Kategorie
Polecamy

Najbardziej przyjazne rasy psów – idealne dla rodzin z dziećmi

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Chciałbyś mieć psa, ale zastanawiasz się jaka rasa byłaby odpowiednia dla ciebie i twojej rodziny? Jeśli uważasz, że poradzisz sobie z opieką i wychowaniem pupila, to z pewnością będzie to dobra decyzja. Tak naprawde, każdy pies, który otrzyma właściwe wychowanie będzie grzeczny, spokojny i przyjazny dla domowników i innych ludzi. Są jednak rasy psów o szczególnie łagodnym charakterze, które z pewnością dogadają się nawet z małymi dziećmi. Poznaj najbardziej przyjazne rasy psów.

Świetne książki dla rodziców i dzieci... zobacz naszą KSIĘGARNIĘ NATULI

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Chciałbyś mieć psa, ale zastanawiasz się jaka rasa byłaby odpowiednia dla ciebie i twojej rodziny? Jeśli uważasz, że poradzisz sobie z opieką i wychowaniem pupila, to z pewnością będzie to dobra decyzja. Tak naprawde, każdy pies, który otrzyma właściwe wychowanie będzie grzeczny, spokojny i przyjazny dla domowników i innych ludzi. Są jednak rasy psów o szczególnie łagodnym charakterze, które z pewnością dogadają się nawet z małymi dziećmi. Poznaj najbardziej przyjazne rasy psów.

Na jakie cechy charakteru psa należy zwrócić szczególną uwagę? 

Pies ma być najlepszym przyjacielem wszystkich domowników, a zwłaszcza dzieci. Jest wiele ras psów które wyróżniają się spokojnym charakterem, są opiekuńcze i cierpliwe. Chętnie i szybko się uczą, a ze szkoleniem poradzą sobie nawet mniej doświadczeni opiekunowie. Ważne jest jednak, żeby do każdego psa podejść indywidualnie i wychowania od najmłodszego wieku nie zaniedbać, w przeciwnym razie nawet najbardziej spokojny i przyjazny pies może zacząć sprawiać problemy w kontaktach z innymi ludźmi lub zwierzętami np. podczas spaceru.

Co łączy psy o spokojnych usposobieniu? 

Przyjacielskie rasy psów wyróżniają się kilkoma wspólnymi cechami. Są spokojne, cierpliwe i łagodne. Ma to szczególne znaczenie w kontaktach z małymi dziećmi i innymi zwierzętami. Uwielbiają spacery i zabawę. Szybko się uczą, posłusznie wykonują nasze komendy i są naprawdę wiernymi towarzyszami.

Jeśli zapewnisz psu to czego on potrzebuje, czyli odpowiednie wyżywienie, nagrody, zabawę, spacery i poczucie bezpieczeństwa, będzie naprawdę wdzięcznym towarzyszem. Każdy pies jest inny, dlatego trzeba go obserwować, by poznać jego indywidualne potrzeby. Spełniając je unikniesz problemów wychowawczych i frustracji. 

Jak obecność psa w domu wpływa na dziecko

Psi domownik to nie tylko towarzysz zabaw i spacerów. Dzieci wychowujące się z psami uczą się przede wszystkim empatii i odpowiedzialności. Stają się bardziej cierpliwe, tolerancyjne i opiekuńcze. Bawiąc się z psem są bardziej aktywne fizycznie, częściej spędzają czas na świeżym powietrzu i w ruchu. Dzięki wspólnej zabawie uruchamiają swoją wyobraźnię. Uczą się również jaki rodzaj zabawy z psem jest dobry, a jaki nie (jak nie sprawiać psu dyskomfortu poprzez zbyt intensywne okazywanie uczuć lub naruszanie jego strefy komfortu). Nawiązując bliską relację z psem dzieciom będzie również łatwiej zaprzyjaźniać się z ludźmi i tworzyć bliższe relacje międzyludzkie. Przy okazji uczą się akceptacji siebie i innych. Dobry kontakt dziecka z psem wzmacnia spostrzegawczość, wpływa na lepszy rozwój mowy i umiejętność skupienia się. Jest to nieoceniona pomoc w nauce czy ćwiczeniu pamięci. Można więc stwierdzić, że dobra i zdrowa relacja psa z dzieckiem przynosi same korzyści dla obydwu stron.

Jakie rasy psów są najbardziej przyjazne?

Labrador – jedna z najbardziej przyjaznych ras psów zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Cechują się łagodnym usposobieniem, cierpliwością, przywiązaniem i uwielbiają zabawę. Są bardzo temperamentne i lubią ruch. Labradory nie zaspokoją się krótką przechadzką, uwielbiają aktywne i długie spacery.  Chętnie się bawią, można powiedzieć że to duże dzieci. Szukanie smakołyków, węszenie, aportowanie, zabawy z piłką i kąpiele to ich prawdziwy żywioł. Z wiekiem stają się bardziej spokojne. Są to również zwierzęta bardzo empatyczne, dlatego często wykorzystuje się je w dogoterapii i w pracy z osobami niepełnosprawnymi. 

