Kategorie
Dziecko i kultura Książki dla dzieci

Plastusiowy pamiętnik, Rogaś z Doliny Roztoki… Życie i twórczość Marii Kownackiej

Po założeniu szkoły ludowej nie było jej stać na książki dla swoich podopiecznych, dlatego sama zaczęła wymyślać opowieści. Wiele z nich – w tym także przygody sympatycznego chłopca z plasteliny – opublikowała później na łamach czasopism dla dzieci. Kim była twórczyni uwielbianego od pokoleń utworu Plastusiowy pamiętnik?

Maria Kownacka to polska pisarka i tłumaczka. Była autorką wielu sztuk scenicznych, słuchowisk dla dzieci oraz redagowanego w czasie powstania warszawskiego „Dziennika Dziecięcego”. Największą popularność przyniosły jej jednak dzieła takie jak Plastusiowy pamiętnik i Rogaś z Doliny Roztoki. Gotowi na niezwykłą literacką podróż w czasie?

Sylwetkę autorki książki Plastusiowy pamiętnik zdecydowało się przybliżyć Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie, które prowadzi Fundacja Belle Époque. Zapraszamy Was do świata Marii Kownackiej.

Uwaga! Reklama do czytania

Smok

Czy zawsze trzeba się dzielić? NIE!

Błoto

Czy dziewczynkom nie wolno tego co chłopcom? NIE!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Maria Kownacka – biografia

Autorka Plastusiowego pamiętnika urodziła się 11 września 1894 roku w malowniczej mazowieckiej wsi – Słupie. Gdy miała osiem lat, zmarła jej matka. Traumatyczne doświadczenia sprawiły, że dorastająca dziewczynka zaczęła spoglądać na świat z innej perspektywy. Kilka lat później odnalazła w sobie pedagogiczną pasję, a zaraz po osiągnięciu pełnoletności postanowiła uczyć wiejskie dzieci. W 1915 roku wybrała się do Mińska Litewskiego, gdzie – nadal ucząc – uczęszczała na wykłady z literatury. Tam właśnie powstały jej pierwsze opowieści i wierszyki dla dzieci. Po trzech latach wyjechała stamtąd, by ponad dwieście kilometrów od swojego miejsca urodzenia, we wsi Krzywda w powiecie łukowskim, założyć szkołę ludową. Opowiadała dzieciom wymyślone przez siebie opowieści, które następnie spisywała. W 1919 roku na łamach dwóch niedawno powstałych czasopism dla dzieci – „Płomyka” i „Płomyczka” – opublikowane zostały jej debiutanckie utwory.


księgarnia natuli.pl
Najlepsze książki dla dzieci w jednym miejscu

Piękne, mądre, starannie wydane. W duchu rodzicielstwa bliskości. Uczące uważności, rozpoznawania emocji, życiowych umiejętności. Zachwycające historiami. Dla dzieci od 0 do 18. I tych starszych też!

Koniecznie odwiedź naszą księgarnię!

Okoliczności powstania Plastusiowego pamiętnika

W 1931 roku autorka przeprowadziła się do domu Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej mieszczącej się na Żoliborzu. Sama wspominała tę dzielnicę jako młodą, najbardziej uspołecznioną i rozwojową w Warszawie. Trudno się z tym nie zgodzić – wszak to właśnie tutaj twórczyni Plastusia rozwinęła skrzydła. W tym samym roku na łamach wspomnianego już wcześniej „Płomyczka” opublikowała pierwszą część swojego najsłynniejszego dzieła – opowieści o Plastusiu. Najmłodsi od razu pokochali małego chłopca z plasteliny, zamieszkującego piórnik pierwszoklasistki Tosi. Sympatię zaskarbili sobie także pozostali mieszkańcy piórnika – ołówek, guma myszka, pióro, stalówki, linijka, scyzoryk i kredki. W 1936 roku Plastusiowy pamiętnik został wydany w formie książkowej, a przeszło dwadzieścia lat później w ręce dzieci trafiła kontynuacja dzieła, czyli Przygody Plastusia

Nie tylko Plastusiowy pamiętnik – za co jeszcze kochamy Marię Kownacką?

Plastusiowy pamiętnik i Przygody Plastusia należą do klasyki literatury dziecięcej. Opowieści o chłopcu z plasteliny znają dziś wszyscy – i mali, i duzi. Na ich podstawie powstał nawet serial animowany w reżyserii Zofii Ołdak, a także bajka muzyczna z Ireną Kwiatkowską w roli Plastusia. Pochodząca z mazowieckiej wsi pisarka stworzyła jednak wiele innych książek, które warto znać. Wśród nich należy przede wszystkim wymienić Rogasia z Doliny Roztoki, czyli powieść o sarniątku, którym zaopiekowały się dzieci, a także Kajtkowe przygody – zbiór opowiadań o bocianie Kajtku, który został przygarnięty przez państwa Orczyków po tym, jak złamał skrzydło. Książki Marii Kownackiej pełne są serdeczności i nadziei – jak sama mówiła, jej dzieciństwo było tak smutne, że nigdy nie będzie podawać dzieciom smutnych opowieści. Wszystko, o czym pisze, ma wywoływać na ich twarzach uśmiech. Tak jest do dziś.

Maria Kownacka zmarła 27 lutego 1982 roku w Warszawie. Spoczywa na Starych Powązkach.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy na warszawskim Starym Mieście, ul.Krzywe Koło 2/4.

Uwaga! Reklama do czytania

Wierszyki paluszkowe

Wesołe rymowanki do masażyków

Wierszyki bliskościowe

Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.