
Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Pieluszki wielorazowe.
Ważnym wyborem może być rodzaj pieluszek, których dziecko będzie długo używało. Z żadnym innym elementem wyprawki nie będzie miało tak bliskiej styczności jak z pieluszką, którą będzie nosiło 24 godziny na dobę, przez 1,5 roku – 2 lata (13 000-18 000 godzin!).
W pieluszkach jednorazowych znajdują się substancje, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka, m.in. dioksyny (substancja rakotwórcza, produkt uboczny wybielania pieluszek chlorem), wchłaniający żel, poliekrany i perfumy.

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
Zdrowszą alternatywą są pieluszki wielorazowe. Rodzice mają tutaj bardzo duży wybór, w zależności od preferencji i możliwości finansowych. Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybiorą, korzystając z pieluszek wielorazowych, będą nie tylko chronić dziecko przed szkodliwymi substancjami, ale dodatkowo mogą zaoszczędzić 50-60% w porównaniu z kosztem pieluch jednorazowych. Jeżeli z jakiegoś powodu nie zdecydują się na pieluszki wielorazowe, mogą używać ekologicznych jednorazówek, których na rynku jest kilka rodzajów. Nie zawierają one szkodliwych substancji, a w odpowiednich warunkach ulegają biodegradacji (na kompostowniku).
Chusteczki jednorazowe.
Kolejnym produktem, z którym skóra dziecka będzie miała bardzo dużą styczność, są chusteczki nawilżające. Masowo produkowane chusteczki często zawierają takie substancje jak alkohol i mogą podrażniać skórę. Zamiast nich rodzice mogą się zdecydować na używanie myjek wielorazowych. Żeby oczyścić pupę dziecka, myjki wystarczy namoczyć w ciepłej wodzie. Można ich używać też w czasie kąpieli. Na wyjazdy polecamy ekologiczne chusteczki wyprodukowane na bazie naturalnych składników.
Kosmetyki naturalne.
Wybierając kosmetyki do pielęgnacji dziecka, trzeba pamiętać, że im mniej ingerencji, w szczególności styczności z kosmetykami zawierającymi parabeny, perfumy i alkohol, tym lepiej dla skóry dziecka. Mydło oliwkowe (marsylskie) lub organiczny olejek stosowany kilka razy w tygodniu powinny wystarczyć, żeby skóra dziecka pozostała czysta, delikatna i natłuszczona. (Przeczytaj: Naturalna pielęgnacja niemowlęcia.)
Ubranka.
Kolejnym wyborem, przed którym staje rodzic, jest skompletowanie ubranek dla swojego dziecka. Niecertyfikowana bawełna hodowana przy zastosowaniu pestycydów może niekorzystnie wpłynąć na organizm noworodka. Badania wykazały, że w co trzecim ubraniu znajdują się szkodliwe substancje, takie jak ołów czy nikiel. Aby nie narażać delikatnej skóry niemowlęcia na kontakt z nimi, najlepiej wybrać ubranka, które zostały już kilkanaście razy wyprane (czyli używane, z zapięciami bez niklu), z bawełny organicznej (ekologicznej), naturalnie kolorowej bawełny (która nie wymaga farbowania) lub z certyfikatem Oeko-Tex standard 100 potwierdzającym, że w produkcie nie znalazły się niebezpieczne substancje w stężeniu niebezpiecznym dla dziecka.
Chusta do noszenia dziecka.
Na spacery, na ukojenie, do usypiania i przemieszczania się polecamy chusty. Nie tylko ułatwią one poruszanie się rodzicowi z dzieckiem, ale pozwolą niemowlęciu na nieprzerwane poczucie bliskości, którego tak bardzo potrzebuje. Bolączką cywilizacyjną w pierwszych miesiącach życia dziecka są kolki, które dotykają co trzecie dziecko w Europie Zachodniej. Medycyna nie zna ich przyczyny. Czasami łączy się je ze wzdęciami, innym razem z „nieprzystosowaniem” dziecka do środowiska zewnętrznego. Nosząc dziecko w chuście, rodzic ogranicza nadmiar bodźców ze środowiska, masuje w naturalny sposób brzuszek niemowlęcia i daje maluchowi poczucie bliskości, którego nie zaznałby w wózku.
Książka.
Ostatnim niezbędnym elementem każdej wyprawki jest książka „W głębi kontinuum”. Jeżeli nie przeczyta się jej przed narodzinami dziecka, późnej można tylko żałować. Książka ta pomaga spojrzeć na macierzyństwo w naturalny sposób i pozwolić na wsłuchanie się w potrzeby dziecka bez konieczności studiowania masy poradników.