| Grypa żołądkowa u dzieci – objawy i leczenie

Grypa żołądkowa u dzieci – objawy i leczenie

Grypa żołądkowa, jelitówka, zakażenie przewodu pokarmowego – pod każdą nazwą schorzenie to jest tak samo niebezpieczne dla zdrowia Twojego dziecka! Jak objawia się choroba? Co można zrobić, gdy maluch zachoruje?

Czym jest grypa żołądkowa?

Grypę żołądkową wywołują patogenne rotawirusy, które atakują przewód pokarmowy. W ciągu pierwszych dni (od 1 do 3) namnażają się w tym miejscu, powodując ubytki w śluzówce.

Organizm rozpoczyna wtedy walkę i występują pierwsze objawy – gorączka i złe samopoczucie. Później dochodzą do tego biegunka i/lub wymioty. Choroba zazwyczaj trwa od 3 do 5 dni, jednak może też trwać o kilka dni dłużej.

Grypą żołądkową jest bardzo łatwo się zarazić – rotawirusy przenoszą się drogą kropelkową i na skórze. Na dodatek zaraża nie tylko osoba chora, ale także taka, u której jeszcze nie wystąpiły objawy oraz już wyleczona. Dlatego gdy zachoruje chociaż jeden członek rodziny lub dziecko w przedszkolu, nie sposób uniknąć zarażenia.

Czy grypę żołądkową można wyleczyć?

Niestety, jeszcze nie odkryto leku na grypę żołądkową – dlatego też jedyne co można zrobić, kiedy choroba dopada nas lub naszych bliskich, to łagodzić jej objawy. Zawsze najważniejsze jest ciągłe nawadnianie organizmu, aby nie dopuścić do jego odwodnienia. I o ile osoby dorosłe robią to same, to w przypadku maluchów trzeba tego pilnować!

Jak postępować z chorym maluszkiem?

  • Dziecku należy podawać ciągle picie w małych porcjach – po kilka łyków lub łyżeczek napoju.
  • Napoje powinny być wzbogacone o elektrolity, które maluch traci w wyniku biegunki i wymiotów. Można kupić w aptece saszetki do rozpuszczenia w wodzie lub specjalne preparaty, można też samodzielnie dodać do letniej wody cukru i soli.
  • Dieta dziecka musi być w tym czasie bardzo lekkostrawna, żeby nie podrażniać przewodu pokarmowego.

Za niski poziom wody w organizmie w skrajnych przypadkach może doprowadzić do nieodwracalnych zmian, a nawet śmierci. Obserwuj cały czas stan skóry chorego dziecka – gdy staje się ona mało elastyczna, wiotka, „papierowa”, może być to oznaką odwodnienia. W takim przypadku nie zwlekaj z wizytą u lekarza!

Więcej informacji o grypie żołądkowej i innych chorobach, które mogą zaatakować dziecko, znajdziesz na www.zdrowemaluchy.pl.


Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera
Odwiedź stronę autorki/autora:
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Przy tej ilości stosowanych pestycydów w 2025 roku co drugie dziecko będzie miało autyzm

Pozwólmy dzieciom na swobodną zabawę w szkole!

3 niecodzienne sposoby na owoce w diecie dziecka

Przejdz do: