Kategorie
Ekowiadomości

Ile czasu karmić wyłącznie piersią?

Komentarz do badań opublikowanych w „British Medical Journal”, które podważały sens wyłącznego karmienia piersią przez pierwsze pół roku

Niedawno w mediach głośno było o badaniach opublikowanych w „British Medical Journal”, które podważały sens wyłącznego karmienia piersią przez pierwsze pół roku, co do tej pory zaleca Światowa Organizacja Zdrowia. Pojawiły się wręcz sugestie, że takie karmienie może być szkodliwe.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Przeczytaj więcej: dziecisawazne.pl/karmienie-piersia-tylko-przez-cztery-miesiace/

Tymczasem aż trzech z czterech autorów pracowało wcześniej przy projektach finansowanych przez przemysł spożywczy, który jest głównym beneficjentem wcześniejszego odstawiania dzieci od piersi. A same rewelacje zamieszczone w „British Medical Journal” zostały ostro skrytykowane przez wielu ekspertów zaangażowanych w promowanie karmienia piersią.

Gill Rapley, uznany autorytet w dziedzinie żywienia niemowląt, przez wiele lat kierowniczka Baby Friendly Initiative przy UNICEF-ie, sekcji zajmującej się m.in. promocją karmienia piersią, w Polsce znana jako autorka książki „Bobas lubi wybór”, twierdzi że:

  • większość dzieci karmionych piersią nie jest zagrożona niedoborem żelaza, czym straszą autorzy artykułu w „British Medical Journal”. Poza tym najczęściej początkowo rozszerza się dietę dzieci o produkty ubogie w żelazo (takie jak warzywa), co podważa sens ich argumentacji
  • wyniki badań dotyczących alergii i choroby trzewnej nie są jednoznaczne
  • doświadczenia rodziców, których dzieci jedzą zgodnie z BLW, czyli samodzielnie, bez przymuszania i z zachowaniem wyboru pokarmów, przeczą tezie, że rozszerzanie diety w wieku 6 miesięcy powoduje, że dzieci nie akceptują różnorodnych (np. gorzkich) smaków. Nie trzeba, jak sugerują autorzy artykułu, rozszerzać diety w 4 miesiącu. Wystarczy podążać za dzieckiem, co jest podstawą BLW (całość oświadczenia Gill Rapley)

Bardzo istotnym głosem jest również publiczna krytyka artykułu Fewtrella przez zespół badaczy z University of York z Wydziału Nauk o Zdrowiu pod kierunkiem profesor Mary J Renfrew, dyrektor jednostki zajmującej się badaniem zdrowia matki i dziecka. Oskarżają oni autorów artykułu m.in. o:

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

  • wprowadzanie w błąd – artykuł został zaprezentowany jako odkrywczy, podczas gdy nie zawiera żadnych nowych badań. Opiera się na badaniach znanych wcześniej, które inni badacze interpretowali w odmienny sposób
  • pomijanie istotnych faktów potwierdzonych naukowo, takich jak to, że żelazo z matki jest dużo lepiej wchłaniane niż z innych źródeł oraz negatywnych skutków zdrowotnych karmienia zastępczego (prof. Mary J Renfrew podaje pełną listę odnośników, które w tym artykule pomijamy, można je znaleźć przy jej komentarzu w wydaniu on-line „British Medical Journal”)
  • niekompetencję – autorzy nie przedstawiają metodologii badań, które doprowadziły ich do kontrowersyjnych wniosków. Bezkrytycznie powołują się na wyniki innych badań (w których znalazły się matki karmiące w sposób mieszany czy wyłącznie sztuczny przy braku grupy porównawczej karmiącej wyłącznie piersią)
  • niejasne intencje – w Wielkiej Brytanii zaledwie ok. 1% kobiet karmi swoje dzieci wyłącznie piersią przez pierwsze pół roku ich życia, zatem przywoływany przez nich problem (rzekome zagrożenie zdrowia w wyniku wyłącznego karmienia piersią) jest w skali populacji zupełnie nieistotny… Tymczasem artykuł podważa zaufanie wielu matek do karmienia piersią.

Ile czasu karmić wyłącznie piersią swoje dziecko? Na to pytanie może odpowiedzieć tylko matka. Oprócz względów zdrowotnych dochodzą przecież inne ważne czynniki, takie jak powrót do pracy zawodowej, który może, choć nie musi, skłaniać matki do wcześniejszego rozszerzania diety. Krytyczne i w pełni uargumentowane głosy uznanych autorytetów zajmujących się tematyką żywienia niemowląt potwierdzają jednak intuicję wielu matek – nie warto skracać wyłącznego karmienia piersią w oparciu o doniesienia prasowe.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Foto

Autor/ka: Anna Zdrojewska

Z wykształcenia kulturoznawczyni i animatorka kultury. W Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego przygotowuje doktorat dotyczący kulturowych aspektów macierzyństwa. Założycielka wydawnictwa Mamania, które narodziło się z pasji do książek i spotkań z innymi matkami. Prywatnie mama dwuipółletniej Bronki, z którą wspólnie odkrywa rodzicielstwo bliskości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.