Kategorie
Produkty Rzeczy dla dzieci

Ekożona. Z czeskim humorem o wojnie płci i uleganiu modom

„Eko”, łączone ostatnio z prawie wszystkimi wyrazami, dla jednych jest tylko przelotnym trendem, dla innych sposobem na życie. Jednak gdy ekoszaleństwo wymyka się spod kontroli i staje pomiędzy mężem a żoną, o katastrofę nietrudno.

Czesi potrafią się śmiać. Ze wszystkiego wokół, a najbardziej z samych siebie. Czeski humor jest reakcją obronną w trudnych sytuacjach – pozwala spojrzeć na nie z dystansem, w myśl zasady: jeśli nie możesz sobie z czymś poradzić, obróć to w żart. Śmieje się i Michal Viewegh*, autor Ekożony, który opisuje przemianę przykładnej małżonki w ekowojowniczkę. On, ona i ta trzecia, przewodniczka po ekoświecie. Czy to może skończyć się dobrze?

Ekozona_okladka

Ekożona – Michal Viewegh

25,00 PLN 21,25 PLN

Małżeństwo to walka bez zwycięzców

Michal Viewegh zestawia ze sobą dwa światy: jego – zatwardziałego tradycjonalisty – i jej – uduchowionej feministki odkrywającej uroki ekożycia. Trudno tam o porozumienie. „Ekożona” zabawnie punktuje jednak przewinienia obu stron. Dostaje się więc każdemu – i szowinistom, którzy walczą o zachowanie rodzinnego status quo, i wyzwolonym wyznawczyniom kolejnych, nawet najbardziej absurdalnych mód.

Ekożona w luźny sposób opowiada o problemach, z jakimi boryka się mnóstwo par. Jest niby lekko i zabawnie, ale w tle pada wiele aktualnych pytań: kim jest mężczyzna dla współczesnej kobiety? Kim jest kobieta dla współczesnego mężczyzny? Co tak naprawdę oznacza życie w zgodzie z naturą i z samym sobą?

Czeski humor jest gwarancją dobrej zabawy, ale Ekożona oprócz tego, że rozbawi, pozwoli dowiedzieć się wiele o płci przeciwnej – i kobietom, i mężczyznom. Książkę kupił co setny Czech, w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Stara Szkoła.

Viewegh

Fragment:

Oczywiście narzeka, bo w październiku 2000 roku zajmował na liście Hedviki miejsce pierwsze, natomiast dziś jest dziesiąty. Niedawno sporządził następującą chronologiczną listę zainteresowań Hedviki, która to jasno potwierdza:

1. Dom
2. Ogród
3. Dzieci
4. Doula
5. Poradnia laktacyjna
6. Centrum Matki
7. Ekoklub
8. Edukacja domowa
9. Działalność charytatywna
10. Mojmir

(…)

Mojmir całuje obie córki, jakby miał ich więcej nie zobaczyć. Jesteśmy świadkami kolejnej sceny teatru amatorskiego; tym razem pod tytułem Ucieczka z domu… Jakbyśmy już tego nie znały: za dwa dni wróci, płacząc z tęsknoty… Byłoby to śmieszne, gdyby nie było tak smutne. Kiedy dowiedziałam się od Hedviki, że Mojmir najzupełniej poważnie doradzał jej, żeby wybrała ze wszystkich swoich zainteresowań dwa i im w pełni się poświęcała, byłam przerażona. Patrzcie go, Sinobrodego jednego! Nie proponuje żonie wolności, tylko iluzję wolności! Możesz robić, co chcesz, ale tylko w tych pokojach… Do pokoju na górze masz wstęp wzbroniony! Podstępnie podsuwa jej myśl, że życiowe spełnienie można osiągnąć dzięki hobby. To wstrząsające, że nawet stosunkowo wykształcony pisarz na początku dwudziestego pierwszego wieku wciąż wierzy, że nowoczesna wyemancypowana kobieta może odnaleźć sens życia na aerobiku lub dziecięcym kółku teatralnym…

Stara Szkoła czeskich mistrzów

Wydawnictwo stawia sobie za cel propagowanie czeskich pisarzy wśród polskich czytelników. Do tej pory wydało m.in. powieść Lucynka, Macoszka i ja autorstwa Martina Reinera – laureata prestiżowej Nagrody im. Josefa Škvoreckiego – i Ostatnią arystokratkę Evžena Bočka (książka otrzymała w Czechach nagrodę za najśmieszniejszą powieść roku).

Ekożonę kupisz oczywiście w Natuli.pl

* Michal Viewegh jest jednym z najpopularniejszych pisarzy w Czechach. Znak rozpoznawczy jego twórczości to ironia i czeski (a jakże!) humor, ale także zabawa z archetypami i wątki autobiograficzne. W Polsce dotychczas wydano sześć książek Viewegha: Uczestnicy wycieczki, Cudowne lata pod psem, Powieść dla kobiet, Wychowanie dziewcząt w Czechach, Sprawa niewiernej Klary oraz Zapisywacze ojcowskiej miłości.

Agnieszka Radziszowska

Autor/ka: Agnieszka Radziszowska

Pisze dla rodziców o dzieciach, dla miłośników zwierząt o psach i kotach, a dla wszystkich o miejscach, które warto zobaczyć i rzeczach, które warto zrobić. Mama montessoriańskiej córki, dziennikarka i teatrolog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.