Kategorie
Produkty Rzeczy dla dzieci

Nie tylko karty – Piatnik na wspólne rodzinne wieczory

Piatnik – czy kojarzy wam się z kartami do gry z dostojnymi liśćmi dębu na rewersie? Podobno kart tej marki z tym właśnie wzorem używał sam Józef Piłsudski. Brzmi poważnie, prawda? Wszak to firma z naprawdę długimi tradycjami, powstała w 1824 roku. Jej siedziba znajduje się w Wiedniu. Wiecie – Beethoven, Mozart, Strauss, Dunaj, walce, te sprawy.

Tymczasem Piatnik to nie tylko karty. Firma produkuje także przepiękne puzzle z (między innymi) reprodukcjami obrazów znanych mistrzów oraz zupełnie niepoważne, przezabawne i wywołujące salwy śmiechu gry planszowe.

Planszówek na rynku jest naprawdę mnóstwo, ale nie tak łatwo trafić na taką, która trafi z kolei w gust całej rodziny. Często albo jest za trudna dla młodszego dziecka, albo zbyt banalna dla starszego, albo rodzice przysypiają nad planszą, czekając z utęsknieniem na koniec rozgrywki. A przecież największą zaletą planszówek powinno być jednoczenie całej rodziny przy jednym stole, w tym samym czasie. I w przypadku Activity naprawdę się to udaje. Jeśli macie ochotę spędzić czas naprawdę razem, a nie obok siebie, i dobrze się przy tym bawić, seria Activity Piatnika będzie dobrym wyborem.

activity_junior
activity_go_active

Seria gier Activity okrzyknięta już została nadużywanym mianem kultowej, ale w tym przypadku jest to określenie jak najbardziej zasadne. Dość wspomnieć, że w Polsce gra My First Activity otrzymała główną nagrodę w XII edycji konkursu Świat przyjazny dziecku w kategorii zabawki dla dzieci w wieku 3-7 lat, a Activity Junior – wyróżnienie w XII edycji konkursu Świat przyjazny dziecku w kategorii zabawki dla dzieci w wieku 7-12 lat . W innych krajach Europy jest popularna od dawna i zdobyła naprawdę mnóstwo nagród.

Co jest w tych grach wyjątkowego?

 • łączą grę planszową z kalamburami,
 • aktywizują wszystkich uczestników,
 • wymagają zdolności aktorskich (rusz całym ciałem), rysowniczych (rusz ręką) i językowych (rusz głową i językiem),
 • wywołują salwy śmiechu,
 • dają możliwość grania razem bądź przeciwko sobie,
 • producent poleca granie od trzech graczy wzwyż, ale da się grać także w dwie osoby,
 • jako jedna z niewielu gier nadaje się do grania w naprawdę dużej grupie uczestników (przyjęcie urodzinowe, przedszkole, zajęcia pozaszkolne, świetlica),
 • są bardzo ładnie wydane.

Zasady gry są proste: losuj hasło, pokaż je na migi (opowiedz, narysuj), jeśli inni gracze je odgadną, dostajesz punkt i przesuwasz się na planszy. Wygrywa gracz (bądź grupa), która pierwsza dotrze do mety. Wydaje się łatwe? To pokaż na migi naleśnik! Łatwe? Opisz hasło cuda na patyku albo narysuj pączek w maśle.

W skład serii wchodzą różne wersje, dostosowane do różnego wieku, potrzeb i zasobności portfela:

Zaletą gier jest to, że kart w zestawach jest naprawdę dużo, więc trudno trafić na to samo hasło. Poza tym, każda karta ma hasło w trzech wersjach: obrazek (dla nieczytających), napis po polsku oraz napis po angielsku. Dzięki temu przy okazji gracze mogą poszerzać swój zasób słownictwa w rodzimym i obcym języku.

Piatnik ma w swojej ofercie także inne planszówki:

 • Raketofix (stworzona przez logopedów, bardzo rozwijająca i wciągająca gra od 8 lat, która ćwiczy pamięć, mowę i motorykę)
 • Tik Tak Buum (gra słowna w skojarzenia z prawdziwą tykającą bombą, ćwiczy kreatywność, spontaniczność i słownictwo, przeznaczona dla dzieci od 5 lat)
 • Digit (łamigłówka, ćwiczy spostrzegawczość, wyobraźnię, logikę i refleks, przeznaczona dla dzieci od 8 lat. Gra polega na ułożeniu wzoru z patyczków, przesuwając tylko jeden z nich).
gry_pkanszowe_piatnik

Na koniec warto przypomnieć, że klasyczne karty do gry to także świetna sprawa dla dzieci. Mała rzecz, którą łatwo zabrać ze sobą i bawić się wszędzie: w wojnę, w układanie kolorów, figur i cyfr, w układanie domków, w pasjansa, w naukę liczenia… co nam tylko (i dzieciom) przyjdzie do głowy.

Produkty firmy Piatnik kupisz w Natuli.pl

Avatar photo

Autor/ka: Joanna Adamska

Polonistka i pedagog. Tylko chwilowo na emigracji. Książki dla dzieci kupuje sobie, ale chętnie pożycza je swoim dwóm córkom. Pani (nie tylko) od książek w Natuli.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.