Kategorie
Polecamy

Dr Wojciech Homola z FemiMea mówi: “Niepłodność można leczyć”. Poznajcie historię trzech pacjentek

Dr n. med. Wojciech Homola to ginekolog-położnik z powołania. Jest nie tylko lekarzem, ale też naukowcem. Wierzy, że w praktyce lekarskiej wiedza medyczna jest tak samo ważna, jak rozmowa z pacjentką. Przyznaje, że w swojej praktyce lekarskiej coraz częściej spotyka się z problemem niepłodności. Co wywołuje niepłodność? Co pacjentki powinny zrobić? Dziś dr Homola przedstawia trzech pacjentek.

Dr n. med. Wojciech Homola to ginekolog-położnik z powołania. Jest nie tylko lekarzem, ale też naukowcem. Wierzy, że w praktyce lekarskiej wiedza medyczna jest tak samo ważna, jak rozmowa z pacjentką. Przyznaje, że w swojej praktyce lekarskiej coraz częściej spotyka się z problemem niepłodności. Co wywołuje niepłodność? Co pacjentki powinny zrobić? Dziś dr Homola przedstawia trzech pacjentek.

Dr Wojciech Homola: – Każda ciąża to cud! Są pary, które mają szczęście, planują: “chcemy być w ciąży za 4,5 miesiąca” i się udaje, jak w zegarku. Nie jest to jednak powszechny scenariusz. Znam mnóstwo par, które chodzą od lekarza do lekarza i próbują znaleźć przyczynę trudności zajścia w ciążę. I gdy trafiają do mnie, wiem, że pierwsze, co muszę zrobić, to wysłuchać i uporządkować badania, które były dotychczas robione i stopniowo, tłumacząc “dlaczego”, zlecić kolejne. Proces diagnozy wymaga współpracy i zaufania. 

Ciąża w nieodpowiednim momencie 

Pierwsza historia nie dotyczy wprost niepłodności. Ale pokazuje, że organizm ludzki to nie jest komputerowa aplikacja, to żywioł i czasem dzieją się też sytuacje, które są trudne do przewidzenia, a tym bardziej do zaplanowania. Zamieszczamy ją jednak tutaj na samym początku, by pamiętać, że zawsze najważniejsza jest profilaktyka. 

Cytologia pani Moniki (lat: 35) wyszła nieprawidłowa. Wynik wycinków histopatologicznych pobranych podczas kolposkopii (czyli nieinwazyjnego badania polegającego na oglądaniu szyjki macicy pod dużym powiększeniem) również wskazywał na zmiany dużego stopnia. Takie zmiany pozostawione, nieleczone, rozwijają się po jakimś czasie w raka. Może to zająć rok, a może kilka lat, ale jest to stan przedrakowy, przez lekarzy traktowany jako najwyższy alarm. 

Uwaga! Reklama do czytania

Połóg. Pierwszy rok życia rodzica

Oto długo wyczekiwany holistyczny przewodnik po połogu. Autorka z czułością i empatią przeprowadza czytelników przez szereg zagadnień związanych z tym przełomowym momentem.

Zobacz na natuli.pl

Dr Wojciech Homola umówił się z pacjentką w centrum FemiMea na usunięcie chorego fragmentu szyjki (zabieg konizacji pętlą elektryczną LEEP). Życie bywa jednak przewrotne. Właśnie w tym momencie okazało się, że test ciążowy ma wynik pozytywny. 

Zabieg został odłożony. Ginekolog Wojciech Homola zajął się prowadzeniem ciąży. Pani Monika była pod nieustanną kontrolą – częste cytologie, połączone z wiarygodną kolposkopią. W ciąży były również pobierane kolejne wycinki histopatologiczne – nie zagraża to ciąży, a może uratować życie mamy. Wynik histopatologiczny to jak dowód w sądzie. Niepodważalna informacja dla lekarza, czy może czekać z leczeniem, czy też konieczne jest natychmiastowe działanie. 

Pacjentka jest już szczęśliwą mamą. Kontrolna cytologia i kolposkopia wykazały dalsze utrzymywanie się zmian przedrakowych i obecnie planowany jest zabieg. 

Ta historia pokazuje, że ciąża może się pojawić w najmniej oczekiwanym momencie, ale jest wyjście nawet z trudnych sytuacji. Dlatego po pierwsze trzeba pamiętać, by cytologię robić co roku, a już bezsprzecznie na początku ciąży. 

Policystyczne jajniki utrudniają zajście w ciążę

Z historią pani Beaty (lat: 31)  może się w Polsce utożsamiać stosunkowo wiele kobiet. Pani Beata próbowała zajść w ciążę przez 3 lata. Przez cały ten czas miała długie cykle, czyli miesiączki co 38-40 dni. 

Dr Wojciech Homola zlecił badania hormonalne. – Potwierdziło się moje przypuszczenie, że pacjentka cierpi na zespół policystycznych jajników (PCOS) – opowiada. – To jest jasna informacja, że w takiej sytuacji nie ma owulacji w cyklach, a to oznacza brak możliwości zajścia w ciążę. Zastosowałem leki stymulujące owulację, pojawiło się nietypowe krwawienie w czasie spodziewanej miesiączki i już mieliśmy zaczynać stymulacje w kolejnym cyklu, ale coś mnie tknęło, aby zrobić badanie hormonu ciążowego HCG, które okazało się pozytywne. 

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Pani Beata jest teraz w 30 tygodniu prawidłowo rozwijającej się ciąży.

Jaka jest Twoja waga? – to ma znaczenie, gdy chcesz zajść w ciążę

Pani Agnieszka (lat: 28) nie mogła zajść w ciążę od ponad 2,5 roku. Miesiączki były bardzo nieregularne co 38-45 dni. Indeks masy ciała BMI wskazywał na otyłość dużego stopnia. Po wykonaniu badań okazało się, że pacjentka cierpi na insulioporność. Po zastosowaniu leków, po 3 miesiącach, cykle skróciły się do 30 dni, pacjentka schudła ok. 7 kg, a po 6 miesiącach zaszła w ciążę i jest już szczęśliwą mamą.

Wszystkie przyczyny niepłodności w jednej publikacji 

Przyczyn niepłodności może być wiele. Dr Wojciech Homola opracował publikację, która systematyzuję wiedzę na ten temat: niepłodność Wojciech Homola opowiada.

Trzeba jednak pamiętać, że wśród przyczyn niepłodności są takie, które potrafimy leczyć, ale czasem trzeba pomóc bardziej, jak chociażby wykonując kolejne badania typu ocena drożności jajowodów metodą Hy-Fo-Sy, inseminację domaciczne (podanie nasienia partnera do jamy macicy przez pochwę i szyjkę), a czasem wobec braku sukcesu, jakim jest ciąża, skierować pacjentkę do ośrodka wykonującego procedury zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro).

Większość z wymienionych badań (histeroskopię, kolposkopię czy ocenę drożności jajowodów metodą HyFoSy) wykonywana jest w FemiMea – centrum ii i położnictwa Femi Mea

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.