Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Gdy dziecko nie radzi sobie ze śmiercią babci…

Śmierć ukochanej osoby może u dzieci wywołać smutek, płacz, złość, śmiech, mnóstwo pytań, izolowanie się od rówieśników i wiele innych reakcji. Czasami oprócz naszej empatii przydaje się wsparcie psychologa.

Śmierć bliskiej osoby to wydarzenie, z którym często nie radzą sobie nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci. Przeżywają to na swój sposób, pojmując stratę członka rodziny według swojego poziomu rozwoju i adekwatnie do niego reagując na ten fakt. Jednak – jak radzą psychologowie – nie powinno się najmłodszym oszczędzać tego doświadczenia czy ich chronić przed nim, ale próbować wyjaśnić najprościej jak się da ten stan rzeczy. Dzieci, dla których przecież nie istnieją tematy tabu, również wówczas mają bardzo wiele pytań: gdzie jest teraz babcia, czy nas widzi, czy jest szczęśliwa, czy dostaje tam jedzenie etc. Choć mogą wydawać się abstrakcyjne, to jednak nie powinniśmy unikać odpowiedzi na nie, czy też zbywać je milczeniem. O śmierci lepiej mówić wprost niż używać metafor typu „zasnęła”, „odeszła na zawsze”, bo dzieci często odbierają tego typu stwierdzenia dosłownie.

Uwaga! Reklama do czytania

Książka dla dzieci o śmierci

Przepiękna, wzruszająca do łez książka o odchodzeniu kogoś bliskiego oczami dziecka.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

 „Wykrzyczeć” emocje

Nie warto ukrywać przed dziećmi własnej rozpaczy, bo wówczas pokazujemy, że należy tłumić w sobie tego typu emocje. A przecież to, że się pojawiają, jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Dziecko może chcieć „wykrzyczeć” swoje emocje poprzez naturalne reakcje, takie jak np. złość, płacz, śmiech czy spontaniczna zabawa. Nie powinniśmy tego hamować, karcić słowami: „ile można płakać?”, tylko pozwolić na okazanie w ten sposób kumulujących się w nim uczuć.

Warto też przygotować dziecko do pożegnania się ze zmarłą babcią: opowiedzieć, co się po śmierci dzieje z ciałem i duszą – zgodnie z własną religią czy przekonaniem. Lepiej też pozostawić dziecku wybór, czy chce pójść na pogrzeb, czy też nie i uprzedzić, na czym polega to wydarzenie. W ten sposób łatwej przygotować dziecko psychicznie, zmniejszyć strach.

W okresie żałoby dziecku potrzebne jest przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, zapewnienie, że rodzice są blisko. Może się bowiem pojawić w nim obawa, że ich również zaraz straci.

Kiedy szukać pomocy?

Śmierć babci czy jakiejkolwiek innej bliskiej osoby może spowodować, że dziecko pomimo upływu czasu (nawet kilku miesięcy) nadal będzie smutne, będzie przejawiało stany depresyjne, brak zainteresowania zabawkami, szkołą lub innymi zajęciami, które wcześniej dawały mu radość. Jeśli do tego dojdzie też unikanie kontaktu z rówieśnikami, izolowanie się czy też problemy ze snem, to wówczas warto pomyśleć o pomocy psychologa.

Każdemu człowiekowi, bez względu na wiek, potrzebny jest czas na to, aby pogodzić się z utratą najbliższych. Jeśli jednak czas żałoby niepokojąco się przedłuża, to wówczas lepiej udać się do specjalisty, który może pomóc w tej sytuacji (źródło: http://www.psychotekst.pl/artykuly.php?nr=225).

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy takim problemie, można dowiedzieć się ze strony psychologdlaciebie.eu.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…