Kategorie
Artykuł sponsorowany Rzeczy dla dzieci

Odchudzanie po porodzie? Spokojnie! Twoje ciało wie, co robi

Ciało mamy się zmienia – to jasne. Zmienia je ciąża i poród, co szczególnie wyraźnie widać przez kilka pierwszych miesięcy po urodzeniu dziecka. I choć z banerów reklamowych czy bilbordów trenerzy w obcisłych legginsach krzyczą do nas, że ratunkiem jest tylko ostry trening (i jeszcze ostrzejsza dieta), my polecamy spokój. A wraz z nim kilka mniej obciążających sposobów na to, by zrzucić zbędne kilogramy i wrócić do formy.

1. Zapomnij o restrykcyjnym odchudzaniu

Dieta odchudzająca to ostatnia rzecz, której potrzebuje nasze ciało tuż po porodzie. Podobnie jest z obciążającymi ćwiczeniami, o czym nie bez powodu przypominają położne, ginekolodzy i cała rzesza ekspertów. Zamiast katować się dietami cud, pomyśl o swoim ciele jak o części siebie, która w tym okresie wyjątkowo potrzebuje energii – by móc mierzyć się z nowymi wyzwaniami, stresem i walką z infekcjami. To dlatego dieta świeżo upieczonej mamy powinna być odpowiednio zbilansowana, oparta na świeżych, sezonowych produktach i jak najmniej przetworzona. Jedzenie to twoje paliwo. Jeśli będzie ono dobrej jakości, będziesz miała siłę, by sprostać trudnościom dnia codziennego i szybciej wrócisz do formy.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

2. Karm piersią!

Im dłużej karmisz piersią, tym bardziej tracisz na wadze. Ale – i tu powrót do punktu pierwszego – uważaj na to, co spożywasz podczas karmienia. Jeśli chcesz zrzucić kilka kilogramów i czuć się zdrowo, postaw na zdrową dietę. W tym miejscu warto zaznaczyć, że matka karmiąca może jeść wszystko. Od niej jednak zależy, czy będą to rzeczy dobrej jakości.

Podczas karmienia piersią w naszym organizmie uwalniana jest prolaktyna, czyli hormon stymulujący produkcję mleka, ale też odpowiadający za uczucie głodu. Kiedy karmisz – czujesz wzmożony apetyt. Od ciebie zależy, po co sięgniesz, by go zaspokoić.

Pamiętaj o tym, że:

  • tłuszcz odkładający się w naszych biodrach i udach podczas ciąży zużywany jest do produkcji mleka po porodzie*,
  • karmiąc spalasz nawet 500 kcal dziennie (dlatego wzmożony apetyt nie jest przeszkodą w powrocie do formy!)**,
  • podczas naturalnego karmienia szybciej obkurcza się macica, co dodatkowo korzystnie wpływa na zmniejszenie obwodu talii i brzucha.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

3. Postaw na regularność

Jedz regularnie, to znaczy mniej więcej w podobnych godzinach. Zachowaj przy tym 3–4-godzinne odstępy między posiłkami i jedz około 5–6 razy dziennie. Staraj się nie podjadać między posiłkami, choć – jeśli poczujesz głód – nie ignoruj go. To sygnał twojego organizmu, który oznacza, że możesz potrzebować więcej energii. Jeśli tylko oduczysz się pochłaniania byle czego, z pewnością zapanujesz nad swoją wagą.

4. Spaceruj!

To, że w pierwszych tygodniach po porodzie nie jest wskazane wykonywanie wymagających ćwiczeń, nie oznacza, by zrezygnować z wszelkiej aktywności fizycznej i zalec na kanapie. Bezpiecznym i skutecznym sposobem na zaktywizowanie ciała są spacery – z maluchem w wózku lub chuście. Nie tylko dotlenisz swój (i dziecka) mózg, ale też zregenerujesz ciało po porodzie i wprowadzisz rytuał spacerowy do swojego życia.

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych

Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.

Zobacz kolekcję

5. Skup się na oddechu

Aktywne oddychanie angażuje przeponę, czyli mięsień umiejscowiony między jamą brzuszną a żebrami. Oddychając aktywnie, a więc w taki sposób, by pracowała przepona, lepiej dotleniamy cały nasz organizm, co usprawnia proces spalania tłuszczu i dodaje energii.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.