Kategorie
ekowiadomości

Jesteś w ciąży? Nie sprzątaj mieszkania chemią

Substancje toksyczne zawarte w chemii gospodarczej przedostają się do płodu i mogą powodować zaburzenia rozwojowe dziecka

Dzieci narażone na działanie pestycydów w okresie prenatalnym mogą mieć w przyszłości problemy w uczeniu się – ostrzegają naukowcy z Columbia Center for Children’s Environmental Health. W badaniach trwających trzy lata wzięło udział 350 matek i ich dzieci. Okazało się, że dzieci które przed urodzeniem poddano intensywnemu działaniu pestycydów były trzy razy bardziej narażone na nieprawidłowości rozwoju funkcji poznawczych. Dodatkowo w testach sprawdzających iloraz inteligencji osiągały niższe wyniki niż ich rówieśnicy, którzy w okresie płodowym byli poddani słabszemu działaniu substancji chemicznych.

Inne badania ( University of California w San Francisco) pokazały, że w ciele nowojorskich kobiet ciężarnych znajdują się 163 różne substancje chemiczne, w tym kilka zdecydowanie niebezpiecznych od lat zakazanych w Stanach Zjednoczonych ze względu na ich działanie rakotwórcze.

Oba badania dowiodły, że spora liczba substancji toksycznych przedostaje się do płodu i może powodować zaburzenia rozwojowe dziecka. Większość pestycydów, na które są narażone kobiety w ciąży pochodzi ze środków owadobójczych, środków ochrony roślin domowych, środków zabijających szkodniki i środków czystości. Naukowcy podkreślają potrzebę zmiany nawyków kobiet w ciąży, konkretnie tego jakich używają środków do pielęgnacji domu.

Rezygnując z chemii możemy wybrać naturalne kosmetyki i środki czystości.

www.inhabitots.com
Foto

NATULI dzieci są ważne

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *