Kategorie
Zdrowie

Głodówka – organizm potrafi sam się uleczyć

Głodówki – ich zwolennicy zapewniają, że opóźniają starzenie i pozwalają zachować bystry umysł. Polscy naukowcy, w czasie wielkiego badania stulatków sprzed kilkunastu lat zaobserwowali, że zdecydowana większość ma za sobą epizod głodu.

Paracelsus, zwany ojcem medycyny nowożytnej twierdził, że najlepszym lekarstwem jest głodówka. Plutarch był wyznawcą teorii, że „zamiast w chorobie brać leki, lepiej głodować, choćby i jeden dzień”.

W obecnych czasach głodówki mają wielu zwolenników, nazywane są „operacją bez skalpela”. Niestety głodówka ma również wielu oponentów, którzy twierdzą, że jest to metoda bardzo ryzykowna i zbędna w czasach, kiedy mamy lek na niemalże każdą dolegliwość. Pomimo że głodówki są naturalną metodą leczenia należy pamiętać, że nieprawidłowo przeprowadzone mogą przynieść więcej strat niż zysków. Pozytywną stroną głodówki jest usuwanie przyczyn chorób, a nie tylko objawów.

Jak przebiega głodówka?

W początkowej fazie oczyszczania, organizm stara się pozbyć wszystkich zbędnych substancji nagromadzonych w organizmie. Tych niestety w obecnych czasach nie brakuje – zanieczyszczone powietrze, przetworzone jedzenie, używki. To wszystko sukcesywnie odkłada się w naszym organizmie, powodując obciążenie.

Kolejnym etapem jest próba oczyszczenia arterii przez krew. Organizm, przez pewien czas nie dostaje paliwa, które jest mu niezbędne, próbuje „zorganizować” je we własnym zakresie. Ponieważ zaprogramowany jest tak, by przetrwać, najpierw spala substancje bezużytecznych. Na pierwszy rzut idzie zatem tkanka tłuszczowa, która odkłada się właśnie w tym celu. Następnie organizm pozbywa się wszelkich zbędnych substancji zalegających w organizmie. Porównajmy to do starego, rozpadającego się regału, na którym jest zbyt wiele rzeczy. Jak rozpoczniemy porządkowanie? Najpierw wyrzucimy zbędne przedmioty, później dokręcimy śrubki, a następnie poukładamy niezbędne przedmioty. Tak właśnie porządkuje się organizm w trakcie głodówki.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Noszenie dzieci

Poradnik dla noszących rodziców

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Należy wspomnieć, że głodówka, zwłaszcza pierwsza, nie jest procesem przyjemnym. Głód szczególnie doskwiera w pierwszych trzech dniach, później ten sygnał zazwyczaj zanika. Oczyszczanie zaczyna się od skóry, która poci się więcej niż dotychczas, w zależności od stopnia zanieczyszczenia, pot może mieć mniej przyjemny zapach. Następnie organizm oczyszcza się przez jamę ustną, objawia się to obłożonym językiem i przykrym zapachem z ust. Umysł w początkowej fazie głodówki również może być nieco mętny, by po kilku dniach odczuć wyraźną poprawę jasności myślenia. Należy pamiętać, że wszelkie zmiany skórne czy inne nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego organizmu, są następstwem niekorzystnych zmian, najczęściej stanów zapalnych. Nagromadzone toksyny, w chwili osłabienia organizmu mogą ujawnić swoją niszczycielską moc – jest to jak bomba z opóźnionym zapłonem. Głodówka umożliwia odblokowanie ognisk zapalnych w naszym ciele. To one najczęściej są przyczyną dolegliwości, takich jak alergie, migrenowe bóle głowy, nawracające stany zapalne. W dłuższej perspektywie prowadzą do poważnych schorzeń naczyniowych, zwyrodnieniowych czy raka.

Kiedy najlepiej zrobić głodówkę?

Zaleca się, żeby rozpocząć ją w okresie wiosennego przednówku i najlepiej praktykować co rok. Budzimy się wówczas po zimie i to jest najlepszy czas, żeby zregenerować i odtruć organizm. Nie rozpoczynajmy głodówki z nastawieniem tylko na schudnięcie. Jeśli uprawiamy czynnie sport, w trakcie głodówki nadal można to robić, należy pamiętać jednak, że organizm z powodu braku paliwa zwalnia metabolizm, przyczynia się to do szybszego męczenia się. Można wówczas praktykować nieco łagodniejszą formę aktywności fizycznej. Warto również początek głodówki dostosować do fazy księżyca. Organizm najlepiej oczyszcza się, gdy księżyca ubywa.

Jak rozpocząć głodówkę?

