Kategorie
Artykuł sponsorowany Rzeczy dla dzieci

Odchudzanie po porodzie? Spokojnie! Twoje ciało wie, co robi

Ciało mamy się zmienia – to jasne. Zmienia je ciąża i poród, co szczególnie wyraźnie widać przez kilka pierwszych miesięcy po urodzeniu dziecka. I choć z banerów reklamowych czy bilbordów trenerzy w obcisłych legginsach krzyczą do nas, że ratunkiem jest tylko ostry trening (i jeszcze ostrzejsza dieta), my polecamy spokój. A wraz z nim kilka mniej obciążających sposobów na to, by zrzucić zbędne kilogramy i wrócić do formy.

1. Zapomnij o restrykcyjnym odchudzaniu

Dieta odchudzająca to ostatnia rzecz, której potrzebuje nasze ciało tuż po porodzie. Podobnie jest z obciążającymi ćwiczeniami, o czym nie bez powodu przypominają położne, ginekolodzy i cała rzesza ekspertów. Zamiast katować się dietami cud, pomyśl o swoim ciele jak o części siebie, która w tym okresie wyjątkowo potrzebuje energii – by móc mierzyć się z nowymi wyzwaniami, stresem i walką z infekcjami. To dlatego dieta świeżo upieczonej mamy powinna być odpowiednio zbilansowana, oparta na świeżych, sezonowych produktach i jak najmniej przetworzona. Jedzenie to twoje paliwo. Jeśli będzie ono dobrej jakości, będziesz miała siłę, by sprostać trudnościom dnia codziennego i szybciej wrócisz do formy.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

2. Karm piersią!

Im dłużej karmisz piersią, tym bardziej tracisz na wadze. Ale – i tu powrót do punktu pierwszego – uważaj na to, co spożywasz podczas karmienia. Jeśli chcesz zrzucić kilka kilogramów i czuć się zdrowo, postaw na zdrową dietę. W tym miejscu warto zaznaczyć, że matka karmiąca może jeść wszystko. Od niej jednak zależy, czy będą to rzeczy dobrej jakości.

Podczas karmienia piersią w naszym organizmie uwalniana jest prolaktyna, czyli hormon stymulujący produkcję mleka, ale też odpowiadający za uczucie głodu. Kiedy karmisz – czujesz wzmożony apetyt. Od ciebie zależy, po co sięgniesz, by go zaspokoić.

Pamiętaj o tym, że:

  • tłuszcz odkładający się w naszych biodrach i udach podczas ciąży zużywany jest do produkcji mleka po porodzie*,
  • karmiąc spalasz nawet 500 kcal dziennie (dlatego wzmożony apetyt nie jest przeszkodą w powrocie do formy!)**,
  • podczas naturalnego karmienia szybciej obkurcza się macica, co dodatkowo korzystnie wpływa na zmniejszenie obwodu talii i brzucha.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

3. Postaw na regularność

Jedz regularnie, to znaczy mniej więcej w podobnych godzinach. Zachowaj przy tym 3–4-godzinne odstępy między posiłkami i jedz około 5–6 razy dziennie. Staraj się nie podjadać między posiłkami, choć – jeśli poczujesz głód – nie ignoruj go. To sygnał twojego organizmu, który oznacza, że możesz potrzebować więcej energii. Jeśli tylko oduczysz się pochłaniania byle czego, z pewnością zapanujesz nad swoją wagą.

4. Spaceruj!

To, że w pierwszych tygodniach po porodzie nie jest wskazane wykonywanie wymagających ćwiczeń, nie oznacza, by zrezygnować z wszelkiej aktywności fizycznej i zalec na kanapie. Bezpiecznym i skutecznym sposobem na zaktywizowanie ciała są spacery – z maluchem w wózku lub chuście. Nie tylko dotlenisz swój (i dziecka) mózg, ale też zregenerujesz ciało po porodzie i wprowadzisz rytuał spacerowy do swojego życia.

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Są sposoby radzenia sobie ze złością (swoją i bliskich), które nie ranią i nie krzywdzą. Książka pomaga zrozumieć i stosować te metody. 

CHCESZ? KLIKNIJ!

5. Skup się na oddechu

Aktywne oddychanie angażuje przeponę, czyli mięsień umiejscowiony między jamą brzuszną a żebrami. Oddychając aktywnie, a więc w taki sposób, by pracowała przepona, lepiej dotleniamy cały nasz organizm, co usprawnia proces spalania tłuszczu i dodaje energii.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.