Kategorie
naturopatia

Hashimoto u dzieci

Coraz więcej dzieci zapada na choroby tarczycy, wśród nich najczęstsze jest zapalenie tarczycy Hashimoto. O tym, kiedy je podejrzewać i co przy takim podejrzeniu robić, rozmawiamy z dr Aliną Małmyszko-Czapkowicz, lekarzem rodzinnym.

Świetne książki dla rodziców i dzieci... zobacz naszą KSIĘGARNIĘ NATULI

W ciągu ostatnich lat coraz więcej ludzi choruje na tzw. Hashimoto. Podobno wśród chorych jest coraz więcej dzieci… Co to właściwie za choroba i jak się objawia?

Choroba Hashimoto to przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy – jedno z najczęściej występujących zapaleń tego gruczołu. Może doprowadzić do niedoczynności tarczycy i do jej zniszczenia – taka tarczyca może już nigdy prawidłowo nie pracować. Choroba ma podłoże autoimmunologiczne i do niedawna cierpiały na nią głównie kobiety i to zwykle te po czterdziestce. W ciągu ostatnich lat to się rzeczywiście zmieniło – nie dość, że chorują osoby coraz młodsze, to jeszcze coraz częściej pojawiają się wśród nich dzieci.

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

seria rodzicielska

Poród naturalny

34 PLN

Zaufaj sobie i swojemu ciału. Przygotuj się, oddychaj, zaufaj. Książka, która umożliwia świadome przygotowanie siebie, partnera oraz środowiska, w którym będziesz rodzić.

Jakie są objawy tej choroby?

Początkowo nie ma żadnych objawów. Mogą się one pojawić, gdy już dojdzie do rozwoju niedoczynności tarczycy. Powinno nas zastanowić np. to, że dziecko jest wiecznie zmęczone i osłabione, często bywa apatyczne i przygnębione albo przeciwnie – rozdrażnione. Mogą się też pojawić kłopoty ze skórą – dla choroby Hashimoto charakterystyczna jest jej suchość, włosy mogą łamać się i wypadać. Jednym z częstszych objawów niedoczynności tarczycy, nie tylko tej spowodowanej przez chorobę Hashimoto, jest nadwaga, która pojawia się mimo iż dziecko się nie przejada. Dodatkowo mogą się też zdarzać zaparcia, a u starszych dziewczynek – zaburzenia miesiączkowania. Kiedy opowiemy o tych objawach lekarzowi, z pewnością skieruje on dziecko na badania.

Jakie to badania?

Podczas wizyty lekarz może zbadać tarczycę ręcznie i wyczuć, czy nie jest powiększona. Podstawowym testem z krwi, który sprawdza, czy z tarczycą wszystko jest w porządku, jest badanie poziomu TSH. Nawet wynik w górnej czy dolnej strefie normy jest wskazaniem do kolejnych badań, np. FT3 i FT4 – (czyli poziomu hormonów produkowanych przez tarczycę – trójjodotyroniny i tyroksyny). Przede wszystkim trzeba jednak sprawdzić poziom przeciwciał przeciwtarczycowych, czyli przeciwciała anty-TG i anty-TPO. Dodatkowo warto również wykonać USG tarczycy. Czasami konieczna jest też biopsja cienkoigłowa (BAC).

A jeśli okaże się, że dziecko ma Hashimoto? Rodzice często wzdragają się przed podawaniem hormonów, a lekarze przy tej chorobie przepisują właśnie hormony.

Czytasz artykuł … i bardzo dobrze

Piszemy i wydajemy książki, tworzymy magazyn dla rodziców, prowadzimy super księgarnię. Jeśli nas nie znasz… kliknij i

Trzeba to powiedzieć wyraźnie: zapalenia tarczycy typu Hashimoto, szczególnie jeśli objawia się ono niedoczynnością tarczycy, nie należy leczyć domowymi sposobami. Naturalne metody mogą wspierać leczenie, ale nie zastąpią hormonów, których nieprawidłowo działający narząd nie produkuje w wystarczającej ilości. Jeśli więc lekarz przepisze tyroksynę (euthyrox, letrox), to należy go dziecku podawać. Oczywiście dodatkowo terapia, np. substytucja witamin i leki homeopatyczne, może wspierać to leczenie. Najczęściej stosowane w terapii choroby Hashimoto leki homeopatyczne to: Iodum, Natrium muriaticum, Lachesis mutus, Thyroidinum. Inne, rzadziej używane to: Arsenicum iodatum, Sulfur iodatum, Phosphorus. Bardzo istotne jest także zalecenie odpowiedniej diety…

Czy chodzi o dietę bez glutenu? Mówi się, że ta substancja może być jedną z przyczyn epidemii Hashimoto.

Wykluczyć należy raczej produkty zawierające pszenicę. O wpływ na rozwój Hashimoto podejrzewany jest bowiem antygen nowej wysokomodyfikowanej pszenicy białej. Czasem konieczne jest też odstawienie mleka krowiego. Ale to są sprawy indywidualne. Nie ma powodu wykluczania mleka z diety dziecka, które dobrze je toleruje. Dietę wspierającą leczenie choroby Hashimoto powinien zalecić lekarz. Nie jest dobrym pomysłem wykluczanie jakichś produktów tylko dlatego, że przeczytaliśmy, że komuś to pomogło. Każdy człowiek jest inny i przyczyny nawet tych samych chorób też bywają różne. Trzeba tu zadać podstawowe pytanie: dlaczego dany pacjent choruje na chorobę z autoagresji, a jego organizm produkuje przeciwciała przeciwko własnym narządom.

Jaka może być odpowiedź? Co sprawia, że chorujemy na Hashimoto?

Bardzo duże znaczenie mają tu skłonności genetyczne – lekarze są co do tego zgodni. Ale też nie każda osoba mająca taką skłonność musi zachorować. Przyczyn jest kilka. Jednym z bardziej częstych, także w przypadku dzieci, jest stres. Na chorobę Hashimoto mogą więc zapadać dzieci nadmiernie obciążone nauką i zajęciami dodatkowymi, zmuszane do rywalizacji. Bywa też, że przyczyną stresu, który może się stać następnie przyczyną zapalenia tarczycy typu Hashimoto, są poważne problemy rodzinne, które dziecko bardzo przeżywa. Powodem może być też nagłe traumatyzujące doświadczenie, np. śmierć babci. Dużo częściej przyczyną bywają infekcje bakteryjne, a także to, że infekcje te są nieprawidłowo leczone – nadmiarem leków chemicznych. Warto też wspomnieć, że zapalenie tarczycy typu Hashimoto często towarzyszy innymi chorobom z autoagresji, np. chorobie Addisona czy cukrzycy.

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *