Kategorie
Rodzina

Naturalny plac zabaw, cz.4. Tkaniny

Tkaniny na placu zabaw mogą stać się ciekawym elementem wzbogacającym niejedną zabawę. Kilka wiklinowych kijków, związanych i nakrytych tkaninami, stanie się indiańskim tipi lub szałasem

Tkaniny na placu zabaw mogą stać się ciekawym elementem wzbogacającym niejedną zabawę. Kilka wiklinowych kijków, związanych i nakrytych tkaninami, stanie się indiańskim tipi lub szałasem. Można pójść dalej i spróbować stworzyć namiot beduiński albo jurtę, przekazując przy okazji wiedzę na temat innych kultur. Mogą do tego służyć stare prześcieradła lub obrusy. Można również spróbować stworzyć ze skrawków materiału kolorowy patchwork.

W sklepach dostępne są gotowe zestawy: drewniane kije, sznurek i specjalnie uszyta tkanina. O ileż więcej frajdy sprawi małym budowniczym próba zmierzenia się z prawdziwym kijem, trochę krzywym, pokrytym korą, który trzeba odpowiednio obrócić, aby podtrzymywał konstrukcję. W tym celu możemy wykorzystać gałęzie obcięte w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Polecam również kije wiklinowe, dwu- lub trzyletnie, do kupienia na plantacjach wikliny. Gotowe tipi wyklucza budowę innych namiotów. Dzieciom w zupełności wystarczy prostokątny kawałek materiału, aby stworzyć własną „bazę”, za każdym razem inną.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Któż z nas nie lubi pikników? Długie przygotowania, wiklinowy koszyk, dobre jedzenie, wybór odpowiedniego miejsca, wreszcie uczta na kocu. Własnoręcznie wykonany koc, dwustronny, patchworkowy lub zrobiony na drutach może być wykorzystywany na wiele sposób i w każdym miejscu.

Kawałki tkanin mogą również służyć do wygradzania przestrzeni w ogrodzie. Materiał przypięty do sznurka rozciągniętego między drzewami tworzy ścianę, która osłania od wiatru, umożliwia stworzenie przytulnego kąta, miejsce indywidualnej zabawy, własną przestrzeń dzieci.

Tkanina może służyć jako plansza do gry w chińczyka, szachy, twistera, kółko i krzyżyk czy wiele innych. Wykonana z materiału zachęca do zabawy na świeżym powietrzu. Jest również powrotem do dobrej tradycji gier rodzinnych, spędzania czasu przy intelektualnej – a ze względu na wielkość planszy również fizycznej – rozrywce. Wszystkie te elementy możemy połączyć w jedno. Patchworkowy kocyk piknikowy, z naszytymi planszami, może posłużyć również jako ściana namiotu, za każdym razem inspirując dziecko do nowych zabaw.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Avatar photo

Autor/ka: Anna Komorowska

Mama, partnerka, architektka krajobrazu, pedagożka i publicystka. Autorka książki „Ścieżka bosych stóp. Trzy drogi do naturalnych placów zabaw". Wspólnie z Michałem Rokitą prowadzi pracownię k., gdzie projektuje place zabaw, ogrody szkolne i przedszkolne, wystawy i instalacje tymczasowe dla dzieci. Od 2009 r. na stałe współpracuje z „Zielenią Miejską”, gdzie pisze o... placach zabaw. Właśnie pracuje nad 102. projektem. Przed emeryturą planuje zrobić 700.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.