Kategorie
Polecamy

Najbardziej przyjazne rasy psów – idealne dla rodzin z dziećmi

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Chciałbyś mieć psa, ale zastanawiasz się jaka rasa byłaby odpowiednia dla ciebie i twojej rodziny? Jeśli uważasz, że poradzisz sobie z opieką i wychowaniem pupila, to z pewnością będzie to dobra decyzja. Tak naprawde, każdy pies, który otrzyma właściwe wychowanie będzie grzeczny, spokojny i przyjazny dla domowników i innych ludzi. Są jednak rasy psów o szczególnie łagodnym charakterze, które z pewnością dogadają się nawet z małymi dziećmi. Poznaj najbardziej przyjazne rasy psów.

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Chciałbyś mieć psa, ale zastanawiasz się jaka rasa byłaby odpowiednia dla ciebie i twojej rodziny? Jeśli uważasz, że poradzisz sobie z opieką i wychowaniem pupila, to z pewnością będzie to dobra decyzja. Tak naprawde, każdy pies, który otrzyma właściwe wychowanie będzie grzeczny, spokojny i przyjazny dla domowników i innych ludzi. Są jednak rasy psów o szczególnie łagodnym charakterze, które z pewnością dogadają się nawet z małymi dziećmi. Poznaj najbardziej przyjazne rasy psów.

Na jakie cechy charakteru psa należy zwrócić szczególną uwagę? 

Pies ma być najlepszym przyjacielem wszystkich domowników, a zwłaszcza dzieci. Jest wiele ras psów które wyróżniają się spokojnym charakterem, są opiekuńcze i cierpliwe. Chętnie i szybko się uczą, a ze szkoleniem poradzą sobie nawet mniej doświadczeni opiekunowie. Ważne jest jednak, żeby do każdego psa podejść indywidualnie i wychowania od najmłodszego wieku nie zaniedbać, w przeciwnym razie nawet najbardziej spokojny i przyjazny pies może zacząć sprawiać problemy w kontaktach z innymi ludźmi lub zwierzętami np. podczas spaceru.

Co łączy psy o spokojnych usposobieniu? 

Przyjacielskie rasy psów wyróżniają się kilkoma wspólnymi cechami. Są spokojne, cierpliwe i łagodne. Ma to szczególne znaczenie w kontaktach z małymi dziećmi i innymi zwierzętami. Uwielbiają spacery i zabawę. Szybko się uczą, posłusznie wykonują nasze komendy i są naprawdę wiernymi towarzyszami.

Jeśli zapewnisz psu to czego on potrzebuje, czyli odpowiednie wyżywienie, nagrody, zabawę, spacery i poczucie bezpieczeństwa, będzie naprawdę wdzięcznym towarzyszem. Każdy pies jest inny, dlatego trzeba go obserwować, by poznać jego indywidualne potrzeby. Spełniając je unikniesz problemów wychowawczych i frustracji. 

Jak obecność psa w domu wpływa na dziecko

Psi domownik to nie tylko towarzysz zabaw i spacerów. Dzieci wychowujące się z psami uczą się przede wszystkim empatii i odpowiedzialności. Stają się bardziej cierpliwe, tolerancyjne i opiekuńcze. Bawiąc się z psem są bardziej aktywne fizycznie, częściej spędzają czas na świeżym powietrzu i w ruchu. Dzięki wspólnej zabawie uruchamiają swoją wyobraźnię. Uczą się również jaki rodzaj zabawy z psem jest dobry, a jaki nie (jak nie sprawiać psu dyskomfortu poprzez zbyt intensywne okazywanie uczuć lub naruszanie jego strefy komfortu). Nawiązując bliską relację z psem dzieciom będzie również łatwiej zaprzyjaźniać się z ludźmi i tworzyć bliższe relacje międzyludzkie. Przy okazji uczą się akceptacji siebie i innych. Dobry kontakt dziecka z psem wzmacnia spostrzegawczość, wpływa na lepszy rozwój mowy i umiejętność skupienia się. Jest to nieoceniona pomoc w nauce czy ćwiczeniu pamięci. Można więc stwierdzić, że dobra i zdrowa relacja psa z dzieckiem przynosi same korzyści dla obydwu stron.

Jakie rasy psów są najbardziej przyjazne?

Labrador – jedna z najbardziej przyjaznych ras psów zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Cechują się łagodnym usposobieniem, cierpliwością, przywiązaniem i uwielbiają zabawę. Są bardzo temperamentne i lubią ruch. Labradory nie zaspokoją się krótką przechadzką, uwielbiają aktywne i długie spacery.  Chętnie się bawią, można powiedzieć że to duże dzieci. Szukanie smakołyków, węszenie, aportowanie, zabawy z piłką i kąpiele to ich prawdziwy żywioł. Z wiekiem stają się bardziej spokojne. Są to również zwierzęta bardzo empatyczne, dlatego często wykorzystuje się je w dogoterapii i w pracy z osobami niepełnosprawnymi. 

