Kategorie
Produkty Rzeczy dla dzieci

Foto elementarz dla małych i dużych Wojciecha Walczuka

Wydawnictwo Mamago wydało naprawdę ekstra poradnik fotograficzny. Według jego autora „fotografia to nie tylko sztuka robienia zdjęć, ale przede wszystkim umiejętność patrzenia, rozwijania wyobraźni, kształtowanie poczucia estetyki i wrażliwości”. Wszystko na ten temat – a nawet jeszcze więcej – znajdziecie w Foto elementarzu.

Wydawca dedykuje książkę dzieciom w wieku 8+ i to jest jak najbardziej ok. Myślę, że człowiek w tym wieku sam jest już w stanie poradnik przeczytać i skorzystać z zawartych w nim treści. Tym bardziej, że język książki jest naprawdę lekki a porady bardzo praktyczne. Poza tym takiemu delikwentowi nie strach już pożyczyć aparat albo nawet kupić własny.

rozkladowka1a

Dlaczego warto mieć ten poradnik:

Po pierwsze, to fantastyczny pomysł na prezent. Wydanie jest albumowe, dopracowane edytorsko i graficznie, w sam raz, żeby zapakować i wręczyć. Nie tak łatwo trafić w gust komuś z 8+ na karku – albo już to wiecie albo wszystko przed wami. (Przewiduję, że książka Walczuka w komplecie z aparatem to będzie hicior w najbliższym sezonie komunijnym).

Po drugie, fotografia to świetny patent na oderwanie dzieciaka od smartfona, ajfona czy innej zdobyczy cywilizacji i wygnanie na dwór (tudzież na pole, niepotrzebne skreślić). Najpierw dajesz książkę dziecku, ono czyta, a potem koniecznie chce (naprawdę chce!) wyjść z domu i szukać obiektów do sfotografowania. Na plac zabaw już raczej nie pójdzie, bo to poniżej jego godności. Ale w plener z aparatem? Czemu nie!

rozkladowka2a

Po trzecie, to dobry punkt wyjścia do spędzania czasu razem ze starszym dzieckiem. Wspólne fotografowanie (po uprzednim przeczytaniu Foto elementarza oczywiście), rozmowy o zdjęciach, obrabianie ich w programie graficznym (przynajmniej sensownie wykorzysta czas przed „kompem”) mogą naprawdę zbliżyć i być źródłem radości dla całej rodziny.

Po czwarte uświadamia, że fotografia to dziedzina sztuki. W czasach szybkich selfie pstrykanych telefonem warto pokazać młodym, że można robić zdjęcia artystyczne, piękne, ważne i takie, które naprawdę będzie się chciało po latach oglądać. Iść w jakość, a nie w ilość.

Po piąte, to książka naprawdę dla wszystkich. Dla was też. Bądźmy szczerzy – kto dziś NIE fotografuje? A kto robi to naprawdę dobrze? Na większość fotek wrzucanych na fejsbuka powinno się spuścić miłosiernie zasłonę milczenia. Foto elementarz to jedna z tych rzeczy, którą kupuje się dziecku, ale samemu też się potem korzysta.

Po szóste, najważniejsze, zawiera naprawdę bardzo dobrze napisane porady na temat światła, kadrowania, kompozycji i innych podstawowych kwestii, a także świetne wskazówki na temat fotografowania na przykład zwierząt oraz mnóstwo ciekawostek.

rozkladowka3a

Komu polecamy Foto elementarz?

  • dorosłym, którzy chcieliby robić przynajmniej przyzwoite zdjęcia,
  • absolutnie wszystkim 8+,
  • tym, którzy planują sprezentować komukolwiek aparat fotograficzny z okazji I komunii,
  • wszystkim znajomym, którzy wstawiają fatalne fotki na fejsie (błagam, kupcie tę książkę!),
  • rodzicom, którzy szukają pomysłu na spędzanie czasu ze starszym potomstwem,
  • tym, którzy chcieliby wszystko robić raczej w tempie slow niż fast,
  • artystycznym duszom, którym poskąpiono innego talentu (za autorem: „ Mówi się, że fotografia to zajęcie dla tych, którzy chcieliby malować, ale nie umieją”).

Książkę możecie kupić w sklepie natuli.pl z 15% rabatem – „Foto elementarz dla małych i dużych”

Avatar photo

Autor/ka: Joanna Adamska

Polonistka i pedagog. Tylko chwilowo na emigracji. Książki dla dzieci kupuje sobie, ale chętnie pożycza je swoim dwóm córkom. Pani (nie tylko) od książek w Natuli.pl.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.