Według danych PE statystyczny obywatel Unii Europejskiej zużywa rocznie blisko 200 plastikowych torebek. W czołówce tej grupy są Polacy i Portugalczycy – każdy z nich zużywa statystycznie około 450 foliowych toreb rocznie. To na pewno nie jest ranking, którym chcielibyśmy się pochwalić. Będąc już przy cyfrach, warto wspomnieć o tych, którzy są wskazywani jako wzór: Duńczycy i Finowie – średnio 4 siatki foliowe rocznie na jednego mieszkańca, Niemcy – ok. 70.
Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
Co to wszystko oznacza dla środowiska?
Torebka służy nam niecałe pół godziny, czyli w drodze powrotnej ze sklepu do domu, po czym zostaje wyrzucona. Tony niepotrzebnych foliówek zaraz po zużyciu stają się ogromnym ekologicznym problemem. Wystarczy uświadomić sobie, że jedna „foliówka” powstaje w przeciągu kilku sekund, a rozkłada się nawet kilkaset lat! W procesie jej produkcji zużywa się duże ilości ropy i emituje do środowiska trujące tlenki węgla. Wiele z wyrzucanych torebek trafia do oceanów. Tam stają się pułapką dla ryb i ptaków, żółwie morskie połykają je myląc z meduzami. Co roku w ten sposób ginie około 1 miliona zwierząt morskich (WWF Polska).
Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
Co możemy zrobić, aby zużywać jak najmniej opakowań foliowych w naszym codziennym życiu?
- Zamienić zwykłe reklamówki na przyjazne środowisku tekstylne torby ekologiczne. Takie torby są nie tylko wytrzymałe, ale również nieszkodliwe dla środowiska naturalnego.
- Pakować kanapki do pracy, szkoły w papier śniadaniowy lub torebki śniadaniowe wielokrotnego użytku (np. bawełniane).
- Przechowywać pieczywo w płóciennym woreczku – nie dość, że to rozwiązanie ekologiczne, to pieczywo dłużej zachowa świeżość.
- Aby przechowywać warzywa, wybieraj specjalne woreczki płócienne, które pozwalają im „oddychać” i zapobiegają powstawaniu pleśni.
- Zalegające w domu torebki foliowe możesz wykorzystać jako worki na śmieci.
- Unikaj kupowania produktów w plastikowych opakowaniach. Jeżeli jest możliwość, poszukaj ich odpowiedników w tekturowych pudełkach, papierowych torbach czy szklanych butelkach.
- Segreguj śmieci – czasem nie da się uniknąć kupienia produktu zapakowanego w plastikowe opakowanie, ważne jednak, abyśmy w odpowiedni sposób postąpili po jego zużyciu.
Zarówno w Polsce, jak i innych krajach mających problem “foliówek” potrzebna jest edukacja, uświadamiająca, że używanie tych torebek wywiera negatywny wpływ na środowisko. Komunikacja promująca proekologiczne rozwiązanie jest konieczna, ponieważ wciąż za mało mówi się o tym w mediach. Jeszcze długa droga przed nami, ale musimy zacząć od zaraz! Następnym razem, zanim sięgniemy po plastikową torebkę, pomyślmy o tym, że wszystko to, co robimy dziś, ma wpływ na przyszłe pokolenia: nasze dzieci, wnuki, prawnuki. Że czasem warto zrobić tak niewiele, nawet w małym zakresie, by przyroda nie musiała radzić sobie z tonami śmieci, które produkujemy.
Foto: flikr.com/wheatfields