Kategorie
Rodzina

Dziękuję, już nie korzystam z foliówek!

Zastanów się: czy choć raz wracając z zakupów nie miałeś ani jednej torebki foliowej? Mimo coraz większej świadomości społecznej na temat szkodliwości opakowań foliowych, wciąż są one w powszechnym użyciu. Chętnie bierzemy ze sklepów reklamówki, a potem szybko je wyrzucamy.

Według danych PE statystyczny obywatel Unii Europejskiej zużywa rocznie blisko 200 plastikowych torebek. W czołówce tej grupy są Polacy i Portugalczycy – każdy z nich zużywa statystycznie około 450 foliowych toreb rocznie. To na pewno nie jest ranking, którym chcielibyśmy się pochwalić. Będąc już przy cyfrach, warto wspomnieć o tych, którzy są wskazywani jako wzór: Duńczycy i Finowie – średnio 4 siatki foliowe rocznie na jednego mieszkańca, Niemcy – ok. 70.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Co to wszystko oznacza dla środowiska?

Torebka służy nam niecałe pół godziny, czyli w drodze powrotnej ze sklepu do domu, po czym zostaje wyrzucona. Tony niepotrzebnych foliówek zaraz po zużyciu stają się ogromnym ekologicznym problemem. Wystarczy uświadomić sobie, że jedna „foliówka” powstaje w przeciągu kilku sekund, a rozkłada się nawet kilkaset lat! W procesie jej produkcji zużywa się duże ilości ropy i emituje do środowiska trujące tlenki węgla. Wiele z wyrzucanych torebek trafia do oceanów. Tam stają się pułapką dla ryb i ptaków, żółwie morskie połykają je myląc z meduzami. Co roku w ten sposób ginie około 1 miliona zwierząt morskich (WWF Polska).

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Co możemy zrobić, aby zużywać jak najmniej opakowań foliowych w naszym codziennym życiu?

  • Zamienić zwykłe reklamówki na przyjazne środowisku tekstylne torby ekologiczne. Takie torby są nie tylko wytrzymałe, ale również nieszkodliwe dla środowiska naturalnego.
  • Pakować kanapki do pracy, szkoły w papier śniadaniowy lub torebki śniadaniowe wielokrotnego użytku (np. bawełniane).
  • Przechowywać pieczywo w płóciennym woreczku – nie dość, że to rozwiązanie ekologiczne, to pieczywo dłużej zachowa świeżość.
  • Aby przechowywać warzywa, wybieraj specjalne woreczki płócienne, które pozwalają im „oddychać” i zapobiegają powstawaniu pleśni.
  • Zalegające w domu torebki foliowe możesz wykorzystać jako worki na śmieci.
  • Unikaj kupowania produktów w plastikowych opakowaniach. Jeżeli jest możliwość, poszukaj ich odpowiedników w tekturowych pudełkach, papierowych torbach czy szklanych butelkach.
  • Segreguj śmieci – czasem nie da się uniknąć kupienia produktu zapakowanego w plastikowe opakowanie, ważne jednak, abyśmy w odpowiedni sposób postąpili po jego zużyciu.

Zarówno w Polsce, jak i innych krajach mających problem “foliówek” potrzebna jest edukacja, uświadamiająca, że używanie tych torebek wywiera negatywny wpływ na środowisko. Komunikacja promująca proekologiczne rozwiązanie jest konieczna, ponieważ wciąż za mało mówi się o tym w mediach. Jeszcze długa droga przed nami, ale musimy zacząć od zaraz! Następnym razem, zanim sięgniemy po plastikową torebkę, pomyślmy o tym, że wszystko to, co robimy dziś, ma wpływ na przyszłe pokolenia: nasze dzieci, wnuki, prawnuki. Że czasem warto zrobić tak niewiele, nawet w małym zakresie, by przyroda nie musiała radzić sobie z tonami śmieci, które produkujemy.

Foto: flikr.com/wheatfields

Autor/ka: Magdalena Zawadzka

Założycielka firmy produkującej w Polsce, ekologiczne torebki śniadaniowe wielokrotnego użytku pod własnym brandem MoreThanBag. Po zakończeniu długoletniej pracy w korporacjach, spokojniejsza o swoje zdrowie i czas poświęcony mężczyznom życia: synkowi i mężowi. Zwolenniczka hasła: „Jeżeli chcesz coś zrobić dobrze, zrób to sam”. Zaprzyjaźniona z kosiarką do trawy i kochająca swój skromny ogród. Miłośniczka zielonej herbaty, koniecznie z dodatkiem jaśminu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.