Czytasz artykuł … i bardzo dobrze

Piszemy i wydajemy książki, tworzymy magazyn dla rodziców, prowadzimy super księgarnię. Jeśli nas nie znasz… kliknij i

Golden retriever – to bardzo przyjazne, posłuszne i wierne swoim właścicielom psy. To niezwykle cierpliwi towarzysze dziecięcych zabaw. Goldeny są z natury aktywnymi psami, lubią długie spacery, zabawę i ruch. Chętnie aportują i biegają za frisbee lub piłką. Są towarzyskie i empatyczne, a przy okazji inteligentne i posłuszne. Te cechy sprawiają, że podobnie jak labradory często są wykorzystywane do pracy z chorymi osobami, w dogoterapii a także jako psy policyjne i w straży pożarnej. 

Beagle – psy o łagodnym usposobieniu, uwielbiają ruch i zabawę, będą doskonałym wyborem dla rodzin z dziećmi. Warto zadbać o odpowiednie szkolenie w przypadku tej rasy już od najmłodszych miesięcy życia. Pozwoli to pracować nad ich czasem niecierpliwym usposobieniem. Beagle są bardzo energiczne, należy zapewnić im odpowiednią dawkę aktywności i ruchu każdego dnia. Ta rasa psów nie lubi się nudzić. Znudzony pies może zacząć niszczyć w domu sprzęty i meble. Dlatego ważne jest, by poświęcić mu odpowiednio dużo czasu na spacery. Psy rasy beagle dobrze aklimatyzują się w nowym miejscu i są bardzo otwarte to ludzi.

Owczarek szkocki długowłosy – dla domowników to lojalny, wierny i kochający pies. Obcych traktują z rezerwą. Uwielbiają ruch i zabawę, dlatego trzeba im poświęcić więcej czasu podczas spaceru, by mogły się do woli wybiegać. To bardzo inteligentne psy, łatwo i szybko uczą się nowych sztuczek i komend. 

Shih-tsu – te małe pieski są niezwykle przyjazne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że idealnie odnajdą się w mieszkaniu w bloku. Są wierne swojemu właścicielowi, uwielbiają być głaskane i przytulane. Nie jest to rasa wyróżniająca się tak dużą aktywnością jak labrador czy golden. Shih-tsu lubią spać i śpią przez większą część dnia, ale wymagają także by regularnie zabierać je na niezbyt długie spacery. Należy poświęcić też czas na systematyczną pielęgnację ich długiej sierści – czesanie i skracanie. Trzeba pamiętać także o właściwej pielęgnacji uszu, ponieważ u shih-tsu często pojawiają się infekcje uszne.

Maltańczyk – małe pieski, które wyglądają jak maskotki. Uwielbiają pieszczoty i chętnie bawią się z dziećmi. Nadają się dla rodzin z dziećmi, które mieszkają w bloku. Szybko aklimatyzują się i przyzwyczajają do właściciela i domowników. Maltańczyki są wymagające jeśli chodzi o pielęgnację. Trzeba pamiętać o codziennym rozczesywaniu ich włosów. Będą również świetnym wyborem dla osób które nie przepadają za sierścią w domu, maltańczyki mają bowiem włosy które w ogóle nie wypadają.

Buldog francuski – kolejna mała rasa psów, która nadaje się do mieszkania w bloku. Są to pieski bardzo przyjazne, uwielbiają pieszczoty i spanie. Do dzieci są cierpliwe i przyjazne. Lubią się wylegiwać i odpoczywać, ale trzeba im również zapewnić odpowiednią dawkę ruchu i spacery, by zapobiec ewentualnej nadwadze, do której ta rasa ma tendencję.  Są psami krótkopyskimi, więc w trakcie upałów wymagają szczególnej pomocy w schładzaniu się, ponieważ łatwiej się przegrzewają. 

Owczarek niemiecki – ciepłe i oddane zwierzęta, które szybko przywiązują się do rodziny. Lubią się uczyć i chętnie pokazują efekty szkolenia prezentując sztuczki i wykonując komendy, które poznały.  Warto poświęcić im więcej czasu na szkolenie, często są wykorzystywane w pracy z ludźmi – jako psy policyjne lub asystujące niepełnosprawnym. Dzięki swojemu łagodnemu usposobieniu i dużej cierpliwości świetnie sprawdzą się jako towarzysze zabaw dla dzieci. 

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

seria rodzicielska

Pakiet książek Pierwszego Wyboru dla rodziców 

163,20 PLN

Pakiet książek, którym rodzice mogą zaufać. Książek, które stanowią gwarancję, że przekazywana w nich wiedza jest aktualna, racjonalna i służy dobru dziecka.

Odpowiednie żywienie psa

Biorąc psa pod swój dach jesteśmy za niego odpowiedzialni, tak jak za innych członków rodziny. Należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, spełnianiu ich potrzeb, a przede wszystkim właściwej diecie. To od niej zależy w dużej mierze zdrowie psa i jego kondycja. Decydując o sposobie żywienia psa, trzeba to robić rozważnie. Wybieraj pełnowartościową karmę wysokiej jakości, pozbawioną sztucznych konserwantów, dużej ilości zbóż i barwników, bo one mogą przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych. W razie wątpliwości na jaką karmę się zdecydować, skontaktuj się ze specjalistą lub lekarzem weterynarii, który z pewnością pomoże ci w podjęciu decyzji.

Marlena Jakubik

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera


Bestsellery księgarni NATULI

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *