Dlaczego producenci podpasek nie podają ich składu na opakowaniu? Podpaski konwencjonalne a naturalne (Gentle Day)
| Dlaczego producenci podpasek nie podają ich składu na opakowaniu? Podpaski konwencjonalne a naturalne (Gentle Day)

Dlaczego producenci podpasek nie podają ich składu na opakowaniu? Podpaski konwencjonalne a naturalne (Gentle Day)

Nowoczesne, superchłonne i supercienkie. Podpaski szturmem zdobyły rynek, stając się produktem numer jeden dla wielu kobiet. Co kryje się w ich wnętrzu, wiedzą tylko wtajemniczeni. Producenci nie mają bowiem obowiązku drukować na opakowaniach szczegółowego składu podpasek.

To świadomy zabieg. Gdyby bowiem przestudiować to, z czego podpaski są tworzone, z pewnością część z nas przerzuciłaby się na bardziej bezpieczne środki higieny intymnej. A dochody wielu korporacji spadłyby drastycznie.

Wiodący producenci podpasek stosują przeróżne zabiegi, by przekonać do swoich produktów potencjalne klientki. Poza powszechnym w tej dziedzinie przemysłu bieleniem produktu chlorem (by stworzyć wrażenie higieniczności), dorzucają więc również sztuczne substancje zapachowe, by podpaska pachniała jak świeża łąka. To oczywiście ułuda świeżości i naturalności. By zrozumieć, jak bardzo nienaturalny produkt ma styczność z naszym ciałem w trakcie miesiączki, wystarczy spojrzeć na cyfry – jedna podpaska rozkłada się około trzystu lat. Tymczasem tylko w Polsce kobiety zużywają ich około dwa miliardy rocznie. Co powoduje, że ten „pachnący łąką” kawałek bawełny sprawia nam (i środowisku) tyle problemów?

Do produkcji tradycyjnej podpaski używane są:

1. Bawełna pochodząca z konwencjonalnych upraw

Tradycyjne tampony i podpaski produkowane są z konwencjonalnie pozyskiwanej bawełny. Do jej produkcji używane są zaś ogromne ilości pestycydów – szacuje się, że podczas uprawy na kilogram bawełny przypada ⅓ kilograma chemikaliów. Szkodzą one nie tylko lokalnym ekosystemom, ale też nam samym.

2. Syntetyczny jedwab

Syntetyczny jedwab pozyskiwany jest z celulozy, czyli z drzewa i miazgi papierowej. Produkcja tego typu papieru wymieniana jest jako jedno z głównych źródeł zanieczyszczenia środowiska.

3. Chlor

Wyprodukowane z celulozy i bawełny podpaski bielone są chlorem. W wyniku tego procesu wydzielane są tzw. dioksyny, czyli silnie rakotwórcze substancje szkodliwe dla naszego zdrowia.

4. Chemiczne pochłaniacze wilgoci i substancje zapachowe

Im cieńsza podpaska, tym więcej w niej chemicznych pochłaniaczy wilgoci. To właśnie dlatego krew z podpaski brzydko pachnie – wchodzi z nimi bowiem w reakcję. Przemysł radzi sobie z tym zapachem, dodając sztuczne substancje zapachowe skutecznie neutralizujące nieprzyjemny zapach. Te substancje również nie są dla nas obojętne. Niektóre z nich mogą bowiem wywoływać reakcje alergiczne na skórze (alergie kontaktowe).

Jakie ma to dla nas znaczenie?

Ginekolodzy potwierdzają, że przyczyną wielu przewlekłych infekcji miejsc intymnych są tradycyjne podpaski i tampony. Środki chemiczne zawarte w podpaskach wchodzą bowiem w reakcję z błoną śluzową, która jest bardzo chłonna i wrażliwa. Stąd już niedaleka droga do poważnej infekcji, której początki objawiają się przekrwieniem błon śluzowych i zaczerwienieniem sromu.

Jaka alternatywa?

W obecnych czasach mamy coraz większy wybór alternatywnych środków higienicznych dla kobiet. Jednym z nich są podpaski marki Gentle Day, które idealnie chronią przed przeciekaniem i sprawdzają się w najbardziej ekstremalnych sytuacjach, a do tego likwidują nieprzyjemny zapach bez użycia chemicznych substancji zapachowych. Ich bezpieczeństwo poświadczają liczne certyfikaty.

gentle-day3

Podpaski Gentle Day:

  • To jedyne certyfikowane podpaski ekologiczne z paskiem anionowym posiadające patent na wynalazek.
  • Pasek anionowy ma właściwości antybakteryjne, regenerujące i wzmacniające odporność. Dzięki temu podpaski Gentle Day mogą być stosowane nie tylko podczas menstruacji, ale także przez kobiety tuż po porodzie (zapewniają szybkie gojenie się ran).
  • Mają przyjazny dla skóry odczyn pH.
  • Posiadają certyfikat ekologiczny Oeko-Tex 100.
  • Są wyjątkowo chłonne. Większość zwykłych podpasek wchłania około 15–30 ml cieczy. Chłonność podpasek Gentle Day sięga 120–150 ml.
  • Pozwalają uniknąć napięcia, zaczerwienienia skóry, wysypki i bólu miejscowego, ponieważ doskonale przepuszczają powietrze, zachowując suchą powierzchnię i likwidując bakterie.
  • Posiadają certyfikat Made for Health, stworzony jako symbol bezpieczeństwa chemicznego i biologicznego w sektorze opieki zdrowotnej wszystkich wyrobów tekstylnych.

gentle-day2


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

wychowanie
Dziecko idzie do przedszkola. Adaptacja dziecka

wychowanie
Dziecko idzie do przedszkola. Adaptacja rodziców

wywiady
“W kontakcie z dziećmi wybieram uwagę i ciekawość”. Rozmowa z Anną Kasprzycką

edukacja alternatywna
6 mitów na temat nauki języków obcych

POLECAMY
Podziemne jeziora i solne komnaty – ekscytująca podróż po Kopalni Soli w Wieliczce

ciąża i poród
Narodziny oczami dziecka

wychowanie
Jak nauczyć dzieci przeżywać złość?

ciąża i poród
Dlaczego dotykamy brzucha ciężarnej bez pytania jej o zgodę?

POLECAMY
Dzieci lubią kiedy jest mięciutko i przytulnie. 5 inspiracji do dziecięcego pokoju od Yellow Tipi

karmienie piersią
Nie jesteś lepszą matką. Nie jesteś gorszą matką!