Kategorie
Rodzina

Dziękuję, już nie korzystam z foliówek!

Zastanów się: czy choć raz wracając z zakupów nie miałeś ani jednej torebki foliowej? Mimo coraz większej świadomości społecznej na temat szkodliwości opakowań foliowych, wciąż są one w powszechnym użyciu. Chętnie bierzemy ze sklepów reklamówki, a potem szybko je wyrzucamy.

Według danych PE statystyczny obywatel Unii Europejskiej zużywa rocznie blisko 200 plastikowych torebek. W czołówce tej grupy są Polacy i Portugalczycy – każdy z nich zużywa statystycznie około 450 foliowych toreb rocznie. To na pewno nie jest ranking, którym chcielibyśmy się pochwalić. Będąc już przy cyfrach, warto wspomnieć o tych, którzy są wskazywani jako wzór: Duńczycy i Finowie – średnio 4 siatki foliowe rocznie na jednego mieszkańca, Niemcy – ok. 70.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz na natuli.pl

Co to wszystko oznacza dla środowiska?

Torebka służy nam niecałe pół godziny, czyli w drodze powrotnej ze sklepu do domu, po czym zostaje wyrzucona. Tony niepotrzebnych foliówek zaraz po zużyciu stają się ogromnym ekologicznym problemem. Wystarczy uświadomić sobie, że jedna „foliówka” powstaje w przeciągu kilku sekund, a rozkłada się nawet kilkaset lat! W procesie jej produkcji zużywa się duże ilości ropy i emituje do środowiska trujące tlenki węgla. Wiele z wyrzucanych torebek trafia do oceanów. Tam stają się pułapką dla ryb i ptaków, żółwie morskie połykają je myląc z meduzami. Co roku w ten sposób ginie około 1 miliona zwierząt morskich (WWF Polska).

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych

Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.

Zobacz kolekcję

Co możemy zrobić, aby zużywać jak najmniej opakowań foliowych w naszym codziennym życiu?

  • Zamienić zwykłe reklamówki na przyjazne środowisku tekstylne torby ekologiczne. Takie torby są nie tylko wytrzymałe, ale również nieszkodliwe dla środowiska naturalnego.
  • Pakować kanapki do pracy, szkoły w papier śniadaniowy lub torebki śniadaniowe wielokrotnego użytku (np. bawełniane).
  • Przechowywać pieczywo w płóciennym woreczku – nie dość, że to rozwiązanie ekologiczne, to pieczywo dłużej zachowa świeżość.
  • Aby przechowywać warzywa, wybieraj specjalne woreczki płócienne, które pozwalają im „oddychać” i zapobiegają powstawaniu pleśni.
  • Zalegające w domu torebki foliowe możesz wykorzystać jako worki na śmieci.
  • Unikaj kupowania produktów w plastikowych opakowaniach. Jeżeli jest możliwość, poszukaj ich odpowiedników w tekturowych pudełkach, papierowych torbach czy szklanych butelkach.
  • Segreguj śmieci – czasem nie da się uniknąć kupienia produktu zapakowanego w plastikowe opakowanie, ważne jednak, abyśmy w odpowiedni sposób postąpili po jego zużyciu.

Zarówno w Polsce, jak i innych krajach mających problem “foliówek” potrzebna jest edukacja, uświadamiająca, że używanie tych torebek wywiera negatywny wpływ na środowisko. Komunikacja promująca proekologiczne rozwiązanie jest konieczna, ponieważ wciąż za mało mówi się o tym w mediach. Jeszcze długa droga przed nami, ale musimy zacząć od zaraz! Następnym razem, zanim sięgniemy po plastikową torebkę, pomyślmy o tym, że wszystko to, co robimy dziś, ma wpływ na przyszłe pokolenia: nasze dzieci, wnuki, prawnuki. Że czasem warto zrobić tak niewiele, nawet w małym zakresie, by przyroda nie musiała radzić sobie z tonami śmieci, które produkujemy.

Foto: flikr.com/wheatfields

Autor/ka: Magdalena Zawadzka

Założycielka firmy produkującej w Polsce, ekologiczne torebki śniadaniowe wielokrotnego użytku pod własnym brandem MoreThanBag. Po zakończeniu długoletniej pracy w korporacjach, spokojniejsza o swoje zdrowie i czas poświęcony mężczyznom życia: synkowi i mężowi. Zwolenniczka hasła: „Jeżeli chcesz coś zrobić dobrze, zrób to sam”. Zaprzyjaźniona z kosiarką do trawy i kochająca swój skromny ogród. Miłośniczka zielonej herbaty, koniecznie z dodatkiem jaśminu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.