Kategorie
Ekowiadomości

Karmienie piersią tylko przez cztery miesiące?

Nowe badania w sprawie wprowadzania posiłków stałych do diety dziecka karmionego piersią

Dzieciom można podawać posiłki stałe wcześniej niż po upływie pełnych sześciu miesięcy życia – donoszą nowe badania opublikowane w British Medical Journal. Naukowcy podają, że stopniowa rezygnacja z mleka matki może nastąpić już w czwartym miesiącu. Dzięki temu może zmniejszyć się ryzyko wystąpienia niechęci dziecka do zielonych warzyw liściastych i niedobór żelaza. Z drugiej strony wcześniejsze badania pokazały, że preferencje smakowe dzieci rozwijają się jeszcze w okresie płodowym. Wystarczy więc, aby dieta przyszłej mamy była urozmaicona tak, by dziecko mogło poznać różne smaki już w łonie matki.

Istnieją więc poważne wątpliwości, czy wyniki prezentowanych badań nie zostaną wykorzystane przez producentów pokarmów stałych w celu dotarcia do szerszej grupy konsumentów. Zanim zdecydujemy się na wcześniejsze wprowadzenie posiłków stałych, przypomnijmy co podają prestiżowe organizacje:

  • Światowa Organizacja Zdrowia – układ pokarmowy dziecka przygotowany jest do przyjmowania posiłków stałych dopiero około 6 miesiąca życia; mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze konieczne do prawidłowego rozwoju dziecka w okresie sześciu pierwszych miesięcy życia; rodzice którzy decydują się wprowadzić posiłki stałe do diety dziecka karmionego piersią przed upływem tego czasu powinni zasięgnąć porady lekarza
  • Amerykańska Akademia Pediatrii  – bezpieczniej karmić dziecko piersią przynajmniej do czasu, kiedy skończy pół roku.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.