Każdy rodzic nosi swoje dziecko – to odruch i naturalna potrzeba. W ten sposób uspakajamy, przytulamy, wyrażamy naszą miłość i zainteresowanie potrzebami dziecka. Chusta pomaga nie tylko w czynności, jaką jest noszenie dziecka, ale jest przede wszystkim doskonałym narzędziem budowania wyjątkowej relacji między rodzicem a dzieckiem, opartej na wzajemnej bliskości, obecności i przywiązaniu. Ma też niezastąpiony wymiar praktyczny, czyli zapewnia komfort wykonywania codziennych czynności, przy jednoczesnym, nieprzerwanym kontakcie z dzieckiem.
Warto nosić dziecko w chuście, ponieważ:
Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
- noszenie zaspokaja podstawową potrzebę bliskości dziecka:
chusty idealnie wpisują się w ideę Attachment Parenting. Dzięki chuście dziecko jest blisko rodzica, jego potrzeby mogą być szybko rozpoznawane i zaspokajane. Dotyk, zapach rodzica, bicie serca, głos – wszystkie te elementy dają niemowlęciu poczucie bezpieczeństwa niezbędne do prawidłowego rozwoju - dziecko zachowuje fizjologiczną pozycję:
niemowlę ułożone w chuście w sposób prawidłowy, ma przez pierwsze tygodnie życia zaokrąglone plecy (kifoza), a nóżki ugięte w pozycji tzw. „żabki fizjologicznej”, czyli lekko podkurczone i rozchylone. Jest to prawidłowe ułożenie, wspierające rozwój kręgosłupa oraz bioder dziecka - noszenie korzystnie wpływa na rozwój oraz samodzielność dziecka:
noszenie w chuście porównywane jest do „ładowania baterii” – dając dziecku swoją bliską obecność, zaspokajając szybko jego potrzeby, budujemy jego poczucie wartości, zaufania i bezpieczeństwa - dzieci noszone w chustach często mniej płaczą:
ponieważ mają ku temu znacznie mniej powodów – są blisko rodzica, który uczy się ich sposobu komunikowania i jest w stanie znaczcie szybciej odpowiedzieć na ich sygnały - noszenie jest pomocą w czasie niemowlęcych kolek, bolesnym ząbkowaniu, pierwszych infekcji:
w trudnych momentach rodzic oferuje dziecku swoją bliskość, ukojenie poprzez delikatne kołysanie i dotyk. Ponadto, np. pionowa pozycja ułatwiaja oddychanie w trakcie męczącego kataru, a w chwilach kolki niemowlęcej, korzystne ułożenie pomaga dziecku pozbycia się gazów - noszenie wspiera aktywne rodzicielstwo:
chusta doskonale sprawdza się podczas podróży, wypraw, wycieczek, spotkań towarzyskich. Pozwala na zabranie malucha na wycieczkę w góry lub spacer po plaży, świetnie sprawdza się w samolocie albo gdy na trasie zwiedzania pojawią się wysokie schody - noszenie w chuście umożliwia dyskretne karmienie piersią:
np. w miejscach publicznych - noszenie wspiera Naturalną Higienę Niemowląt:
przebywanie blisko dziecka pozwala na obserwację wysyłanych przez nie sygnałów oraz ich rozróżnianie. Dodatkowo dzieci noszone w chustach instynktownie nie chcą załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych w bezpośrednim kontakcie z rodzicem, stąd ich komunikat wydaje się często bardzo wyraźny - rodzic ma „wolne ręce”:
argument szczególnie doceniany przez rodziców aktywnych, mobilnych. Rodzic, mając wolne ręce, może zająć się innymi czynnościami, podczas gdy dziecko znajduje się blisko niego. Chusta sprawdza się również w wielodzietnych rodzinach, szczególnie gdy różnica między dziećmi jest bardzo mała. Pozwala na wspólne spacery i zabawy ze starszym dzieckiem, bez ograniczania kantaku z młodszym - noszenie nie jest uciążliwe dla rodzica:
chusta, dzięki rozłożeniu ciężaru na oba ramiona oraz plecy noszącego, zdecydowanie odciąża kręgosłup, dlatego noszenie w chuście jest dużo wygodniejsze niż noszenie dziecka na rękach. Ponadto prawidłowe otulenie dziecka chustą sprawia, że jego środek ciężkości znajduje się wyżej oraz bliżej noszącego, w porównaniu do klasycznych nosidełek miękkich, co również w znacznym stopniu podnosi komfort noszenia.
Nosząc dziecko od pierwszych dni życia sprawiamy, że nasze mięśnie kręgosłupa przyzwyczają się do rosnącego obciążenia, dzięki czemu wraz z naszym dzieckiem rosną również możliwości wytrzymałościowe rodzica - noszenie wspomaga „Kangurowanie”:
czyli ułożenie wcześniaka w pozycji pionowej lub półleżącej „skóra do skóry”, na jednym z rodziców. Do tego celu idealnie nadaje się chusta długa elastyczna. Metoda ta wspomaga rozwój dziecka urodzonego przedwcześnie, wspiera karmienie piersią, utrzymanie prawidłowej temperatury ciała dziecka oraz powstawanie więzi emocjonalnych - noszenie jest modne!
Foto: Zdjęcia są ważne