.pl

Podsumowanie

Gdy domek dla dziecka stanie już w ogrodzie, powinniśmy pamiętać, że jest to przestrzeń przeznaczona wyłącznie dla naszego malucha – nie możemy ingerować w to, jak dziecko urządziło sobie jego wnętrze i w zasadzie nie powinniśmy tam nawet zaglądać, jeśli dziecko nas tam nie zaprosi. Domek ogrodowy to nie tylko ozdoba ogrodu ani też nie tylko specjalny gadżet. Przede wszystkim, jest to miejsce budujące w dziecku samodzielność: urządzając taką przestrzeń po swojemu, dziecko „odkleja się” od rodziców, zaczyna być odpowiedzialne za to miejsce. Wzrasta jego poczucie sprawstwa, a tym samym pewność siebie, które są niesamowicie dla rozwoju osobowości.

Na tej stronie sprawdzicie przykładowe domki dla dzieci + ceny

Na końcu sprawdźmy, jak wygląda samodzielne składanie domku ogrodowego z drewna dla dzieci: 


Karolina Ślusarczyk

Filolog, pedagog, redaktorka serwisu Dzieci są ważne. Mieszka z rodziną na wsi. Miłuje książki, ubóstwia naturę i aktywny tryb życia. Kocha polskie Tatry i Bieszczady. Mama Alicji i Igi.
Odwiedź stronę autorki/autora:


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

wychowanie
Dlaczego dziecko najgorzej zachowuje się przy mamie?

wychowanie
Jak pomóc dziecku radzić sobie z porażką?

edukacja alternatywna
Dzieci, które mają częsty kontakt z naturą są mniej zestresowane, bardziej kreatywne i szybciej się uczą

wychowanie
Zrozumieć dziecko. Fragment książki

wywiady
Wściekli i skuteczni. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

rodzina
Zabawka doskonała? Kilka świetnych pomysłów na zabawy z użyciem kartonów

ciąża i poród
7 niezwykłych rzeczy, które dziecko robi w brzuchu mamy

edukacja alternatywna
7 rzeczy, które może zrobić rodzic, by pomóc dziecku w adaptacji przedszkolnej

zdrowie
Mózg rośnie razem z sercem, czyli o korzystnym wpływie bliskości na rozwój dziecięcych mózgów

olini
4 przepisy na energetyczne śniadania z masłem orzechowym