Golden retriever – to bardzo przyjazne, posłuszne i wierne swoim właścicielom psy. To niezwykle cierpliwi towarzysze dziecięcych zabaw. Goldeny są z natury aktywnymi psami, lubią długie spacery, zabawę i ruch. Chętnie aportują i biegają za frisbee lub piłką. Są towarzyskie i empatyczne, a przy okazji inteligentne i posłuszne. Te cechy sprawiają, że podobnie jak labradory często są wykorzystywane do pracy z chorymi osobami, w dogoterapii a także jako psy policyjne i w straży pożarnej. 

Beagle – psy o łagodnym usposobieniu, uwielbiają ruch i zabawę, będą doskonałym wyborem dla rodzin z dziećmi. Warto zadbać o odpowiednie szkolenie w przypadku tej rasy już od najmłodszych miesięcy życia. Pozwoli to pracować nad ich czasem niecierpliwym usposobieniem. Beagle są bardzo energiczne, należy zapewnić im odpowiednią dawkę aktywności i ruchu każdego dnia. Ta rasa psów nie lubi się nudzić. Znudzony pies może zacząć niszczyć w domu sprzęty i meble. Dlatego ważne jest, by poświęcić mu odpowiednio dużo czasu na spacery. Psy rasy beagle dobrze aklimatyzują się w nowym miejscu i są bardzo otwarte to ludzi.

Owczarek szkocki długowłosy – dla domowników to lojalny, wierny i kochający pies. Obcych traktują z rezerwą. Uwielbiają ruch i zabawę, dlatego trzeba im poświęcić więcej czasu podczas spaceru, by mogły się do woli wybiegać. To bardzo inteligentne psy, łatwo i szybko uczą się nowych sztuczek i komend. 

Shih-tsu – te małe pieski są niezwykle przyjazne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że idealnie odnajdą się w mieszkaniu w bloku. Są wierne swojemu właścicielowi, uwielbiają być głaskane i przytulane. Nie jest to rasa wyróżniająca się tak dużą aktywnością jak labrador czy golden. Shih-tsu lubią spać i śpią przez większą część dnia, ale wymagają także by regularnie zabierać je na niezbyt długie spacery. Należy poświęcić też czas na systematyczną pielęgnację ich długiej sierści – czesanie i skracanie. Trzeba pamiętać także o właściwej pielęgnacji uszu, ponieważ u shih-tsu często pojawiają się infekcje uszne.

Maltańczyk – małe pieski, które wyglądają jak maskotki. Uwielbiają pieszczoty i chętnie bawią się z dziećmi. Nadają się dla rodzin z dziećmi, które mieszkają w bloku. Szybko aklimatyzują się i przyzwyczajają do właściciela i domowników. Maltańczyki są wymagające jeśli chodzi o pielęgnację. Trzeba pamiętać o codziennym rozczesywaniu ich włosów. Będą również świetnym wyborem dla osób które nie przepadają za sierścią w domu, maltańczyki mają bowiem włosy które w ogóle nie wypadają.

Buldog francuski – kolejna mała rasa psów, która nadaje się do mieszkania w bloku. Są to pieski bardzo przyjazne, uwielbiają pieszczoty i spanie. Do dzieci są cierpliwe i przyjazne. Lubią się wylegiwać i odpoczywać, ale trzeba im również zapewnić odpowiednią dawkę ruchu i spacery, by zapobiec ewentualnej nadwadze, do której ta rasa ma tendencję.  Są psami krótkopyskimi, więc w trakcie upałów wymagają szczególnej pomocy w schładzaniu się, ponieważ łatwiej się przegrzewają. 

Owczarek niemiecki – ciepłe i oddane zwierzęta, które szybko przywiązują się do rodziny. Lubią się uczyć i chętnie pokazują efekty szkolenia prezentując sztuczki i wykonując komendy, które poznały.  Warto poświęcić im więcej czasu na szkolenie, często są wykorzystywane w pracy z ludźmi – jako psy policyjne lub asystujące niepełnosprawnym. Dzięki swojemu łagodnemu usposobieniu i dużej cierpliwości świetnie sprawdzą się jako towarzysze zabaw dla dzieci. 

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Odpowiednie żywienie psa

Biorąc psa pod swój dach jesteśmy za niego odpowiedzialni, tak jak za innych członków rodziny. Należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, spełnianiu ich potrzeb, a przede wszystkim właściwej diecie. To od niej zależy w dużej mierze zdrowie psa i jego kondycja. Decydując o sposobie żywienia psa, trzeba to robić rozważnie. Wybieraj pełnowartościową karmę wysokiej jakości, pozbawioną sztucznych konserwantów, dużej ilości zbóż i barwników, bo one mogą przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych. W razie wątpliwości na jaką karmę się zdecydować, skontaktuj się ze specjalistą lub lekarzem weterynarii, który z pewnością pomoże ci w podjęciu decyzji.

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.