fbpx
| Hashimoto u dzieci

Hashimoto u dzieci

Coraz więcej dzieci zapada na choroby tarczycy, wśród nich najczęstsze jest zapalenie tarczycy Hashimoto. O tym, kiedy je podejrzewać i co przy takim podejrzeniu robić, rozmawiamy z dr Aliną Małmyszko-Czapkowicz, lekarzem rodzinnym.

W ciągu ostatnich lat coraz więcej ludzi choruje na tzw. Hashimoto. Podobno wśród chorych jest coraz więcej dzieci… Co to właściwie za choroba i jak się objawia?

Choroba Hashimoto to przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy – jedno z najczęściej występujących zapaleń tego gruczołu. Może doprowadzić do niedoczynności tarczycy i do jej zniszczenia – taka tarczyca może już nigdy prawidłowo nie pracować. Choroba ma podłoże autoimmunologiczne i do niedawna cierpiały na nią głównie kobiety i to zwykle te po czterdziestce. W ciągu ostatnich lat to się rzeczywiście zmieniło – nie dość, że chorują osoby coraz młodsze, to jeszcze coraz częściej pojawiają się wśród nich dzieci.

Jakie są objawy tej choroby?

Początkowo nie ma żadnych objawów. Mogą się one pojawić, gdy już dojdzie do rozwoju niedoczynności tarczycy. Powinno nas zastanowić np. to, że dziecko jest wiecznie zmęczone i osłabione, często bywa apatyczne i przygnębione albo przeciwnie – rozdrażnione. Mogą się też pojawić kłopoty ze skórą – dla choroby Hashimoto charakterystyczna jest jej suchość, włosy mogą łamać się i wypadać. Jednym z częstszych objawów niedoczynności tarczycy, nie tylko tej spowodowanej przez chorobę Hashimoto, jest nadwaga, która pojawia się mimo iż dziecko się nie przejada. Dodatkowo mogą się też zdarzać zaparcia, a u starszych dziewczynek – zaburzenia miesiączkowania. Kiedy opowiemy o tych objawach lekarzowi, z pewnością skieruje on dziecko na badania.

Jakie to badania?

Podczas wizyty lekarz może zbadać tarczycę ręcznie i wyczuć, czy nie jest powiększona. Podstawowym testem z krwi, który sprawdza, czy z tarczycą wszystko jest w porządku, jest badanie poziomu TSH. Nawet wynik w górnej czy dolnej strefie normy jest wskazaniem do kolejnych badań, np. FT3 i FT4 – (czyli poziomu hormonów produkowanych przez tarczycę – trójjodotyroniny i tyroksyny). Przede wszystkim trzeba jednak sprawdzić poziom przeciwciał przeciwtarczycowych, czyli przeciwciała anty-TG i anty-TPO. Dodatkowo warto również wykonać USG tarczycy. Czasami konieczna jest też biopsja cienkoigłowa (BAC).

A jeśli okaże się, że dziecko ma Hashimoto? Rodzice często wzdragają się przed podawaniem hormonów, a lekarze przy tej chorobie przepisują właśnie hormony.

Trzeba to powiedzieć wyraźnie: zapalenia tarczycy typu Hashimoto, szczególnie jeśli objawia się ono niedoczynnością tarczycy, nie należy leczyć domowymi sposobami. Naturalne metody mogą wspierać leczenie, ale nie zastąpią hormonów, których nieprawidłowo działający narząd nie produkuje w wystarczającej ilości. Jeśli więc lekarz przepisze tyroksynę (euthyrox, letrox), to należy go dziecku podawać. Oczywiście dodatkowo terapia, np. substytucja witamin i leki homeopatyczne, może wspierać to leczenie. Najczęściej stosowane w terapii choroby Hashimoto leki homeopatyczne to: Iodum, Natrium muriaticum, Lachesis mutus, Thyroidinum. Inne, rzadziej używane to: Arsenicum iodatum, Sulfur iodatum, Phosphorus. Bardzo istotne jest także zalecenie odpowiedniej diety…

Czy chodzi o dietę bez glutenu? Mówi się, że ta substancja może być jedną z przyczyn epidemii Hashimoto.

Wykluczyć należy raczej produkty zawierające pszenicę. O wpływ na rozwój Hashimoto podejrzewany jest bowiem antygen nowej wysokomodyfikowanej pszenicy białej. Czasem konieczne jest też odstawienie mleka krowiego. Ale to są sprawy indywidualne. Nie ma powodu wykluczania mleka z diety dziecka, które dobrze je toleruje. Dietę wspierającą leczenie choroby Hashimoto powinien zalecić lekarz. Nie jest dobrym pomysłem wykluczanie jakichś produktów tylko dlatego, że przeczytaliśmy, że komuś to pomogło. Każdy człowiek jest inny i przyczyny nawet tych samych chorób też bywają różne. Trzeba tu zadać podstawowe pytanie: dlaczego dany pacjent choruje na chorobę z autoagresji, a jego organizm produkuje przeciwciała przeciwko własnym narządom.

Jaka może być odpowiedź? Co sprawia, że chorujemy na Hashimoto?

Bardzo duże znaczenie mają tu skłonności genetyczne – lekarze są co do tego zgodni. Ale też nie każda osoba mająca taką skłonność musi zachorować. Przyczyn jest kilka. Jednym z bardziej częstych, także w przypadku dzieci, jest stres. Na chorobę Hashimoto mogą więc zapadać dzieci nadmiernie obciążone nauką i zajęciami dodatkowymi, zmuszane do rywalizacji. Bywa też, że przyczyną stresu, który może się stać następnie przyczyną zapalenia tarczycy typu Hashimoto, są poważne problemy rodzinne, które dziecko bardzo przeżywa. Powodem może być też nagłe traumatyzujące doświadczenie, np. śmierć babci. Dużo częściej przyczyną bywają infekcje bakteryjne, a także to, że infekcje te są nieprawidłowo leczone – nadmiarem leków chemicznych. Warto też wspomnieć, że zapalenie tarczycy typu Hashimoto często towarzyszy innymi chorobom z autoagresji, np. chorobie Addisona czy cukrzycy.


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

niemowlę
Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania? Cz. 1

edukacja alternatywna
Znajomość języków to kluczowa kompetencja przyszłości

olini
Jak wybrać tłuszcz do smażenia?

edukacja alternatywna
Dlaczego leśna edukacja może uratować świat?

wychowanie
Jak pomóc dziecku regulować emocje?

zdrowie
7 powodów, dla których warto pozwolić dziecku się pobrudzić

wychowanie
5 rzeczy, które pomagają dzieciom w efektywnym wypoczynku

wywiady
MamaGathering 2019 – przestrzeń stworzona przez kobiety dla kobiet

wychowanie
17 pomysłów na zabawy podczas podróży

zdrowie
Czy w naszej strefie klimatycznej musimy chronić oczy dziecka przed słońcem? Rozmowa z okulistką Anną Klonowską