Kategorie
Dziecko Edukacja Edukacja alternatywna Kontakt z naturą

Edukacja ekologiczna dzieci

Niemalże wszystko, co nas otacza, może być inspiracją do tego, by zaszczepiać w dzieciach ducha ekologii. Celem edukacji przyrodniczej jest zbliżenie dziecka do świata, ukształtowanie opiekuńczego stosunku do roślin i zwierząt, doprowadzenie do zrozumienia miejsca i roli człowieka w przyrodzie. To bardzo szeroki dział wiedzy, który w ciekawy i aktywizujący sposób możemy prezentować dzieciom

Niemalże wszystko, co nas otacza, może być inspiracją do tego, by zaszczepiać w dzieciach ducha ekologii. Celem edukacji przyrodniczej jest zbliżenie dziecka do świata, ukształtowanie opiekuńczego stosunku do roślin i zwierząt, doprowadzenie do zrozumienia miejsca i roli człowieka w przyrodzie. To bardzo szeroki dział wiedzy, który w ciekawy i aktywizujący sposób możemy prezentować dzieciom.

edukacja-ekologiczna1

Poznajemy świat

Powinniśmy stwarzać najmłodszym warunki do obserwacji różnorodności darów natury oraz procesów powstania i rozwoju w przyrodzie. Okres wiosenny sprzyja poznawaniu przez dzieci tego, jak stopniowo ożywia się przyroda, jak budzą się zwierzęta z zimowego snu, jak wracają ptaki (np. bociany, skowronki) i wiją gniazda. Latem tworzymy warunki do poznawania charakterystycznych cech przyrody w tym okresie: obfitości słonecznego światła, różnorodności owadów, bujnego rozkwitu natury; możemy się wybrać na wieś, gdzie pokażemy dzieciom zwierzęta takie jak kury, krowy, świnie. Jest to wspaniały pomysł, który da okazję do poznania zwyczajów tych zwierząt.

Uwaga! Reklama do czytania

Wierszyki paluszkowe

Wesołe rymowanki do masażyków

Wierszyki bliskościowe

Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Co jemy?

W ramach edukacji ekologicznej poruszajmy z dziećmi również temat żywności, uczmy je gatunków owoców i warzyw. Podczas zakupów kształtujmy postawę świadomego konsumenta, wybierającego produkty lokalne, wytwarzane z poszanowaniem praw człowieka. Wyjaśniajmy dzieciom, jak powstaje np. makaron, pojedźmy na pole, aby maluchy zarobaczyły, jak rośnie zboże, następnie udajmy się do młyna zobaczyć, jak powstaje mąka, aby na koniec samodzielnie przygotować makaron. Wyjaśnijmy dzieciom, czym różni się żywność ekologiczna od tradycyjnej. Zasadźmy warzywa w ogrodzie lub zioła na parapecie. Dzieci najszybciej uczą się, gdy mogą czegoś doświadczyć same.

edukacja-ekologiczna3

Kontakt z przyrodą

Bardzo ważne jest, by rodzice dawali dzieciom możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą. Dzięki obserwowaniu, badaniu i eksperymentowaniu dzieci poznają otaczający nas świat. Edukacja ekologiczna ma za zadanie zbliżyć dziecko do świata przyrody, nauczyć odpowiedniego podejścia do świata roślin i zwierząt. Możemy korzystać z doświadczeń Giseli Walter, pedagoga-praktyka, specjalizującego się w grach i zabawach dla najmłodszych, która w swojej książce „Ziemia – żywioły w przedszkolu” uczy, jak chronić i pielęgnować środowisko naturalne. Jej praca jest bogata w objaśniające rysunki i ilustracje, które z pewnością mogą zainspirować rodziców.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Codzienna ekologia

Na co dzień możemy ćwiczyć segregację odpadów. Już maluchy warto uczyć rozpoznawania plastiku, papieru czy szkła. Ćwiczmy grupowanie śmieci i przyporządkowywanie ich do określonych kolorów pojemników. Uczmy oszczędzania wody przy myciu zębów, gaśmy światło, gdy wychodzimy z pokoju. Każdy mały krok proekologiczny, który stawiamy razem z dzieckiem, działa na korzyść kolejnych pokoleń.

Każdy chce być małym ekoludkiem. Stwórzcie ze swoimi dziećmi Kodeks Ekoludka. Wspólnie go przestrzegajcie. Pamiętajmy, że to my, dorośli, jesteśmy wzorem i przykładem dla naszych dzieci.

edukacja-ekologiczna2

Autor/ka: Agnieszka Chojnacka-Gawińska

Założycielka Przedszkola Ekologicznego EKOLUDEK. Lubi promienie słońca na stole podczas rodzinnego śniadania i świergot ptaków. Jest zwolenniczką i propagatorką zdrowego, naturalnego odżywiania, preferuje szeroko rozumiany ekologiczny styl życia i takim stara się zarażać innych. Od niedawna prowadzi sklep ekologiczny www.GreenFamily.pl.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.