Kategorie
Ekowiadomości

Godzina dla Ziemi 2011

Organizacja ekologiczna WWF już po raz kolejny namawia do wzięcia udziału w globalnej ekoakcji. 26 marca o godz. 20.30 gasimy światło dla Ziemi

Organizacja ekologiczna WWF już po raz kolejny namawia do wzięcia udziału w globalnej ekoakcji. 26 marca o godz. 20.30 gasimy światło dla Ziemi!
Gaszenie światła jest symbolicznym gestem, który nie zmieni obecnego stanu rzeczy naszej planety, ale będzie wyrazem jedności osób zaangażowanych w jej ochronę.

W tym roku oganizacja WWF namawia do pójścia o krok dalej i podjęcia kolejnych działań, aby Godzina dla Ziemi trwała dłużej, np:

  1. Zgaś zbędne światło.
  2. Zawsze wyłączaj przycisk czuwania (tzw. „stand-by”, czyli czerwoną diodę na sprzęcie RTV). Gdyby tylko połowa urządzeń w naszym domu była wyłączana z sieci, a nie pozostawiana w stanie czuwania, w skali kraju można by wyemitować 1 mln ton CO2 mniej (tyle, ile rocznie emituje jedna średnia elektrownia).
  3. Zmień tradycyjne żarówki na energooszczędne świetlówki. Zużywają około pięć razy mniej energii, i są od 5 do 10 razy trwalsze niż tradycyjne oświetlenie! Choć są droższe, wymieniając np. w pięciu punktach świetlnych zwykłe żarówki na energooszczędne, możemy zaoszczędzić nawet 200 zł rocznie.
  4. Pojedź rowerem, pociągiem, albo użyj komunikacji miejskiej zamiast podróżować samolotem, czy samochodem.
  5. Jeśli nie możesz rozstać się ze swoim samochodem, regularnie sprawdzaj jego stan techniczny. Dbaj o odpowiednie ciśnienie w oponach. Zwolnij, prowadź mniej agresywnie. Jeśli zatrzymujesz się na dłużej niż kilka minut, wyłącz silnik.
  6. Używaj energooszczędnych sprzętów i urządzeń domowych (energooszczędnych żarówek, sprzętu AGD klasy A lub A+). Najwięksi pożeracze energii w domu to lodówki i zamrażarki – urządzenia te są odpowiedzialne za zużycie aż 28% całkowitego zużycia energii w domu. Krajowy potencjał redukcji kosztów energii w efekcie wymiany urządzeń na sprzęt energooszczędny wynosi prawie 1 mld 330 mln zł, przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji CO2 o 4,5 mln ton.
  7. Gotowanie w zamkniętych naczyniach pozwoli Ci zmniejszyć zużycie energii podczas gotowania o co najmniej 30%.
  8. Nie wkładaj ciepłych posiłków do lodówki.
  9. Używaj „krótkiego programu” zmywarki. Pozwala on na ograniczenie czasu zmywania i zmniejszenie poboru energii.
  10. Regularnie wymieniaj filtry (worki) w odkurzaczu – najpóźniej wówczas, kiedy wskaźnik ssania sygnalizuje pełny worek. Odkurzacz działa tym słabiej, im bardziej zanieczyszczone są filtry, co wydłuża czas pracy a tym samym zużycia energii.
Więcej na: www.wwf.pl/godzinadlaziemi
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.