Podjęcie się głodówki powinniśmy zacząć od solidnego przygotowania teoretycznego. Najlepiej prześledzić odpowiednią literaturę. Sporo wartościowych treści na ten temat znajdziemy w książkach Giennadija Małachowa.

Głodówkę najlepiej rozpocząć przeprowadzać raz na dwa tygodnie – po 24-36 godzin, by następnie – po 1-2 miesiącach, zacząć głodówki 2-3 dniowe.  Po 2-3 miesiącach takiego programu głodówek, będziemy gotowi do głodówki 5-7 dniowej. Będziemy mieli już wystarczająco dużo własnego doświadczenia – radzi Giennadij Małachow w swojej książce „Podstawy samouzdrawiania”. Najdłuższa głodówka nie powinna jednak trwać dłużej niż 40 dni, może wówczas nastąpić wyniszczenie organizmu. Zasada głodówki mówi, że im cięższa i bardziej zaawansowana choroba, tym dłużej powinna ona trwać.

Warto pamiętać, że głodówka to nie tylko okres, w którym nic nie jemy, jest to również odpowiednia dieta przed i po. Należy więc się do niej przygotować i ją zakończyć. Najlepiej, gdy okres wejścia i wyjścia trwa tyle samo dni, co sama głodówka. Przed głodówką i w pierwszych dniach po jemy potrawy lekkostrawne, najlepiej warzywa gotowane na parze. Po ukończeniu głodówki organizm musi stopniowo przyzwyczajać się do trawienia “cięższego” pokarmu. Jeśli skusimy się na wizytę w barze szybkiej obsługi zaraz po głodówce możemy mieć pewność, że skończy się to ostrym bólem ze strony układu pokarmowego.

Głodówka jest również genialnym treningiem woli, która odpowiada za wzrost siły życiowej. Przy głodówce niezwykle istotne jest nastawienie psychiczne. Wdzięczność za to, że oczyszczamy swój organizm i aktywizujemy jego siły obronne. Utratę wagi warto traktować, jako efekt uboczny. Skupiamy się na tym, że właśnie kreujemy niestarzejące się ciało, które będzie wolne od chorób i zmęczenia.

Dla kogo głodówka, a dla kogo nie?

Pomimo licznych korzyści, jakie można osiągnąć za pomocą głodówki, istnieją przeciwwskazania do jej stosowania. Są to:

  • ciąża i okres karmienia piersią;
  • wiek poniżej 25 roku życia;
  • zaawansowane postaci nowotworów, gruźlicy, chorób krwi;
  • wiek starczy z objawami niedożywienia;
  • osłabienia organizmu po ciężkich chorobach z gorączką;
  • silna nadczynność tarczycy.

Głodówka jest odpowiednia dla osób z:

  • niewłaściwie funkcjonującą przemianą materii;
  • nadwagą;
  • artretyzmem, reumatyzmem oraz wszelkimi zmianami zwyrodnieniowymi;
  • chorobami organów trawienia: trzustki, żołądka, jelit, wątroby, woreczka żółciowego;
  • chorobami serca, wysokim lub niskim ciśnieniem krwi, zwapnieniem;
  • zatruciem organizmu spowodowanym nadużywaniem leków lub niewłaściwym sposobem odżywiania;
  • katarem siennym, alergią;
  • chorobami skóry takimi jak: łuszczyca, egzemy, trądzik, wrzody;
  • chorobami kobiecymi: nawracające infekcje, zapalenia jajników i przydatków, grzybice;
  • dolegliwościami psychicznymi: nawracające migreny, bezsenność, wyczerpanie nerwowe;
  • ogólnym obciążeniem organizmu.

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Organizm ma w sobie potężną moc autoregeneracji, jednak obciążony nie jest w stanie samoczynnie zwalczyć chorób. Jeśli tkanki i organy nie są zanieczyszczone, funkcje wydalnicze radzą sobie z wydalaniem niepotrzebnych substancji. Kumulacja toksyn upośledza proces wydalniczy, szczególnie funkcje wątroby, co sprzyja zanieczyszczeniu ogólnoustrojowemu. Dobrze, świadomie przeprowadzona głodówka, w połączeniu z odpowiednią dietą, ruchem i równowagą wewnętrzną, jest pierwszym krokiem do sprawnego funkcjonowania organizmu.

Autor/ka: Agnieszka Szczurzydlo

Mieszka w betonowym świecie, ale wierzy, że kiedyś uda jej się zamieszkać w drewnianym domku blisko lasu. Uważa, że w życiu można osiągnąć wszystko, kiedy osiągnie się harmonię między ciałem, duchem i umysłem. Mama niespełna 3-letniej córeczki. W wolnych chwilach lubi dyskutować "o życiu" ze swoim mężem i córeczką. Jest autorką bloga afterkorpo.pl.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.