Kategorie
Artykuł sponsorowany Rzeczy dla dzieci

Dlaczego producenci podpasek nie podają ich składu na opakowaniu? Podpaski konwencjonalne a naturalne (Gentle Day)

Nowoczesne, superchłonne i supercienkie. Podpaski szturmem zdobyły rynek, stając się produktem numer jeden dla wielu kobiet. Co kryje się w ich wnętrzu, wiedzą tylko wtajemniczeni. Producenci nie mają bowiem obowiązku drukować na opakowaniach szczegółowego składu podpasek.

To świadomy zabieg. Gdyby bowiem przestudiować to, z czego podpaski są tworzone, z pewnością część z nas przerzuciłaby się na bardziej bezpieczne środki higieny intymnej. A dochody wielu korporacji spadłyby drastycznie.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Wiodący producenci podpasek stosują przeróżne zabiegi, by przekonać do swoich produktów potencjalne klientki. Poza powszechnym w tej dziedzinie przemysłu bieleniem produktu chlorem (by stworzyć wrażenie higieniczności), dorzucają więc również sztuczne substancje zapachowe, by podpaska pachniała jak świeża łąka. To oczywiście ułuda świeżości i naturalności. By zrozumieć, jak bardzo nienaturalny produkt ma styczność z naszym ciałem w trakcie miesiączki, wystarczy spojrzeć na cyfry – jedna podpaska rozkłada się około trzystu lat. Tymczasem tylko w Polsce kobiety zużywają ich około dwa miliardy rocznie. Co powoduje, że ten „pachnący łąką” kawałek bawełny sprawia nam (i środowisku) tyle problemów?

Do produkcji tradycyjnej podpaski używane są:

1. Bawełna pochodząca z konwencjonalnych upraw

Tradycyjne tampony i podpaski produkowane są z konwencjonalnie pozyskiwanej bawełny. Do jej produkcji używane są zaś ogromne ilości pestycydów – szacuje się, że podczas uprawy na kilogram bawełny przypada ⅓ kilograma chemikaliów. Szkodzą one nie tylko lokalnym ekosystemom, ale też nam samym.

2. Syntetyczny jedwab

Syntetyczny jedwab pozyskiwany jest z celulozy, czyli z drzewa i miazgi papierowej. Produkcja tego typu papieru wymieniana jest jako jedno z głównych źródeł zanieczyszczenia środowiska.

3. Chlor

Wyprodukowane z celulozy i bawełny podpaski bielone są chlorem. W wyniku tego procesu wydzielane są tzw. dioksyny, czyli silnie rakotwórcze substancje szkodliwe dla naszego zdrowia.

4. Chemiczne pochłaniacze wilgoci i substancje zapachowe

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Im cieńsza podpaska, tym więcej w niej chemicznych pochłaniaczy wilgoci. To właśnie dlatego krew z podpaski brzydko pachnie – wchodzi z nimi bowiem w reakcję. Przemysł radzi sobie z tym zapachem, dodając sztuczne substancje zapachowe skutecznie neutralizujące nieprzyjemny zapach. Te substancje również nie są dla nas obojętne. Niektóre z nich mogą bowiem wywoływać reakcje alergiczne na skórze (alergie kontaktowe).

Jakie ma to dla nas znaczenie?

Ginekolodzy potwierdzają, że przyczyną wielu przewlekłych infekcji miejsc intymnych są tradycyjne podpaski i tampony. Środki chemiczne zawarte w podpaskach wchodzą bowiem w reakcję z błoną śluzową, która jest bardzo chłonna i wrażliwa. Stąd już niedaleka droga do poważnej infekcji, której początki objawiają się przekrwieniem błon śluzowych i zaczerwienieniem sromu.

Jaka alternatywa?

W obecnych czasach mamy coraz większy wybór alternatywnych środków higienicznych dla kobiet. Jednym z nich są podpaski marki Gentle Day, które idealnie chronią przed przeciekaniem i sprawdzają się w najbardziej ekstremalnych sytuacjach, a do tego likwidują nieprzyjemny zapach bez użycia chemicznych substancji zapachowych. Ich bezpieczeństwo poświadczają liczne certyfikaty.

gentle-day3

Podpaski Gentle Day:

  • To jedyne certyfikowane podpaski ekologiczne z paskiem anionowym posiadające patent na wynalazek.
  • Pasek anionowy ma właściwości antybakteryjne, regenerujące i wzmacniające odporność. Dzięki temu podpaski Gentle Day mogą być stosowane nie tylko podczas menstruacji, ale także przez kobiety tuż po porodzie (zapewniają szybkie gojenie się ran).
  • Mają przyjazny dla skóry odczyn pH.
  • Posiadają certyfikat ekologiczny Oeko-Tex 100.
  • Są wyjątkowo chłonne. Większość zwykłych podpasek wchłania około 15–30 ml cieczy. Chłonność podpasek Gentle Day sięga 120–150 ml.
  • Pozwalają uniknąć napięcia, zaczerwienienia skóry, wysypki i bólu miejscowego, ponieważ doskonale przepuszczają powietrze, zachowując suchą powierzchnię i likwidując bakterie.
  • Posiadają certyfikat Made for Health, stworzony jako symbol bezpieczeństwa chemicznego i biologicznego w sektorze opieki zdrowotnej wszystkich wyrobów tekstylnych.
gentle-day2
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

2 odpowiedzi na “Dlaczego producenci podpasek nie podają ich składu na opakowaniu? Podpaski konwencjonalne a naturalne (Gentle Day)”

Niestety ale podpaski Gentle-day mają w sobie plastik i w żadnym stopniu nie są biodegradowalne. Ja zdecydowanie bardziej wolę Masmi. Tutaj mają odpowiednie certyfikaty i podpaski faktycznie są w całości z bawełny organicznej, bez żadnych chemicznych substancji w składzie.

We wsytkich sklepach muszom być tylko podpaski ze skrzydełkami always Max na dzień I na noc w jednej paczce musi być 30 podpasek Wsytkie tampony OB .uszom na zawsze zniknąć że sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.