Kategorie
Książki dla dzieci Trudne emocje

Tuż przed długą podróżą. „Ostatni dżem babci”

Boimy się śmierci, nie rozumiemy jej, nie potrafimy oswoić. Chcemy wyjaśnić naszym dzieciom, czym jest przemijanie, sami jednak nie znamy na to pytanie odpowiedzi. Byłoby pięknie, gdyby udało nam się do niej dotrzeć… Poznajcie napisaną przez Alicję Dyrdę opowieść „Ostatni dżem babci”.

Moja mama umarła w domu. Rok temu, trzy miesiące po diagnozie raka trzustki. Nie zgodziła się na szpital ani hospicjum. Mówiła: chcę tylko jednego – umrzeć w domu.

Tak zaczyna się opublikowany niespełna rok temu artykuł Alicji Dyrdy – Jak człowiek się rodzi? Jak człowiek umiera? Wspominamy ten tekst, ponieważ jest on punktem wyjścia do książki, którą chcemy wam przedstawić. „Ostatni dżem babci” to opowieść inspirowana życiem. I śmiercią. 

Jak rozmawiać z dzieckiem o przemijaniu?

Rozmawianie z dzieckiem o śmierci nigdy nie jest łatwe. Sytuacja staje jest jeszcze bardziej skomplikowana, gdy temat ten poruszamy tuż po odejściu bliskiej osoby. Gdy sami jesteśmy roztrzęsieni, a naszą uwagę zajmują formalności związane z pogrzebem, trudno nam jest zebrać myśli, a do tego przekazać je we właściwy sposób. Wiemy, że powinniśmy być otwarci i szczerzy, że musimy stworzyć przestrzeń do swobodnej rozmowy, ale często jest to dla nas samych zbyt angażujące. 

W takich sytuacjach z pomocą przychodzi literatura o przemijaniu. Właśnie dołączyła do niej książka Alicji Dyrdy „Ostatni dżem babci”. Pozycja ta ukazała się nakładem Wydawnictwa NATULI – dzieci są ważne, a ilustracje, które w niej znajdziemy, stworzyła Ola Woldańska-Płocińska.

Uwaga! Reklama do czytania

Książka dla dzieci o śmierci

Przepiękna, wzruszająca do łez książka o odchodzeniu kogoś bliskiego oczami dziecka.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

„Ostatni dżem babci” Alicji Dyrdy – być blisko do końca

Bohaterem książki Alicji Dyrdy „Ostatni dżem babci”  jest kilkuletni Kazik. Chłopiec kocha swoją babcię i uwielbia spędzać z nią czas. Najbardziej lubi, gdy rzucają do siebie balony i jedzą naleśniki z najlepszym – bo babcinym – dżemem. Ma nadzieję, że podobnie będzie wyglądało ich kolejne spotkanie. Tak się jednak nie dzieje. Babcia wygląda inaczej niż zwykle, nie chce się z nim bawić, leży w łóżku. Mama mówi Kazikowi, że babcia wybiera się w długą podróż, ale chłopiec wie, że to nieprawda. Jego ukochana babcia umiera – a gdy tylko sobie o tym przypomina, od razu szuka schronienia w ramionach mamy. W końcu znajduje sposób, który pozwoli mu pożegnać się z babcią i oswoić nieuchronną stratę.

Jak dzieci rozumieją śmierć?

Wbrew powszechnej opinii, dzieci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że bliska im osoba umiera. Już niemowlęta odczuwają stratę – brakuje im bliskości, dotyku, znanego doskonale zapachu i głosu. Wraz z biegiem lat najmłodsi zauważają stratę, rozumieją pojęcie śmierci, choć przez długi czas sądzą, że umieranie dotyczy tylko starszych osób. Wszystko zmienia się, gdy dzieci powoli zaczynają wkraczać w okres dojrzewania  – zaczynają rozumieć, że śmierć nie jest zjawiskiem odwracalnym. Rozumienie śmierci ewoluuje wraz z wiekiem dziecka
Co to oznacza dla nas, dorosłych? To, że śmierć nigdy nie powinna być tematem tabu. Jeśli potrafimy mówić bez przeszkód o narodzinach, powinniśmy z taką samą swobodą mówić o umieraniu. Oto krąg życia.


księgarnia natuli.pl
Najlepsze książki dla dzieci w jednym miejscu

Piękne, mądre, starannie wydane. W duchu rodzicielstwa bliskości. Uczące uważności, rozpoznawania emocji, życiowych umiejętności. Zachwycające historiami. Dla dzieci od 0 do 18. I tych starszych też!

Koniecznie odwiedź naszą księgarnię!

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.