Kategorie
Ekowiadomości

Dzika róża pomoże w walce z infekcją

Kiedy zapytamy nasze babcie o ich sprawdzony sposób na infekcję, prawdopodobnie odpowiedzą – dzika róża

Kiedy zapytamy nasze babcie o ich sprawdzony sposób na infekcję, prawdopodobnie odpowiedzą – dzika róża. To roślina lecznicza, znana od czasów pierwotnych, zwykle traktowano jej owoce jak codzienne pożywienie. Płatki róży stanowiły natomiast bardzo popularne pachnidło dalekiego Wschodu. Co ciekawe, starożytni Rzymianie napychali różanymi płatkami poduszki, co miało ich uspokajać i poprawiać jakość snu.

Dojrzałe owoce (Fructus Rosae) są składnikiem wielu mieszanek ziołowych. Oprócz ogromnej ilości witaminy C zawierają garbniki, karotenoidy, kwasy organiczne, olejki eteryczne, cukry i pektyny. Owoce dzikiej róży są niezwykle bogatym źródłem witaminy C – wystarczy zjeść trzy owoce, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu. W róży znajdziemy nawet dziesięciokrotnie więcej witaminy C niż w czarnej porzeczce, jest przy tym trzykrotnie bardziej skuteczna od witaminy syntetycznej w tabletkach.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Występowanie

Dzika róża występuje powszechnie na skraju polskich lasów, na nieużytkach i polach, można więc czerpać z tego “rogu obfitości” stale i nie ponosząc żadnych kosztów. Wystarczy trochę czasu i wiedzy na temat przetwarzania owoców (niestety, świeża dzika róża nie jest smaczna, chociaż najzdrowsza). W Polsce istnieje 20 gatunków róży, najbardziej rozpowszechniona jest róża pomarszczona. W celach leczniczych wykorzystywana jest róża dzika, psia róża i szypszyna (Rosa canina L.)

Działanie:

  • przede wszystkim ogólnie wzmacniające;
  • słabo rozkurczającę;
  • żółciopędne;
  • łagodnie moczopędne;
  • skuteczne przy nieżytach przewodu pokarmowego, biegunkach, w chorobie wrzodowej żołądka, dwunastnicy, chorobach zakaźnych, reumatyzmie, oparzeniach;
  • korzystne dla kobiet w okresie ciąży i karmienia;
  • na skórę: nawilża, zmiękcza i wygładza, zmniejsza również zmiany trądzikowe.

Dzika róża jest bogata w witaminy P, K, E, witaminy z grupy B, prowitaminę A, bioflawonoidy. Spośród flawonoidów wykryto w owocach róży astragalinę, izokwercetynę i tylirozyd. Są również karotenoidy (β-karoten, likopen i zeaksantyna), ponadto garbniki, cukry (18%), pektyny (do 4%), kwasy organiczne (do 2%), w tym cytrynowy i jabłkowy (około 1,5%), olejek eteryczny (0,03%) i sole mineralne. Witaminy uzupełniają niedobory w chorobach przeziębieniowych, w ciąży, przy nadmiernej kruchości naczyń oraz kamicy żółciowej i nerkowej.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Suszenie

Najlepsza pora na zbiór to późne lato i wczesna jesień – w takim razie dziką różę powinniśmy mieć już w swojej spiżarni. Długotrwałe suszenie w zbyt niskiej temperaturze lub zbyt wysokiej, a także przechowywanie owoców może spowodować naprawdę spore straty witaminy C, a przecież w dzikiej róży jest jej tak wiele, że konfitury czy choćby herbatka z suszonych owoców to skuteczny sposób na podreperowanie naszego zdrowia. Owoce można suszyć w całości lub usuwając z nich od razu tzw. owoc właściwy, czyli twarde kuleczki z włoskami.

Inne zastosowania:

  • z owoców lub utartych z cukrem płatków róży przyrządza się dżemy i konfitury;
  • z nasion wytwarza się olej z dzikiej róży zawierający witaminę E, karotenoidy, sterole oraz nienasycone kwasy tłuszczowe (kwas linolowy, kwas linolenowy);
  • olej stosowany jest w fitoterapii do leczenia stanów zapalnych skóry, oparzeń i trudno gojących się ran;
  • olejek różany posiada właściwości przeciwdepresyjne, uspokajające, łagodzi bóle głowy (niestety jest niezwykle drogi, gdyż do otrzymania 1 kg olejku potrzeba aż 4 ton płatków. Z tego powodu do kompozycji kosmetycznych często stosuje się tańszy olejek geraniowy);
  • działa antyseptycznie, przeciwbakteryjnie, łagodzi skórę w zapaleniach po nadmiernej ekspozycji na słońce.

Źródła:

  • W. Szafer, St. Kulczyński, Rośliny polskie, PWN, Warszawa 1953
  • A. Mazerant, Mała księga ziół, Inst. Wyd. Zw. Zawodowych, Warszawa 1990

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.