Kategorie
Rodzina

Domowa ekologia, czyli jak oszczędzać

Ekologia może kojarzyć się z kaprysem ludzi bogatych, chcących na fali mody wyróżnić się spośród innych. Możemy spotkać się opiniami, że ekologia się po prostu nie opłaca. Przedstawiamy kilka sposobów na codzienne oszczędności i praktyczną ekologię

Ekologia może kojarzyć się z kaprysem ludzi bogatych, chcących na fali mody wyróżnić się spośród innych. Możemy spotkać się z opiniami, że ekologia się po prostu nie opłaca. I po części trzeba się z tym stwierdzeniem zgodzić, ale są sposoby na bycie “eko” i oszczędzanie jednocześnie. Przedstawiamy kilka sposobów na codzienne oszczędności i praktyczną ekologię.


Oszczędzanie wody

Dużą oszczędność w domowym budżecie może przenieść użycie perlatora. “Perlator  – rodzaj wylewki, końcówki kranu, prysznica itp. zwiększający optycznie strumień wody poprzez znaczne jej napowietrzenie. Zgodnie z danymi producentów, perlator potrafi oszczędzić od 15% do 60% wody ” – źródło Wikipedia. Tyle teorii. W praktyce urządzenie w zależności od producenta i rodzaju kosztuje 29-39 zł. Oszczędność jaką możemy uzyskać w skali roku to ok. 1400 zł.

Oszczędzanie światła

W tradycyjnych żarówkach większość prądu, czyli 95% zostaje przetworzona w temperaturę, tylko 5% to światło. Marnotrawstwo! Oświetlenie ledowe jest przeciwieństwem tradycyjnych żarówek. Żarówka ledowa może świecić do 10 lat bez przerwy, pobiera 90% mniej energii, kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Koszt zakupu zwraca się po kilku miesiącach. Możemy uzyskać oszczędność od kilkuset do kilku tysięcy w skali roku (w zależności od ilości żarówek i ich czasu świecenia). Coraz popularniejsze stają się także wyłączniki czasowe. Są świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą oszczędzać prąd i cenią sobie wygodę.

Segregacja śmieci

Segregacja śmieci to kolejny sposób na oszczędność w domu. Z pewnością w twojej okolicy są pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. Przeciętne gospodarstwo domowe może w ten sposób przesegregować około 30% śmieci! Jest to prawie gotowy surowiec do produkcji przemysłowej.
W zmniejszeniu ilości śmieci pomocne są zgniatarki. Można nimi zgniatać puszki aluminiowe i butelki plastikowe. Objętościowo możemy zmniejszyć ilość odpadków (butelki plastikowe i puszki ) nawet o 90 %. Tak więc, samochody odbierające nawet posegregowane śmieci mogą zabrać ich więcej, co wiąże się ze zmniejszeniem częstotliwości odbiorów. Oszczędność to kilkanaście (poza miastem kilkadziesiąt) złotych w ciągu roku.

Świetnym sposobem na niektóre odpadki jest ich twórczy recykling.

Pojemniki z puszek na kredki, papierowa wiklina (wypleciona z rurek powstałych ze skręconych gazetowych pasków) to proste do zrobienia, a przy tym efektowne wykorzystanie odpadów.

Kompostowanie odpadów organicznych

Kolejny sposób to kompostowanie odpadków organicznych. Około 30 – 50% produkowanych w domu śmieci to odpadki organiczne nadające się do kompostowania. Kompostowanie może kojarzyć się z przykrym zapachem i dużym dyskomfortem. Nic bardziej mylnego. Kosze do kompostowania w domu są szczelne i nie przepuszczają żadnych zapachów. Po 2  tygodniach sfermentowane w koszu odpadki zakopujemy w ziemi, a po kolejnych 6-8 otrzymujemy doskonałą ziemię pełną zdrowej próchnicy do wykorzystania w ogrodzie.
Możemy również używać tradycyjnych kompostowników, lecz w odróżnieniu od specjalnych koszy do domowego kompostowania, czas po którym nawóz będzie gotowy to około 1 rok.

Foto

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz na natuli.pl

Autor/ka: Tomasz Ołubczyński

Wraz z żoną założył w 2008 roku sklep z artykułami ekologicznymi www.EcoShop.com.pl. Większości produktów dostępnych w sklepie używają na co dzień, oszczędzając dzięki temu prąd, wodę, własne zdrowie i środowisko. Stale szukają nowych eko-rozwiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.